Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Turyści muszą zdradzić dane lokalizacyjne. Właśnie weszły nowe przepisy

76
Podziel się:

Od soboty obowiązują nowe przepisy dla podróżujących. Nakazują pasażerom, którzy przylecieli do Polski samolotem, wypełnienie Elektronicznej Karty Lokalizacji Podróżnego.

Turyści muszą zdradzić dane lokalizacyjne. Właśnie weszły nowe przepisy
Weszły w życie nowe przepisy. Podróżny musi wypełnić Elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego (EASTNEWS)

Jest to znaczna zmiana dla turystów przylatujących do Polski. Bowiem do tej pory pasażerowie nie musieli udostępniać swojej lokalizacji.

Przepis znalazł się w opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Według niego pasażerowie, jeszcze przed odprawą, będą musieli wypełnić kartę lokalizacji podróżnego. Docelowo kartę powinno się wypełnić elektronicznie, jednak w przypadku braku takiej możliwości, dokument w formie papierowej można otrzymać od personelu samolotu.

Zobacz także: Wakacje za granicą tańsze niż w Polsce. "Państwo nie powinno ingerować w poziom cen"

Ponadto, według przepisów, poszerzone zostało grono osób, które nie będą objęte kwarantanną graniczną. W wyjątku uwzględniono m.in. dzieci do 12. roku życia, które podróżują z przedstawicielem linii lotniczych.

Do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, iż z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny, nie będą musiały odbywać tej 10-dniowej kwarantanny - zaznacza wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że chodzi o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży.

- Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją (...) czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały okres izolacji - mówił.

Jak dodał w następnym tygodniu "będziemy doprowadzali szczegóły do końca i ukaże się to w rozporządzeniu epidemicznym".

Wawrzyk dodał, że informacje o krajach, które ewentualnie również dołączą do tego grona, będą umieszczane na stronie internetowej MSZ w zakładce - informacje dla podróżujących.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że przepisy, o których wspomniał, dotyczą osób niezaszczepionych.

- Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną - powiedział. Zaznaczył, że dotyczy to szczepionek zaakceptowanych przez europejską agencję ds. medycznych.

- Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. Tak, abyśmy mogli bezpiecznie, spokojnie być na pobycie zagranicznym, ale też bezpiecznie wrócić do kraju i nie być poddanym kwarantannie przy wjeździe - dodał.

Wawrzyk poinformował też o zmianie ostrzeżenia dla podróżnych.

- Komunikat zostaje utrzymany na dotychczasowym poziomie, tzn.: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić - oświadczył. Dodał, że zaszczepienie jest istotne zarówno z punktu widzenia wjazdu do Polski, jak i wjazdu do innego kraju i pobytu w nim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(76)
Wel
2 lata temu
A ci co wjada samochodem też to musza wypełnić ?
Zdzislawa
2 lata temu
Rozumiemy, iż ta ustawa jest tak interpretowana jak ustawa o zatrudnianiu z rodziny..czy kogoś tam, że "mogą być wyjątki gdy ktoś jest specjalistą " tak też intepretacja turyści muszą zdradzać dane chyba, że " ze względu na RODO" są zwolnieni.
Juzio
2 lata temu
Kaganiec na pysiu już mamy teraz smycz się skraca. Tak się rządzi w 21 wieku.
Pro-fan
2 lata temu
Innymi słowy: szczepisz się dla podróżówania NIE DLA ZDROWIA.
Emigrant
2 lata temu
Biznes sobie zrobili , ja sobie za chwilę zrobię test za darmo w Szwecji i jadę do PL na wakacje i weźcie sobie te wasze szczepionki i kwarantanny wsadźcie….
...
Następna strona