Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

"To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów". Ostrożnie z takimi deklaracjami [OPINIA]

392
Podziel się

To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, deklarując tym samym, że nie popiera podatku od smartfonów i tabletów, z którego wpływy miałyby trafiać do twórców. Przy okazji jednak - i chyba nieświadomie - powtórzył argument używany od lat do krytyki abonamentu - pisze w opinii Agata Kalińska, dziennikarka money.pl.

"To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów". Ostrożnie z takimi deklaracjami [OPINIA]
(East News)
bErHmYMl

- Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem)
na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów – tak brzmi pełna treść wpisu prezydenta na Twitterze.

To zabawne, bo dokładnie tych samych słów używają od lat przeciwnicy abonamentu radiowo-telewizyjnego. Abonament można śmiało nazwać podatkiem od posiadania telewizora, ponieważ płacić go musi niemal każdy, kto posiada taki odbiornik. Wyłączenia z tego obowiązku są nieliczne. Efekt? Masz w domu telewizor i radio, masz obowiązek zapłacić w 2020 r. 272,40 zł na utrzymanie mediów publicznych. Nie oglądasz TVP i nie słuchasz Polskiego Radia? Nie ma to znaczenia. W ogóle nie oglądasz telewizji, tylko używasz telewizora jako monitora do konsoli? Nieważne. Masz telewizor w spadku po babci i kurzy się gdzieś w kącie, niepodłączony do prądu? Nie dyskutuj, płać.

bErHmYMn
Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-6032693944562305c">Andrzej Duda</a> kontra <a href="https://wiadomosci.wp.pl/rafal-trzaskowski-6030162878858369c">Rafał Trzaskowski</a>. Oto programy kandydatów

Inną sprawą jest ściągalność abonamentu. Płaci go około 1/3 zobowiązanych. Stąd rekompensaty dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, które w tym i zeszłym roku przyznał Sejm, a które wywołały tak ożywione polityczne dyskusje.

Oczywiście kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Wygląda też na to, że narracja kampanii płynie właśnie w kierunku podatków, bo obaj kandydaci mają nagle bardzo dużo do powiedzenia na ten temat. Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w razie wygranej zawetuje każdą ustawę podnoszącą podatki, a tego samego dnia prezydent Duda skrytykował podatek od smartfona. Tyle, że prezydent krytykuje podatek, który forsuje jego własne środowisko polityczne. - Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej - mówił Wirtualnej Polsce wicepremier oraz minister kultury Piotr Gliński. - Przecież tam oglądamy filmy, słuchamy muzyki - tłumaczył.

bErHmYMt

Skoro prezydent przyznaje, że samo posiadanie urządzenia nie jest wystarczającym powodem, by płacić podatek, to może jest też zdania, że i posiadanie telewizora nie jest wystarczającą przesłanką, by płacić abonament? Wszak wicepremier i minister aktywów Jacek Sasin poprosił podległą sobie Pocztę Polską, by powstrzymała się ze ściąganiem abonamentu. Przed wyborami parlamentarnymi też pojawiały się ciche zapowiedzi, że sposób finansowania mediów publicznych idzie do zmiany.

Niestety, nic z tego. "Finansowanie mediów publicznych należy pozostawić bez zmian" - brzmi odpowiedź urzędującego prezydenta w sondzie dziennika "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErHmYMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(392)
antypisior
rok temu
Ten gość nigdy nie wie w co gra i nigdy samodzielnie nic nie zrobi chyba że głupoty. On sam się przyznał że jak podpisywał jakieś ustawy to ich nawet nie czytał, on nie wie o co chodzi w tym wszystkim. To gość do wykonywania poleceń i to z wytypowana odpowiedzią bo inaczej moze zrobić na odwrót. I takiego chcecie mieć dalej prezydenta? Chyba was pogięło, precz z notariuszem.
Darek
rok temu
Nie popiera ale podpisze ustawę która je wprowadzi?
Patt
rok temu
Co Ty człowieku za bzdury mówisz, przecież jeszcze sam ustawę podpiszesz :)
bErHmYMP
Ja
rok temu
No i wyszło szydło z worka NIE CZYTA CO PODPISUJE!
Pilawa
rok temu
No ale dlaczego jeśli już to na rzecz ZAiKS-u ??? przecież ZAiKS mi nic nie da chociaż jestem twórcą. ZAiKS to stowarzyszenie wzajemnej adoracji rzydów postsowieckich a teraz nawet prawie że rodzinne. Mnie tam nie ma bo być nie mogę nawet gdybym się chciał zapisać ze swoimi kompozycjami i teledyskami znanymi w USA i Europie .
...
Następna strona