Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Trzecią falę widać nawet w budowlance. Bardzo słabe dane GUS

40
Podziel się:

Produkcja budowlano-montażowa spadła w lutym o prawie 17 proc. w porównaniu z lutym 2020 roku, a w obszarze budowy budynków aż o 25 proc. - podał w piątek GUS. To spore rozczarowanie – ekonomiści spodziewali się bowiem znacznie lepszego wyniku. Na zastój w budowlance wpłynęły złe warunku atmosferyczne, ale nie jest to jedyna przyczyna.

Trzecią falę widać nawet w budowlance. Bardzo słabe dane GUS
W lutym produkcja budowlano montażowa spadła o prawie 17 proc. w skali roku, podał GUS. (Adobe Stock)

Produkcja budowlano-montażowa spadła w lutym o 16,9 proc. w skali roku. To mocne tąpnięcie choćby w porównaniu ze styczniem, kiedy wynik nie był rewelacyjny i wyniósł minus 10 proc.

To również duże rozczarowanie w zestawieniu z prognozami ekonomistów, którzy spodziewali się spadku w lutym o 9 5 proc. w skali roku. Tymczasem wyniósł on prawie 17 proc., a w obszarze budowy budynków aż 24,1 proc.

 Luty był miesiącem z wciąż niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla budownictwa (śnieg i mróz), co na pewno wymuszało wstrzymanie wielu prac. Wydaje się że, nie było to jedyny czynnik.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie ostro w górę. "Musimy się przyzwyczaić"

 "Najprawdopodobniej na wyniki budownictwa przełożyła się również rosnąca niepewność co do przyszłości (w lutym sytuacja epidemiczna w wielu krajach ponownie mocno się pogarszała) i tym samym wstrzymywanie nowych projektów” – ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Monika Kurtek zwraca uwagę, że po dwóch miesiącach 2021 roku spadek produkcji budowlano-montażowej wynosi 12,8 proc. rok do roku i jest znacznie mocniejszy niż w czwartym kwartale 2020 roku, kiedy wyniósł około 2,0 proc. rok do roku. Wskazuje to na ponowny głęboki spadek inwestycji w gospodarce w I kwartale.

Zdaniem ekonomistki, marcowe wyniki, jak również w kolejnych miesiącach, powinny być już lepsze, chociażby ze względu na coraz niższą zeszłoroczną bazę odniesienia, niemniej jednak wstrzymanie wielu projektów inwestycyjnych przez sektor prywatny nadal będzie przekładać się prawdopodobnie na ujemne dynamiki produkcji.

 Przypomnijmy, że od kwietnia 2020 roku aż do listopada dane pokazywały spadki produkcji w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Dopiero w grudniu wyszła ona na plus i odnotowała wzrost o 3,4 proc. w skali roku. Nie trwało to jednak długo. Najnowsze dane GUS pokazują kolejne tąpnięcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Były Górnik
3 lata temu
Pisowska władza systematyczni dołuje klasę średnią w tym kraju, a zanosi się, że będzie jeszcze gorzej w tym względzie. To właśnie oni rezygnują z rozpoczynania nowych budów, inwestycji w nieruchomości czy zakupów mieszkań..... podobnie jest ze zdołowanym przez PiS samorządami, które ograniczają inwestycje...... Dla kogoś przecież trzeba budować. Partyjnym ekonomistom z PiSu wydaje się tak jak komichom z PRLu, że kilka „wielkich” budów państwowych załatwi sprawę.... żałośni są Ci co ich ciągle popierają jeszcze....
Fachowiec
3 lata temu
Wielkie rozczarowanie bo była normalna zima,brak słów na komentarz😂😂😁😂😁😁😁🙊🙉🙈😵
hihi
3 lata temu
bzdury w lutym była zima!
Mik
3 lata temu
Zima zawsze jest słaba, teraz był jeszcze mróz i śnieg. A z drugiej strony jak GUS to oblicza?? Przecież faktury do US za luty schodzą do 24 marca.!! A oni już wiedzą. Sianie popłochu jak zwykle. Komu to służy? Aby tylko kliknąć w link
100
3 lata temu
W okolicach Trójmiasta nabudowali już tego tyle że zaczynają mieć problemy ze sprzedażą.montuje balkony.i idzie zauważyć mniejsze zainteresowanie kupujących.kupowanie łopaty w ziemi już dawno mamy za sobą.
...
Następna strona