Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

Tradycyjne budownictwo odchodzi jest za drogie. Pora na prefabrykaty i moduły

68
Podziel się:

Skandynawowie i Niemcy budują domy z produkowanych przez polskie firmy betonowych prefabrykatów i drewnianych modułów. Przy coraz większych kosztach tradycyjnego budownictwa popularność "domów z klocków" może rosnąć także w Polsce.

Jednorodzinne domy z modułów największego polskiego producenta powstają głównie w Niemczech.
Jednorodzinne domy z modułów największego polskiego producenta powstają głównie w Niemczech. (Shutterstock.com)

Najgłośniej o możliwości masowego wykorzystania prefabrykatów mówiło się przy okazji rządowego programu Mieszkanie+. Jednak ta inicjatywa nie nabrała jeszcze rozpędu.

Największym w Polsce producentem prefabrykatów z betenu jest - pisze "Rzeczpospolita" - Pekabex z Poznania. Z ich produktów składa się m.in. hale magazynowe, fabryczne, biurowce i obiekty handlowe. Prefabrykaty przeznaczone do budowy "mieszkaniówki" niemal w całości trafią do Szwecji. W Polsce firma sama postanowiła zostać deweloperem i buduje osiedle w Poznaniu ze swoich prefabrykatów.

Budowa dwóch bloków - łącznie 56 mieszkań - zajęła dziewięć miesięcy - podaje "Rz". - Uważamy, że kreowane przez nas rozwiązania staną się rynkowym standardem - mówi prezes Pekabeksu Robert Jędrzejowski cytowany przez "Rz".

Zobacz: Rząd buduje drewniane domy. Na razie nie ma ani jednego, w przyszłym roku będzie kilka tysięcy

Producentem prefabrykatów jest także warszawski HM Inwest. W tym celu w 2018 roku deweloper kupił zakład w Sochaczewie. Większość produkcji trafia stąd również do Szwecji, ale firma planuje także inwestycje w Polsce. - Naszym celem jest wypracowanie autorskiego produktu - projektowanych przez nas mieszkań prefabrykowanych - deklaruje prezes HM Inwest Piotr Hofman.

Z kolei moduły drewniane, również używane w budownictwie, produkuje np. Unihouse (moduły dedykowane budownictwu wielokondygnacyjnemu) czy Danwood (domy jednorodzinne). Pierwsza z tych firm wysyła większość swojej produkcji do Norwegii. Z kolei domu Danwoodu powstają przede wszystkim w Niemczech.

Polacy zaczynają jednak doceniać zalety tzw. domów z klocków. - Do lipca tego roku podpisaliśmy w kraju tyle umów, ile w całym 2018 roku. Niewątpliwie to efekt rosnących cen mieszkań. Ludzie coraz częściej dochodzą do wniosku, że bardziej opłaca się zbudować własny dom - mówi prezes Danwood Jarosław Jurak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
gospodarka
KOMENTARZE
(68)
WYRÓŻNIONE
ktoś
6 lat temu
Wszystko fajnie ale skoro piszecie że jest tańsze to przekdstawcie konkretne cyfry a nie promujecie firmy które wam za to zapłaciły. to się nazywa lokowanie produktu
Llort
6 lat temu
Mieszkania drogie, pracy nie ma. Jak tak dalej pójdzie to będę musiał zainwestować w 3 dzieci. Jedyne rozwiązanie jakie teraz widzę. Muszę z czegoś żyć. Wszystko drożeje.
Warno
6 lat temu
Niemcy budują takie domy już przynajmniej od 20 lat. Obserwowałem w Niemczech jak wygląda budowa domu na kilka mieszkań z garażem podziemnym do stanu surowego zamkniętego - trwała 1,5 miesiąca. Dla ciekawostki po zakupie za 2 tysiące marek programu komputerowego do projektowania domów jednorodzonych zawierającego pełną bibliotekę gotowych elementów, można było samemu zaprojektować taki dom, który miał pełen certyfikat wykonalności.
...
Następna strona