Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkania
02.07.2020 07:00

Tanieje wynajem mieszkań. Wakacje czasem obniżek czynszów

Kto chce taniej wynająć mieszkanie lub szuka lokum w wyższym standardzie za tę samą kwotę, teraz ma spore szanse powodzenia. Przybywa ofert wynajmu, a chętnych nie ma.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Średnie ceny najmu w wielu miastach spadły już o 15-20 proc.

Internet zalewają oferty najmu mieszkań opustoszałych przez epidemię koronawirusa, ale nie ma komu się o nie bić - podsumowuje czwartkowa "Gazeta Wyborcza". Na początku wakacji wyraźnie przybyło pustych mieszkań.

- Tąpnięcie nastąpiło na przełomie kwietnia i maja – ocenia Marcin Drogomirecki z Morizon.pl, serwisu dostarczającego oferty sprzedaży i wynajmu mieszkań. Jak wyjaśnia, wiele osób wypowiedziało umowy już z końcem marca i opuściło mieszkania po miesięcznym terminie wypowiedzenia, czyli na koniec kwietnia. - W tym czasie trudno było szukać nowych lokatorów, zwłaszcza że był to szczyt pandemii – zauważa ekspert.

"GW" wylicza, że mieszkania w największych miastach opuścili obcokrajowcy (głównie Ukraińcy), pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych w zamrożonych branżach, a także wszyscy ci, którzy przeszli na zdalny system pracy oraz studiów.

Zobacz: Zbigniew Grycan planuje budowę centrum handlowego w Świnoujściu

Drogomirecki zauważa, że przybyło ofert wynajmu kawalerek, które wcześniej znikały na pniu, a także dużych apartamentów o podwyższonym standardzie. Puste są także mieszkania wcześniej wynajmowane turystom na krótki czas, ich właściciele także postanowili szukać wynajmujących na dłużej.

Według analizy serwisu Morizon.pl zainteresowanie ofertami najmu mieszkań w maju było o 25,1 proc. niższe niż przed rokiem. A w wakacje problem tylko się pogłębi. – Widać to w niepełnych jeszcze danych za czerwiec – klientów kontaktujących się w sprawie mieszkań do wynajęcia jest o ok. 30 proc. mniej niż przed rokiem – mówi Drogomirecki.

Morizon.pl szacuje, że średnie ceny najmu w wielu miastach spadły już o 15-20 proc. w porównaniu z okresem przed pandemią. Odnotowywane są jednak także bardziej spektakularne spadki. – W Sopocie znamy przypadki apartamentów, które jeszcze niedawno wynajmowały się za 4 tys. zł, a dziś są oferowane za 2,5 tys. zł. Przy czym inwestorzy muszą swoje odczekać, by w ogóle znaleźć najemcę – zaznacza Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca z trójmiejskiej firmy LBC INVEST.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: mieszkania, koronawirus, nieruchomości, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

Breking newsNakupowali mieszkań a teraz stoją puste. Bardzo dobrze że tak jest bo jeżeli za kawalerkę każą sobie płacić 2 tyś plus czynsz,media plus dwukrotnosc … Czytaj całość

02-07-2020

zkbardzo dobry artykuł, polecany szczególnie tym, którzy planują zakup mieszkania na wynajem

02-07-2020

Nie żal miNakupili na kredyty to niech teraz spłacają , szukali frajera co im będzie spłacał kredyt

Rozwiń komentarze (94)