Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa a limity przychodu. Pomoc nie dla wszystkich

Tarcza antykryzysowa. Pakiet pomocy na czas kryzysu, przygotowany przez rząd, nie będzie dostępny dla każdego. Z większości wsparcia skorzystają tylko ci samozatrudnieni, których przychody mieszczą się w odpowiednich widełkach. "To generalnie nie jest złe rozwiązanie" - ocenia dr hab. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tarcza antykryzysowa a limity przychodu. Pomoc nie dla wszystkich (Fot: Andrzej Iwańczuk)

Tarcza antykryzysowa zakłada 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia jako limit przychodu uprawniający samozatrudnionych do zawieszenia składek na okres 3 miesięcy.

Limit ten pojawia się również w innych propozycjach dla prowadzących własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Warto jeszcze raz podkreślić - to limit przychodu, a nie dochodu.

Różnicę doskonale rozumie każdy przedsiębiorca. Bo można mieć gigantyczne przychody, a mikroskopijne dochody. Rząd zakłada, że skorzysta maksymalnie 1,2 mln samozatrudnionych. Biorąc pod uwagę dane GUS dot. liczby samozatrudnionych - ponad 100 tys. nie skorzysta.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

- Generalna zasada, żeby wsparcie otrzymywały osoby zarabiające najmniej, jest dobra - ocenia Piotr Krajewski. - Choć z ekonomicznego punktu widzenia sensowniejsze byłoby wzięcie pod uwagę przychodów, które te osoby otrzymują już po wybuchu kryzysu, a nie te z poprzednich miesięcy. Bo w znacznie trudniejszej sytuacji są osoby, którym przychody spadną z 3 tys. złotych do 1, niż te, którym z 15 tys. spadły do 12".

Zastąpienie "przychodu" "dochodem" też, zdaniem dr Krajewskieo, nie w każdym przypadku dałoby dobre rezultaty.

- W przypadku firm ważne są dochody, zyski, a nie przychody. Jeśli ktoś zatrudnia pracowników, to koszty są niepomijalne. Ale osoby samozatrudnione mają dość duże możliwości rozliczania różnych rzeczy w kosztach uzyskania przychodu i to przychód, tak na prawdę, określa ich sytuację materialną - mówi Piotr Krajewski. - Praktyka pokazuje, że w przypadku jednoosobowych firm przychód bywa lepszą miarą niż dochód. Choć nie chcę oczywiście generalizować, bo są różne działalności i ich specyfika, w dużej mierze, zależy od branży.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

Anastazjadziwna pomoc, w zasadzie dla jednej osoby, ktoś kto ma 2 pracowników nie może mieć 15 tys. przychodu bo zbankrutował by nawet bez koronawirusa. Ktoś … Czytaj całość

26-03-2020

piotr12345"Praktyka pokazuje, że w przypadku jednoosobowych firm przychód bywa lepszą miarą niż dochód. " Taaa ….pożal się Boże ekonomisto. W handlu … Czytaj całość

26-03-2020

EkonomistaCzyli trzeba pozwalniać ludzi i zostać samemu na działalności

Rozwiń komentarze (25)