Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Szpital w Gorzowie Wlkp. prosił zakonnice o pomoc. Zgłosiło się kilkoro świeckich

793
Podziel się

Bojąc się, że wkrótce nie będzie komu pomagać zakażonym w najcięższym stanie, szpital w Gorzowie Wlkp. poprosił zakonnice, by podjęły się obowiązków opiekunów medycznych, oczywiście za wynagrodzeniem. Odzew był znikomy, ale na apel odpowiedziały osoby świeckie.

Szpital w Gorzowie Wlkp. prosił zakonnice o pomoc. Zgłosiło się kilkoro świeckich
Szpital oferuje wyższe wynagrodzenie zatrudnionym na oddziale zakaźnym
bDfTDrgB

Przed tygodniem Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim zaapelował do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce o pomoc przy opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. W szpitalach w całym kraju brakuje rąk do pracy, ale sytuacja w Gorzowie Wlkp. stała się szczególnie trudna po tym, jak wojewoda lubuski zadecydował o ewakuacji pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta w Zielonej Górze.

- Na oddział zakaźny niemal jednorazowo trafiło 67 osób. Większość z nich to osoby niesamodzielne, które wymagają pomocy w tak prozaicznych czynnościach jak jedzenie i picie – powiedziała w rozmowie z money.pl Agnieszka Wiśniewska z gorzowskiego szpitala.

bDfTDrgD

Sytuację utrudniało to, że kilkudziesięciu pracowników szpitala zostało skierowanych na kwarantannę z powodu zakażenia koronawirusem lub podejrzenia zakażenia.

Brakuje pielęgniarek do opieki nad pacjentami pod respiratorem. "To niebezpieczne"

Chcąc zapobiec najgorszemu scenariuszowi – brakowi personelu, szpital wystosował apel do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych z prośbą o pomoc w zapewnieniu opieki pielęgnacyjnej zakażonym pacjentom.

- Siostrom, które zdecydują się pomóc w opiece i pielęgnacji pacjentów z COVID szpital oferuje całodobowe wyżywienie, zakwaterowanie oraz wynagrodzenie stanowiskowe powiększone o 20 proc. w stosunku do obowiązującej w szpitalu stawki – czytamy na stronie szpitala.

bDfTDrgJ

Wszyscy zatrudnieni na oddziale zakaźnym otrzymują wyższe wynagrodzenie

Ta oferta została skrytykowana przez Iwonę Borchulską z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

- To znaczy, że pielęgniarek już brakuje. Rozumiem, że siostry zakonne mają wyższą wartość niż pielęgniarki pracujące w tym szpitalu – powiedziała w programie Newsroom WP. - Oczywiście, że jesteśmy zbulwersowane tą sytuacją.

Agnieszka Wiśniewska wyjaśnia w rozmowie z money.pl, że doszło do nieporozumienia. Szpital nie poszukuje wykwalifikowanych pielęgniarek, lecz osób, które będą wykonywały pracę zbliżoną do opiekuna medycznego.

bDfTDrgK

- Potrzebujemy osób, które będą wykonywały czynności pielęgnacyjne związane z karmieniem czy pojeniem pacjentów – mówi.

Czy mimo wszystko oferowanie zakonnicom wyższego wynagrodzenia niż otrzymują osoby zatrudnione na stałe nie jest faworyzowaniem ich? Agnieszka Wiśniewska przekonuje, że zarzut jest chybiony, gdyż każdy pracownik szpitala, który wykonuje swoją pracę na oddziale zakaźnym, otrzymuje podwyższoną stawkę przewidzianą dla określonego stanowiska pracy.

Świeccy odpowiedzieli na apel

bDfTDrgL

Pytamy o odzew na apel szpitala. Nasza rozmówczyni przyznaje, że do tej pory zgłosiła się jedna zakonnica, ale nie podjęła obowiązków, gdyż została skierowana na kwarantannę. Za to zgłosiło się kilka osób świeckich, spośród których szpital podpisał umowę z siedmiorgiem kandydatów.

- Nie jest tak, że weźmiemy każdego "z ulicy". Pytaliśmy o umiejętności, doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i chorymi – wyjaśnia Wiśniewska.

