Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Twardy lockdown zaboli gospodarkę. Nawet 10 proc. PKB w dół

8
Podziel się

Twardy lockdown to spadek PKB na poziomie 10 proc., podczas gdy częściowy - ledwie niespełna 4 proc. - twierdzi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Jego zdaniem rząd powinien za wszelką cenę uniknąć całkowitego zamykania gospodarki.

Twardy lockdown zaboli gospodarkę. Nawet 10 proc. PKB w dół
Twardy lockdown zaboli gospodarkę. Nawet 10 proc. PKB w dół (Pixabay, fabryka pracownik praca)
bEgvEmSZ

Bujak w rozmowie z PAP przypomina, że wiosną Polska zdecydowała się na zamknięcie gospodarki niemal całkowicie. Efekt? Spadek PKB w drugim kwartale wyniósł aż 9 proc. porównaniu z ubiegłym rokiem.

- Gdybyśmy dziś zdecydowali się na taki ruch, koszty byłyby podobne - stwierdził Piotr Bujak. Jednocześnie częściowe zamknięcie to spadek rzędu maksymalnie 4 proc. PKB.

Zdaniem głównego ekonomisty PKO BP w innych krajach Unii Europejskiej recesja może być znacznie głębsza niż w Polsce. Szczególnie w Wielkiej Brytanii czy Francji, które również zdecydowały się na wprowadzenie znaczących restrykcji w gospodarce.

bEgvEmTb
Zobacz także: Zamknięte cmentarze. Pojedyncze przypadki łamania zakazu

Wielka Brytania na przykład wprowadza praktycznie całkowite zamknięcie gospodarki do początku grudnia. Na podobny ruch decyduje się Francja, gdzie obywatele będą musieli mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie, gdy tylko zdecydują się wyjść z domu.

- Tzw. trzecia droga, czyli częściowy lockdown, który obrała Polska, daje nadzieje, że uda nam się skutecznie powstrzymać wirusa przy znacznie mniejszych kosztach gospodarczych - twierdzi Bujak.

bEgvEmTh
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgvEmTC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
nick
7 miesięcy temu
powiazac dochody posłów z minimalna krajowa
darek
7 miesięcy temu
I znow zwykly Kowalski zeby na polke a psedo przedsiebiorcy sie nachapia tak jak to bylo na wiosne
Zenek
7 miesięcy temu
Masz patent lub gadżet na Covid to jest okazja co niektórzy z mafii zarabiają na nas.
bEgvEmTD
czar
7 miesięcy temu
Najlepiej nie zamykać niczego , bo ludzie zaczną umierać z głodu , brak dochodów ,,,to jak to lepiej umrzeć na covida czy z głodu ,,,i tak śmierć ,,= Maski nic nie dają jak widać , testy też nie wiarygodne ....
monkey99
7 miesięcy temu
Dla 6% PKB i wypłaty menelowego gotowi są poświęcić miliony. Pamiętajcie kto i jakie podejmuje decyzje.