Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pracownicy
07.06.2020 15:35

Typy osobowości pracowników. Czym się charakteryzują?

Dla jednych ważna jest kreatywność, inni bardziej cenią sobie równowagę między pracą a życiem osobistym, a jeszcze inni cenią sobie konkretne, jasne polecenia. Poznaj 6 typów osobowości pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)
Typy osobowości pracowników.

Typ osobowości pełni bardzo ważną rolę w życiu zawodów Determinuje to, jaką rolę przyjmujemy w zespole i w jakich zadaniach sprawdzają się najlepiej.

Typ osobowości jest też kluczowy przy motywowaniu pracowników. Zupełnie inaczej będziemy motywować lidera, niż np. artystę czy racjonalistę.

Poznaj 6 typów osobowości pracowników i zobacz jak najlepiej wykorzystać ich mocne strony.

Realista

Realiści są konkretni i rzeczowi. Dobrze czują się w zadaniach, które mają jasny, określony cel i są nastawione na ciągłe rozwiązywanie nowych problemów.

Realiści gorzej czują się w zawodach, które wymagają ciągłych kontaktów z ludźmi.

Realistę najlepiej motywuje się przyznając mu konkretne, określone zadania i utwierdzając w przekonaniu, że praca, którą wykonuje, jest ważna.

Badacz

Badacze lubią analizować otaczający ich świat i próbować go zrozumieć. Postrzegają siebie jako osoby inteligentne, lubią pracę intelektualną, ale rzadko wyrywają się do pełnienia stanowisk kierowniczych.

Badacza najłatwiej motywować częstymi szkoleniami i możliwością współpracy ze specjalistami. Zadania stawiane przed badaczem powinny być ambitne i dawać możliwość rozważań i szukania nowych rozwiązań.

Artysta

Artyści są kreatywni i lubią tworzyć nowe rzeczy. Niechętnie pracują pod rygorem, źle działa na nich rutyna, która szybko prowadzi do wypalenia.

Przed artystą należy stawiać cele wymagające kreatywności, które wymagają od niego wykorzystania zdolności twórczych.

Społecznik

Typ społeczny to osoba, która najlepiej czuje się w grupie. Jest dobrym doradcą i mentorem, łatwo komunikuje się z innymi pracownikami.

Społecznicy uwielbiają spotkania integracyjne, chętnie pozostają w kontakcie z kolegami nawet po pracy. Lubią, gdy ich zdanie jest brane pod uwagę.

Lider

Liderzy lubią zarządzać. Podobnie jak społecznicy świetnie czują się w grupie, ale tylko w takiej, w której mogą delegować zadania czy organizować czas pracy.

Liderzy są zwykle uważani za charyzmatycznych i pewnych siebie. Motywuje ich możliwość rozwoju osobistego i wizja awansu.

Typ konwencjonalny

Ten typ pracownika najlepiej sprawdza się pracując z danymi, które może po swojemu porządkować. Ceni bezpieczeństwo i trzymanie się określonych reguł.

Jest dokładny i rzetelny, potrzebuje jednak dobrej instrukcji.

Typ konwencjonalny docenia konkretną informację zwrotną, lubi słyszeć co robi dobrze, a co źle. Jest też najbardziej lojalnym pracownikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-06-2020

666Z tego tekstu wynika że jestem Realistą-badaczem z duszą artysty...

24-06-2020

KamilJestem liderem, lubię rządzić. Do tego jestem dobrym pracownikiem, przykładam się do każdego zadania i zostaje za to wynagradzany :) Przed pandemią … Czytaj całość

07-06-2020

Bercik Oberschlesienjo jest despota w robocie :)))

Rozwiń komentarze (3)