Z wybranymi osobami szpital podpisał umowy cywilnoprawne. Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że umowy o pracę nie były rozważane, gdyż szpital nie szuka pracowników na stałe, a jedynie na czas, kiedy potrzebna jest dodatkowa obsada.

bDfTDrhe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(793)
Owca
1 tyg. temu
Tu widać prawdziwe oblicze chciwego kościoła,tylko modlić za pieniądze mogą,szczyt podłosci
Kapon
1 tyg. temu
Ludzie otwórzcie oczy, wyzyskują was księża i zakony
Oczywiście.
1 tyg. temu
Gdyby szpital zwrócił się z informacją o możliwości oddania budynków lub gruntów dla zakonu, odzew byłby natychmiastowy.
bDfTDrhf
niewierząca
1 tyg. temu
Nazywano ich kiedyś siostrami miłosierdzia. Dzisiaj zapomniały co to znaczy! Zapomniały tyeż o Bogu!
Wacek
1 tyg. temu
Proszę o wsparcie posłów i senatorów. Jest ich za dużo, a tu każda para rąk się liczy. W końcu do podcierania tyków nie trzeba mieć wykształcenia.
Najnowsze komentarze (793)
jaj
5 dni temu
zgłosiła się jedna zakonnica ... serio? to co jest warty kler w XXIw?
zit
5 dni temu
a pół Polski zazdrości zakonnicom że taką potężną kasę zgarniają, ha, ha, ha
hmmm
5 dni temu
Prawdziwe oblicze korporacji zwanej Kościołem.
realista
5 dni temu
Nie zgłosiły się, bo był straszny HEJT, ze odbierają pracę wyżej płatną, a teraz znowu jest HEJT, ze się nie zgłosiły. My potrafimy tylko HEJTOAĆ, może sami zgłośmy się tam do pracy!
Paweł San Mar...
5 dni temu
Zakonnice mają teraz inne obowiązki a niżeli pomagać innym, np. tańczyć na stole na imprezie urodzin przeora , itp.
Adam.
5 dni temu
„Wyjdźcie z niej, mój ludu, jeżeli nie chcecie mieć z nią udziału w jej grzechach i jeżeli nie chcecie otrzymać części jej plag” (Objawienie 18:4). To oczywiste, że do swego ludu przemawia tutaj sam Bóg. Zauważ, iż nie nawołuje do ratowania nierządnicy przez kontakty ekumeniczne, które miałyby jej dopomóc w prowadzeniu przyzwoitego życia. Nie, jej już nic nie zmieni. Dlatego Bóg nakazuje ją porzucić i trzymać się od niej z daleka, by nie ulec skażeniu jej niegodziwymi grzechami oraz uniknąć czekającego ją sądu i zagłady.
zdrowa
5 dni temu
lekarzom nie będzie zależało na końcu pandemii póki dostają podwójna gażę za swoja pracę, każdy będzie ich zdaniem chory na covid19
józef
5 dni temu
gdzie tu oddanie Bogu i bliżniemu?
bDfTDrgX
łach
5 dni temu
zakonnice nic nie zrobią za darmo- im się tylko należy-taki jest kościół katolicki w Polsce
Staruch
5 dni temu
Widac jakim naiwnym narodem sa polscy , he he he , myśleli , ze z zakonów wyjda całe szeregi zakonnic do pomocy w szpitalach , podobno to ich powołanie nieść pomoc i miłość bliźniemu i modlitwę za nich, nic z tych rzeczy te pingwinice uciekły tam , bo sa zimne , obojętne i samolubne , nie chca rodzic i byc matkami .a napewno juz nie pielęgniarkami . Tam sa same kobiety o skrzywionej psychice i do tego nie zdolne do życia w rodzinie i społeczeństwie . Tylko w zakonie gdzie stara przeorysza mysli za nie , troszczy sie o nie i pomiata nimi na co dzien .
ale dezinform...
6 dni temu
to niemożliwe, ponieważ w Polsce jest od r. 1989 nadmiar lekarzy i pielęgniarek czego dowodem jest 63 tys. tych którzy wyemigrowali
ewa
6 dni temu
NA początek co drugi kościół do likwidacji nie potrzeba aż tak dużo
rach
6 dni temu
prosty rachunek: ile jestem w stanie zarobić, a ile potem muszę wydać na skutek powikłań na b e s Płatną opiekę zdrowotną w Polsce????? ciferki się nie chcą zgodzić???? szara polska rzeczywistość
siostra eulal...
6 dni temu
pieniądze to nie wszystko, trzeba dożyć do wypłaty by ją pobrać
...
Następna strona