Notowania

domy
11.09.2019 08:59

Tradycyjne budownictwo odchodzi jest za drogie. Pora na prefabrykaty i moduły

Skandynawowie i Niemcy budują domy z produkowanych przez polskie firmy betonowych prefabrykatów i drewnianych modułów. Przy coraz większych kosztach tradycyjnego budownictwa popularność "domów z klocków" może rosnąć także w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Jednorodzinne domy z modułów największego polskiego producenta powstają głównie w Niemczech.

Najgłośniej o możliwości masowego wykorzystania prefabrykatów mówiło się przy okazji rządowego programu Mieszkanie+. Jednak ta inicjatywa nie nabrała jeszcze rozpędu.

Największym w Polsce producentem prefabrykatów z betenu jest - pisze "Rzeczpospolita" - Pekabex z Poznania. Z ich produktów składa się m.in. hale magazynowe, fabryczne, biurowce i obiekty handlowe. Prefabrykaty przeznaczone do budowy "mieszkaniówki" niemal w całości trafią do Szwecji. W Polsce firma sama postanowiła zostać deweloperem i buduje osiedle w Poznaniu ze swoich prefabrykatów.

Budowa dwóch bloków - łącznie 56 mieszkań - zajęła dziewięć miesięcy - podaje "Rz". - Uważamy, że kreowane przez nas rozwiązania staną się rynkowym standardem - mówi prezes Pekabeksu Robert Jędrzejowski cytowany przez "Rz".

Zobacz: Rząd buduje drewniane domy. Na razie nie ma ani jednego, w przyszłym roku będzie kilka tysięcy

Producentem prefabrykatów jest także warszawski HM Inwest. W tym celu w 2018 roku deweloper kupił zakład w Sochaczewie. Większość produkcji trafia stąd również do Szwecji, ale firma planuje także inwestycje w Polsce. - Naszym celem jest wypracowanie autorskiego produktu - projektowanych przez nas mieszkań prefabrykowanych - deklaruje prezes HM Inwest Piotr Hofman.

Taki dom można bez problemu wybudować bez kredytu na 30 lat, zapewnia pan Wojciech
Dom wielkości kawalerki za 22 tys. zł. "Powstały już ich setki"

Z kolei moduły drewniane, również używane w budownictwie, produkuje np. Unihouse (moduły dedykowane budownictwu wielokondygnacyjnemu) czy Danwood (domy jednorodzinne). Pierwsza z tych firm wysyła większość swojej produkcji do Norwegii. Z kolei domu Danwoodu powstają przede wszystkim w Niemczech.

Na parterze sklep, nad nim apartamenty - tak ma wyglądać rewolucja mieszkaniowa w Niemczech.
Mieszkania od niemieckiego Lidla. Tanie lokale sposobem na lukę w prawie

Polacy zaczynają jednak doceniać zalety tzw. domów z klocków. - Do lipca tego roku podpisaliśmy w kraju tyle umów, ile w całym 2018 roku. Niewątpliwie to efekt rosnących cen mieszkań. Ludzie coraz częściej dochodzą do wniosku, że bardziej opłaca się zbudować własny dom - mówi prezes Danwood Jarosław Jurak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: domy, budownictwo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

LlortMieszkania drogie, pracy nie ma. Jak tak dalej pójdzie to będę musiał zainwestować w 3 dzieci. Jedyne rozwiązanie jakie teraz widzę. Muszę z czegoś … Czytaj całość

11-09-2019

ktośWszystko fajnie ale skoro piszecie że jest tańsze to przekdstawcie konkretne cyfry a nie promujecie firmy które wam za to zapłaciły. to się nazywa … Czytaj całość

11-09-2019

WarnoNiemcy budują takie domy już przynajmniej od 20 lat. Obserwowałem w Niemczech jak wygląda budowa domu na kilka mieszkań z garażem podziemnym do stanu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)