Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Terminal LNG Gdańsku. Sasin: inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie

15
Podziel się:

"Zakończono studium wykonalności projektu budowy terminala LNG małej skali w Gdańsku - pierwszego w Polsce" - napisał na Twitterze Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych.

Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. (Flickr)

"Grupa Lotos umacnia pozycję w dziedzinie paliw alternatywnych. Inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim i lądowym" - zapowiedział na Twitterze wicepremier Jacek Sasin.

O zakończeniu studium wykonalności projektu budowy terminalu LNG małej skali w Gdańskupoinformowała we wtorek Grupa Lotos. "Kolejnym krokiem jest decyzja inwestycyjna. Byłby to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim i lądowym oraz tym samym wzmocni pozycję koncernu jako lidera w dziedzinie paliw alternatywnych" - poinformowała w komunikacie firma.

Projekt budowy terminalu LNG małej skali w Gdańsku Grupa Lotos analizuje w konsorcjum z Operatorem Gazociągów Przemysłowych Gaz-System.

Ma on stanowić bazę przeładunkową oraz logistyczną dla LNG, które zostanie dostarczone np. na stacje paliw, do bunkrowania statków lub do instalacji off-grid (poza siecią gazu ziemnego). Transport LNG z zachowaniem jego parametrów jest możliwy dzięki specjalistycznym cysternom oraz kontenerom kriogenicznym.

Projekt Grupy Lotos jest także związany z planami rozbudowy zdolności przeładunkowych terminalu LNG w Świnoujściu oraz koncepcją budowy tzw. terminalu FSRU (Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej. Chodzi o pływający terminal wyposażony w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Inwestycja obejmuje m.in. budowę zbiornika magazynowanego LNG, instalacji rozładunkowo-załadunkowej dla stanowiska statkowego, pompowni załadunkowo-rozładunkowej statku oraz pompowni autocystern i kontenerów. Docelowa zdolność magazynowa terminalu może wynieść ponad 3 000 m3 LNG.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(15)
sasin
4 lata temu
ten to ma ,łep jak sklep'....tylko towaru (rozumu) brak.
Topo
4 lata temu
Będzie tak jak z wyborami w maju
jAM
4 lata temu
To Sasin zbudował?
Cela+
4 lata temu
Jacek S będziesz siedział !!!
lech
4 lata temu
Jeśli Sasin się za to bierze, to na pewno nie powstanie za PiS. Juz dwukrotnie kłamca Morawiecki ogłaszał budowę polskich promów i co? I nic. Stępka jak rdzewiała, tak rdzewieje.