Turyści nie chcą latać do USA. Ameryka straci "oszałamiającą" kwotę
Stany Zjednoczone mogą w 2025 r. stracić 12,5 mld dol. z powodu mniejszej liczby turystów - podaje Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC). Zdaniem Rady jest to cios w gospodarkę USA, który wpłynie na działalność firm oraz miejsca pracy.
Według analizy WTTC Stany Zjednoczone "są na dobrej drodze do utraty w tym roku oszałamiającej kwoty 12,5 mld dol. w wydatkach zagranicznych turystów" - czytamy w komunikacie WTTC.
W ubiegłym roku turyści spoza Stanów Zjednoczonych wydali w tym kraju 181 mld dol. W tym roku będzie to poniżej 169 mld dol. WTTC zaznacza, że ucierpi nie tylko branża turystyczna. To "bezpośredni cios dla całej gospodarki (...) od wybrzeża do wybrzeża" - dodano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk boi się spadku poparcia? "Zastopował wiele rzeczy
Ponadto USA to jedyne ze 184 analizowanych przez WTTC i Oxford Economics państw, gdzie turyści z zagranicy wydadzą mniej niż przed rokiem.
Turyści odpływają
- To sygnał alarmowy dla rządu USA. Największa na świecie gospodarka turystyczna zmierza w złym kierunku, nie z powodu braku popytu - oceniła Julia Simpson, prezes i WTTC. Jej zdaniem inne kraje "rozwijają dywan powitalny", a Amerykanie stawiają znak "stop". Simpson uważa, że bez pilnych działań Waszyngtonu przywrócenie zaufania zagranicznych turystów może potrwać co najmniej kilka lat.
WTTC zwraca jednak uwagę, że sektor zarabia przede wszystkim na krajowej turystyce, ale w 2024 r. rekordowa liczba Amerykanów wakacje spędziła w domu. Ponadto "zależność od krajowej turystyki ma maskować poważną słabość" i USA "tracą turystyczną koronę".
Zgodnie z danymi Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych tylko w marcu liczba turystów z Wielkiej Brytanii spadła rok do roku (rdr) o 15 proc. Identycznie jest w przypadku Koreańczyków z Południa. Z wyprawy do USA rezygnują też Niemcy (spadek o 28 proc. rdr), Hiszpanie, Kolumbijczycy, Ekwadorczycy czy Dominikanie (spadki od 24 do 33 proc. rdr).
W połowie marca ujawniono, że Amerykanie zatrzymali i skuli kajdankami dwoje turystów z Niemiec. Następnie ich deportowano. Według amerykańskich i niemieckich mediów padli ofiarą systemu, który dostosowuje się do polityki prezydenta Donalda Trumpa. Według informacji "The New York Timesa" 29-letnia Jessica Brösche była przetrzymywana przez amerykańskie służby przez 46 dni, a 25-letni Lucas Sielaff przez 16 dni. Zostali zatrzymani - każde z nich osobno - na przejściu granicznym między San Diego a Tijuaną. Jak relacjonowali - odmówiono im wjazdu do USA i przetransportowano do zatłoczonego ośrodka zatrzymań.
Stanów Zjednoczonych nie chcą też odwiedzać Kanadyjczycy - tutaj wskaźnik letnich rezerwacji spadł o 20 proc. Przypomnijmy, że Donald Trump od początku swojej drugiej prezydentury zapowiada, że Kanada stanie się 51. stanem USA, co nie podoba się Kanadyjczykom.
"W 2024 r. podróże oraz turystyka przyniosły amerykańskiej gospodarce 2,6 bln dol. i wpłynęły na 20 mln miejsc pracy. Z tego tytułu wpłacono 585 mld dol. podatku, co odpowiada 7 proc. wszystkich wydatków rządowych" - podkreśla WTTC. W tym samym czasie Amerykanie coraz częściej wyjeżdżają za granicę, więc będą spadać wpływy do budżetu federalnego.