Notowania

zdrowie
21.05.2019 07:42

Szkolne wycieczki bez hamburgera. Ministerstwo mówi: stop!

Szkolne wycieczki nie powinny zatrzymywać się na posiłki w sieciach fast food – uważa Ministerstwo Zdrowia. Czy MEN może zabronić nauczycielom zabierania dzieci do tego rodzaju lokali?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Sieci fast foodów wprowadzają zdrowe alternatywy, ale większość klientów i tak wybiera te mniej zdrowe warianty.

"Produkty typu fast food, a także wyjścia do barów szybkiej obsługi nie mogą stanowić formy nagrody dla dziecka i towarzyszyć celebracji wspólnych uroczystości" – napisało Ministerstwo Zdrowia w liście do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", problem jest ponadpartyjny, bo dzieci nie powinny być uczone, że wyjście na smażone w głębokim tłuszczu frytki to coś prawidłowego – a już na pewno nie powinny takiego wrażenia utrwalać w nich szkoły i przedszkola.

Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów donosi, że McDonald's nagradza opiekunów szkolnych, którzy prozyprowadzają grupy dzieci do lokali. W efekcie w sieci nie brakuje wpisów nauczycieli w rodzaju: "to było fantastyczne popołudnie, dzieci były zachwycone posiłkiem w McDonald's". Z marketingowego punktu widzenia są one po prostu bezcenne.

Obejrzyj: Bardzo zła dieta. Lekarze opisali ekstremalny przypadek

Centrala amerykańskiej sieci zapewnia, że nie prowadzi tego rodzaju skoordynowanej promocji, a jeśli tak się dzieje, to jest to indywidualna praktyka franczyzobiorców (90 proc. lokali z czerwonym klaunem działa waśnie w ramach franczyzy).

Różnica pomiędzy "dostawą żywności" a "usługą gastronomiczną" jest bardzo płynna i niejasna.
Fiskus żąda od McDonald's dziesiątków milionów dopłaty VAT. "To działanie prawa wstecz"

W rozmowie z DGP Dominik Szulowski, kierownik ds. relacji korporacyjnych McDonald's przekonuje, że sieć od kilku lat konsekwentni "uzdrawia" menu, wprowadzając do niego np. świeże sałatki i owoce. Ponadto duże zainteresowanie grupowymi wizytami można tłumaczyć "zaufaniem do marki – do bezpieczeństwa oferowanej żywności, do standardów czystości, do szybkości obsługi".

Dietetycy przyklaskują pomysłowi ograniczenia wizyt w fast foodach, bo każde działanie, które zmierza do ograniczenia spożywania tego rodzaju żywności, zasługuje na pochwałę – przekonują.

- Nie można nie zauważyć starań sieci, które rozszerzają menu o zdrowe posiłki. Ale co z tego, jak dzieci zamiast po frytki z batatów i tak sięgną po te z ziemniaków, a zamiast wody wybiorą słodki napój – komentuje Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.

Mężczyzna musi czekać, ponieważ wybrał powolną opcję
Fast food uczy amerykanów, czym jest neutralność sieci. Przykład z burgerami idealnie im wytłumaczył

Ale nie wszyscy zapytani przez "DGP" eksperci są zdania, że tworzenie "czarnej listy" lokali, do których nie mogą wchodzić wycieczki szkolne, to dobry pomysł. Prof. Andrzej Blikle zwróciła uwagę, że budka z zapiekankami również nie jest najlepszym miejscem, w którym powinny się stołować dzieci, ale czy to oznacza, że każde takie miejsce można wpisać na listę "lokali zakazanych"?

- Mówmy więc szkołom, jak żywić dzieci, ale niekoniecznie już, gdzie – podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zdrowie, fast food, mcdonald, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2019

pytamCo z tego mają nauczyciele? Darmowe żarło?

21-05-2019

Wujek Dobra RadaW Mc Donaldzie serwują żarcie dla psów, nadaje się też dla Donalda.

21-05-2019

Jan31Nie wszystko w Mc-donaldzie jest niezdrowe!

Rozwiń komentarze (115)