Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rekordowe odejścia z policji. Wiceminister podał liczby

99
Podziel się:

Informacja o stanie kadrowym na 31 grudnia 2023 roku jest potwierdzeniem poważnego kryzysu, w którym znalazła się policja. Kryzysu związanego ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego – powiedział wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Rekordowe odejścia z policji. Wiceminister podał liczby
Według NSZZ Policjantów na koniec stycznia 2024 roku liczba wakatów w policji wynosiła 12241 (Adobe Stock, DarSzach)

W trakcie obrad komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych posłowie wysłuchali informacji o stanie kadrowym w policji, które przedstawili wiceszef MSWiA Czesław Mroczek i p.o. komendanta głównego policji insp. Marek Boroń.

Wielka fala odejść z policji. Minister podał liczby

Mroczek podkreślił, że ta informacja jest potwierdzeniem poważnego kryzysu, w którym znalazła się policja. - Kryzysu związanego ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego. Kryzysu, którego przejawem są dane, które będziemy prezentować, dotyczące liczebności policji – dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

-- Policja jako najważniejsza formacja w zakresie wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa i obywateli musi posiadać odpowiednie siły, by w sposób należyty wykonywać zadania. Liczbę etatów w policji na 2024 rok ustalono na 108909. Tymczasem zatrudnienie wynosi 96698 etatów. Tylu policjantów mamy w służbie. Dodatkowo finansowanych jest 18 etatów przez samorządy lokalne. Na koniec 2023 roku wakat wynosił 10411 etatów, co stanowiło 9,72 proc." - powiedział wiceszef MSWiA.

Poinformował, że w 2023 roku do służby w policji przyjętych zostało 5174 osób. - Natomiast odeszło – to były rekordowe odejścia, które spowodowały stan kryzysu, o którym mówię – 9458 policjantów. Poziom zatrudnienia na koniec 2023 roku był tak niski, jak na początku lat 90., w momencie tworzenia formacji. To chyba w sposób najbardziej dobitny pokazuje trudności, w jakich znalazła się policja. Stan wakatów wyższy był tylko w 1990 roku" – dodał.

To jest stan szczególny, bo jednocześnie zagrożenia, które mamy, szczególnie te związane z bezpieczeństwem wokół Polski, wymagają tego, byśmy mieli sprawne formacje dbające o bezpieczeństwo państwa, zdolne do wykonywania swoich zadań - podkreślił.

Według wiceszefa MSWiA głównym zadaniem jest teraz przezwyciężenie kryzysu w policji. - Z całą pewności wpływ na tę sytuację miało wykorzystywanie policji do celów partyjnych. Te przyczyny odpadły, natomiast są przyczyny długookresowe, tj. pogwałcenie zasad doboru w policji, w szczególności ścieżki awansu zawodowego i systemu szkolenia - dodał Mroczek.

- Będziemy podejmowali inicjatywę legislacyjną w związku z uproszczeniem procedur dotyczących powrotów do służby byłych policjantów. Chcemy wykorzystać ich potencjał – zapewnił wiceszef MSWiA i przypomniał o tegorocznej 20-proc. podwyżce dla funkcjonariuszy.

Mroczek zaznaczył, że trwa proces wyłaniania nowego kierownictwa policji. - Zastaliśmy taką sytuację, że ze służby zrezygnowało 8 komendantów wojewódzkich, w zasadzie cały skład kierownictwa KGP, kilku komendantów instytucji podlegających komendantowi głównemu. Sądzę, że za kilka dni zakończymy proces wyłaniania nowego kierownictwa policji, zarówno jeżeli chodzi o Komendę Główną Policji, jak i komendantów wojewódzkich"- ocenił.

Policja rekrutuje

P.o. komendanta głównego policji insp. Marek Boroń przekazał, że na dzień 5 lutego szacuje się, że w 2024 roku ma odejść 3800 osób. - Rozmawiamy z tym policjantami i zachęcamy do pozostania - wyjaśnił.

- Na 2024 rok określono minimalną ilość osób do przyjęcia do służby w policji na poziomie 10557 etatów. To jest szacunek na koniec 2023 roku - poinformował.

Wyjaśnił, że są już określone terminy przyjęć funkcjonariuszy, tj. 4 marca, 24 kwietnia, 8 lipca, 9 września, 30 października i 30 grudnia. - Według stanu na dzień 1 lutego jest 3437 kandydatów, w stosunku do których prowadzone jest postępowanie kwalifikacyjne do służby w policji. W tym 103 to byli funkcjonariusze, którzy zgłosili się ponownie do służby - przekazał Boroń.

Według NSZZ Policjantów na koniec stycznia 2024 roku liczba wakatów w policji wynosiła 12241.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(99)
Jimmy
2 miesiące temu
Wystarczy zrównać policyjne dodatki i przywileje z wojskowymi....i chętnych nie zabraknie
syn chaosu
3 miesiące temu
Na pewno trzeba ucywilnić część etatatów. Prosty przykład . Jak to jest możliwe , że policjanci z pierwszej linii mają taki sam dodatek jak ci co pilnują np. magazynów. czy wożą pocztę. Dziadkowe dla dyżurnego czy dochodzeniowca takie samo jak dla "gaciowego"czy "listonosza".
Desmond
3 miesiące temu
Zobaczymy jak policjanci za nowej władzy będą wracać do służby. Moze milicjanci ?
12345
3 miesiące temu
Zawłaszczenie polityczne policji zawsze się tak kończy. Zamiast łapać złodziei osłaniają przestępców partyjnie chronionych, walczą z ludźmi którzy płacą na was podatki .Płacimy byście nas chronili a nie zabezpieczali boże ciało. Jak zwykle płacą wykonawcy a nie decydenci.
policmajster
3 miesiące temu
to wszystko wina totalnej, te Q lemparty, "babcie" Kasie, i inne wściekłe feministki z rowerzystami. Żaden człowiek nie będzie godził się na opluwanie, rzucanie obelgami pod swoim adresem, dodatkowo za tak marne pieniądze. Po za tym policjanci widzą przekręty lokalnych kacyków i nie chcą uczestniczyć w tych machlojach, chcą mieć czyste sumienie i bez obaw spoglądać w lustro.
...
Następna strona