Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Terminal LNG Gdańsku. Sasin: inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie

15
Podziel się

"Zakończono studium wykonalności projektu budowy terminala LNG małej skali w Gdańsku - pierwszego w Polsce" - napisał na Twitterze Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych.

Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. (Flickr)
bDKjfHFN

"Grupa Lotos umacnia pozycję w dziedzinie paliw alternatywnych. Inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim i lądowym" - zapowiedział na Twitterze wicepremier Jacek Sasin.

O zakończeniu studium wykonalności projektu budowy terminalu LNG małej skali w Gdańskupoinformowała we wtorek Grupa Lotos. "Kolejnym krokiem jest decyzja inwestycyjna. Byłby to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim i lądowym oraz tym samym wzmocni pozycję koncernu jako lidera w dziedzinie paliw alternatywnych" - poinformowała w komunikacie firma.

bDKjfHFP

Projekt budowy terminalu LNG małej skali w Gdańsku Grupa Lotos analizuje w konsorcjum z Operatorem Gazociągów Przemysłowych Gaz-System.

Ma on stanowić bazę przeładunkową oraz logistyczną dla LNG, które zostanie dostarczone np. na stacje paliw, do bunkrowania statków lub do instalacji off-grid (poza siecią gazu ziemnego). Transport LNG z zachowaniem jego parametrów jest możliwy dzięki specjalistycznym cysternom oraz kontenerom kriogenicznym.

bDKjfHFV

Projekt Grupy Lotos jest także związany z planami rozbudowy zdolności przeładunkowych terminalu LNG w Świnoujściu oraz koncepcją budowy tzw. terminalu FSRU (Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej. Chodzi o pływający terminal wyposażony w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Inwestycja obejmuje m.in. budowę zbiornika magazynowanego LNG, instalacji rozładunkowo-załadunkowej dla stanowiska statkowego, pompowni załadunkowo-rozładunkowej statku oraz pompowni autocystern i kontenerów. Docelowa zdolność magazynowa terminalu może wynieść ponad 3 000 m3 LNG.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDKjfHGq
Źródło:
KOMENTARZE
(15)
PP
10 miesięcy temu
Powinien powstać osobny kącik, sukcesy Ministra Sasina :)
ktos20
10 miesięcy temu
oj Sasin trzymaj się od tego z daleka bo jak zwykle sp...……..
Erw
10 miesięcy temu
Jak sie za to wzial sasin to zaraz bedzie z tego katastrofa
bDKjfHGr
Gdzie jest Sa...
10 miesięcy temu
będzie kolejny niewypał
lech
10 miesięcy temu
Jeśli Sasin się za to bierze, to na pewno nie powstanie za PiS. Juz dwukrotnie kłamca Morawiecki ogłaszał budowę polskich promów i co? I nic. Stępka jak rdzewiała, tak rdzewieje.