Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trzaskowski upomniany przez Maląg. Minister żąda "usprawnienia działań i przyspieszenia procedur"

"Z niepokojem obserwujemy sytuację w Warszawie, która stanowi niechlubny wyjątek na mapie Polski pod kątem rozpatrywania wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców - pisze do prezydenta Trzaskowskiego minister rodziny Marlena Maląg. Rząd zostawił samorządy z tą sprawą same, nie mogliśmy doprosić się o pomoc - ripostuje warszawski ratusz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kandydujący na prezydenta RP Trzaskowski znalazł się w ogniu krytyki rządzących.

W piątkowej korespondencji minister rodziny Marlena Maląg domaga się sprawniejszej pracy nad wnioskami przedsiębiorców o wsparcie finansowe. "Z naszych informacji wynika, że Urząd Pracy m.st. Warszawy rozpatrzył do tej pory mniej niż 10 proc. wszystkich wniosków. Tymczasem krajowa średnia to 60 proc., a wiele urzędów pracy ma blisko 100 proc. rozpatrywalność wniosków" - pisze dalej Maląg.

Trójka. Joanna Scheuring-Wielgus wspomina dawną Trójkę i Listę Przebojów

Minister w tej oficjalnej korespondencji zwraca się do Trzaskowskiego o "usprawnienie działań i przyspieszenie procedur" rozpatrywania wniosków.

"Prezydenta nie ma w ratuszu"

"Przypominam, że przekazujemy samorządom środki nie tylko na same świadczenia, ale również na obsługę zadania" - dodaje minister Maląg.

Również w piątek, jak donosi portal tvp.info, politycy PiS pojawili się rano w stołecznym ratuszu. - Złożyliśmy wizytę panu prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu, żeby poznać powody, dlaczego miasto Warszawa zdecydowanie wolniej od innych rozpatruje wnioski o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców – informuje w rozmowie z portalem Michał Szpądrowski, warszawski radny PiS.

"Jak się jednak okazało, polityka PO nie było w ratuszu, bo spędza ten dzień w zupełnie innej części Polski" - czytamy w serwisie publicznej telewizji.

Również tvp.info we wtorek odnotowało, że "do połowy maja Powiatowy Urząd Pracy w Warszawie rozpatrzył 6 proc. wniosków o mikropożyczki z tarczy antykryzysowej".

Tak skończył się zeszłotygodniowy protest przedsiębiorców. Paweł Tanajno zapewnia, że następny będzie "w stu procentach zgodny z prawem"
Przedsiębiorcy znów będą protestować. Tanajno mówi money.pl, jak będzie wyglądał protest

Jak zauważa portal "zarządzane przez kandydata PO na prezydenta miasto jest jednym z najsłabiej radzącym sobie z mikropożyczkami w kraju". O komentarz do listu minister Maląg poprosiliśmy warszawski ratusz.

"Rząd nie pomaga"

- Nie tylko Warszawa boryka się tempem rozpatrywania wniosków, dotyczących tarczy (antykryzysowej - red.). Miasta protestują przeciw przerzucaniu na samorządy odpowiedzialności za realizację tarczy antykryzysowej ponieważ oczekują od rządu konkretnego wsparcia, natychmiastowych działań polegających na dostosowaniu przepisów prawa do nadzwyczajnej sytuacji - mówi money.pl Karolina Gałecka ze stołecznego magistratu.

Jak przypomina, pismo w tej sprawie zostało skierowane przez Unię Metropolii Polskich i Związek Powiatów Polskich do Prezesa Rady Ministrów 20 maja br. Zawiera listę braków i niedociągnięć rządu, które rzutują na tempo rozpatrywania wniosków. - Po wielokrotnych apelach i prośbach m.st. Warszawy do administracji rządowej, aby zautomatyzować proces obsługi wniosków, przynajmniej w odniesieniu do wsparcia z Art. 15 zzd (mikropożyczki) i Art. 15 zzc (dofinansowania do działalności gospodarczej nie zatrudniającej pracowników) w oparciu o systemy MRPIPS – praca.gov.pl i Syriusz oraz publiczne bazy (KRS, CIDG, REGON), dopiero w tym tygodniu otrzymaliśmy ze strony administracji rządowej to narzędzie, które zdecydowanie ułatwi i przyspieszy rozpatrywanie wniosków - mówi Gałecka.

Przemysł motoryzacyjny prosi rząd o wydłużenie rozliczeń czasu pracy do 24 miesięcy.
Dalsze zwolnienie z ZUS, bank godzin, dłuższe umowy okresowe. Biznes chce zmian w tarczy

Jak wyjaśnia, tylko w piątek, dzięki jednemu narzędziu, o które wnioskowała Warszawa i UMP – zautomatyzowanie procesu obsługi wniosków - rozpatrzono w Warszawie blisko 1500 wniosków dot. mikropożyczek w ramach tarczy antykryzysowej.

Tarcza samorządowa

- Gdybyśmy dysponowali tym narzędziem, o które prosiliśmy od początku kwietnia, dziennie moglibyśmy już rozpatrywać ok. 3-4 tys. wniosków. Rzeczywistość wymaga wprowadzenia pilnych zmian, szczególnie w dużych miastach, w których liczba wnioskodawców jest największa - mówi Gałecka.

Sytuację może poprawić - jak zapewnia - decyzja o skierowaniu do rozpatrywania wniosków dodatkowych pracowników. Oczekiwane przez Warszawę, czasowe - na czas epidemii - zmiany prawa w tym zakresie, nie zostały wprowadzone.

- Ustawa przewidująca takie rozwiązania (tzw. tarcza samorządowa) wciąż jest procedowania. Obowiązujące przepisy nie przewidują także możliwości przekazania zadań PUP do innych miejskich jednostek organizacyjnych, które mogłyby być dla nich wsparciem - wyjaśnia rzeczniczka ratusza.

Ratusz zauważa, że również w tym zakresie nie otrzymał żadnego wsparcia, a 150 pracowników urzędu zostało przeniesionych do pomocy przy rozpatrywaniu wniosków. Można było tego uniknąć, jak przekonuje rzeczniczka gdyby tylko wprowadzono proponowany przez samorząd zapis.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2020

MmmmmTrzaskowski.....nie lansuje się.

23-05-2020

wierzącaAle boicie się Trzaskowskiego ;-)) Oczywiście, że szukacie haki, a o ściekach będziecie pisać na okrągło bo przy braku argumentów trzeba się czegoś … Czytaj całość

23-05-2020

RafalallaTrzaskowszczak to wyjatkowy len. Jedyne co go nakreca i tu jest obrotny to sprzyjanie zboczencom z LGBT i robienie dobrze kolegom. Inne samorzady moga … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (606)