- Bardzo ciężko pracujemy z rządem Keira Starmera nad umową handlową - powiedział Vance w rozmowie z portalem UnHerd. - Prezydent (Trump - przyp. red.) naprawdę kocha Wlk. Brytanię. Kochał królową Elżbietę II. Podziwia i kocha króla Karola. To bardzo ważna relacja. Jest też biznesmenem i ma wiele ważnych relacji biznesowych w Wlk. Brytanii. Ale myślę, że to coś znacznie głębszego. Istnieje prawdziwe pokrewieństwo kulturowe. I oczywiście Ameryka jest zasadniczo krajem anglosaskim - tłumaczył Vance, cytowany przez CNBC.
Polityk dodał, że wkrótce powinno dojść do porozumienia między krajami, co leży w ich interesie obu narodów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Miłość" Trumpa ma objawiać się m.in. stosunkowo niskimi cłami (10 proc.) nałożonymi na Wlk. Brytanię przez Biały Dom. CNBC podkreśla, że wymiana towarowa między państwami jest zrównoważona. Inaczej sytuacja wygląda w usługach - tutaj nadwyżka jest po stronie Brytyjczyków.
Co będzie zawierać umowa oraz jaki będzie czas jej trwania? Tego nie wiadomo. Londyn jest optymistycznie nastawiony do współpracy, czego nie można powiedzieć o krajach UE, na które nałożono cła wzajemne w wysokości 20 proc. W odpowiedzi Unia Europejska nałożyła 25 proc. cła odwetowe, które jednak zawieszono, gdy swoje taryfy zawiesił najpierw Trump.
Biały Dom "kocha" także UE. Ale mniej
Zapytany o współpracę z UE, Vance odpowiedział, że Biały Dom może podpisać nowe umowy, ale te muszą być "uczciwe". Wcześniej Donald Trump oskarżał UE, że ta okrada Stany Zjednoczone.
Z Wlk. Brytanią mamy o wiele bardziej wzajemne relacje niż, powiedzmy, z Niemcami. Chociaż kochamy Niemców, są oni w dużym stopniu zależni od eksportu do Stanów Zjednoczonych, ale są dość surowi dla wielu amerykańskich firm, które chciałyby eksportować do Niemiec - ocenił wiceprezydent USA.
Nie przeszkodziło to jednak Vance'owi w dodaniu, że "kocha Europę".
- Kocham Europejczyków. Wielokrotnie powtarzałem, że uważam, że nie można oddzielić kultury amerykańskiej od kultury europejskiej - ocenił Vance. Nie jest to jednak miłość bezwarunkowa, gdyż jego zdaniem UE powinna zwiększyć wydatki na obronność.
Rozmowę zakończył słowami, że Europa nie powinna być wasalem USA w kwestii bezpieczeństwa, gdyż nie leży to w niczyim interesie.