Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Uciekinierzy wracają do Rosji. Z powodu zaostrzonych przepisów imigracyjnych i bezrobocia

Podziel się:

Po wybuchu wojny w Ukrainie masy Rosjan wyemigrowały z kraju. Po ponad półtora roku dwóch na pięciu z nich zdecydowało się wrócić – podają rosyjskie media prokremlowskie. Powołują się przy tym na dane firmy wspierającej imigrację i serwis rekrutujący pracowników.

Uciekinierzy wracają do Rosji. Z powodu zaostrzonych przepisów imigracyjnych i bezrobocia
Wojna w Ukrainie. Rosyjskie media: uciekinierzy wracają do Rosji (zdj. ilustracyjne) (GETTY, SOPA Images)

Z oficjalnych statystyk Moskwy wynika, że ok. 668,4 tys. Rosjan opuściło kraj w 2022 r. Zrobili to najpierw w reakcji na inwazję ich kraju na Ukrainę, a potem w wyniku "częściowej" mobilizacji rezerwistów we wrześniu – przypomina serwis themoscowtimes.com.

Wojna w Ukrainie. Część Rosjan wraca do kraju

Witryna powołuje się na artykuł rosyjskiego dziennika "Izwiestija", który z kolei przywołuje dane headhunter.com. Serwis specjalizujący się w rekrutacji pracowników określił, że 26 proc. uciekinierów powróciło do kraju. Wniosek ten oparł na analizie aplikacji osób poszukujących pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja chce podbić Afrykę dla surowców: złota i diamentów. "Putin ma zapędy kolonialne"

Jeszcze wyższy odsetek wskazuje Finion, czyli firma świadcząca usługi przy rejestracji zezwoleń na pobyt za granicą. Z jej ankiety przeprowadzonej wśród 2,7 tys. klientów wynika, że powróciło ok. 40 proc. uciekinierów.

Na podstawie danych obu podmiotów "Izwiestija" oszacowała liczbę powracających Rosjan. Według dziennika powróciło do kraju od 174 tys. osób (czyli 26 proc. wszystkich uciekinierów) do 334 tys. (40 proc.).

Wracają do kraju przez zaostrzenie przepisów imigracyjnych i bezrobocie

Eksperci wskazali, że powodami powrotów do kraju są zaostrzone przepisy imigracyjne w krajach, do których Rosjanie uciekali, jak również bezrobocie na emigracji. Niektórzy dodali też do tego wzrost wynagrodzeń dla inżynierów oprogramowania.

W październiku naukowcy z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji stwierdzili, że z 5 tys. rosyjskich emigrantów w 60 krajów biorących udział w ich badaniu, do Rosji wróciło 15 proc. z nich. Niektórzy tymczasowo, inni na stałe – piszethemoscowtimes.com.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl