Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Szef NBP o cenach w Polsce. "Szoki nie podwyższą trwale inflacji"

35
Podziel się:

Nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji - zapowiedział w "Gazecie Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński. Jak zaznaczył, do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona.

Szef NBP o cenach w Polsce. "Szoki nie podwyższą trwale inflacji"
Prezes NBP dla "Gazety Bankowej": nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji (East News, JACEK DOMINSKI)

Prezes NBP podkreślił w wywiadzie, że inflacja wzrosła w większości krajów, i to do poziomów najwyższych od kilku dekad. - Podjęliśmy zdecydowane działanie, aby ograniczyć inflację. Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji - stwierdził Glapiński.

Jak mówił, jeszcze do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona, bo "podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki". - Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach zacznie się ona obniżać" - powiedział prezes banku centralnego.

Zobacz także: Arłukowicz bezlitosny dla Glapińskiego. Drwiny

Szef NBP o elektrowniach jądrowych

Jego zdaniem Polskę stać na to, żeby finansować budowę elektrowni jądrowych.

NBP jest gotowy pośrednio wesprzeć takie działania, oczywiście w zakresie dostępnych nam instrumentów. Jest to też długookresowo zbieżne z mandatem banku centralnego, a więc dążeniem do utrzymania średniookresowej stabilności cen, bo ograniczenie wzrostu cen energii będzie sprzyjało niższej inflacji

- zaznaczył.

Wskazał, że widać wyraźną odbudowę inwestycji przedsiębiorstw po pandemii. - W trzecim kwartale tego roku ogólny wskaźnik optymizmu inwestycyjnego wśród badanych firm wzrósł piąty kwartał z rzędu i kształtuje się na poziomie zbliżonym do wielkości ze szczytu ostatniego cyklu inwestycyjnego z 2018 r. Zgodnie z najnowszą projekcją NBP wielkość nakładów brutto na środki trwałe przedsiębiorstw już na początku 2022 r. przekroczy poziom odnotowany przed wybuchem pandemii - powiedział Glapiński.

Odniósł się też do planowanego przekazania wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, co - w jego ocenie - jest w pełni słuszne. - Zysk banku centralnego to dochody uzyskane głównie z zarządzania rezerwami NBP, które są majątkiem narodowym, obrona narodowa zaś jest jedną z najważniejszych funkcji państwa. Będzie tu wymagana zmiana ustawowa. Zmiana ta – jeśli zostanie przyjęta – nie będzie miała wpływu na zasady dotyczące wypracowania tego zysku" - podkreślił prezes NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
rozgoryczony
2 lata temu
Szkoda gadać, po prostu żenada obiecywali ułatwienie kredytów dla młodych... Teraz to tylko kraść albo iść na socjal...
Moo
2 lata temu
Oczywiście że spadnie. Liczy się ceny rok do roku więc jak do porównania będą koszmarne ceny z tego roku to te z kolejnego będą ciut niższym procentem niż to jest teraz
zaq
2 lata temu
A tak to on wie co on mówi -może lepiej poklep sekretarkę po pup.... podnieś jej pensje bo inflacja szaleje (agencje towarzyskie też podniosły ceny)
A kto
2 lata temu
To mówił że pod koniec roku inflacja będzie niższa niż 3% ? Pańska wiarygodność to zero z minusem
Olo
2 lata temu
Skrzyzowanie Sasina i Glapinskiego to jedyny program dla Polski..! :)
...
Następna strona