Notowania

wspólnota
18.06.2019 22:05

Unia Europejska. Brak porozumienia w sprawie obsady najwyższych stanowisk

Dwa dni przed unijnym szczytem kraje członkowskie nie przełamały impasu w sprawie obsady najwyższych stanowisk we Wspólnocie. Chodzi o obsadę stanowisk przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, europarlamentu oraz szefa unijnej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Unia Europejska. Kto zostanie szefem m.in. Komisji Europejskiej oraz europarlamentu (Fot: rockcohen)

- Państwa i grupy państw doskonale wiedzą czego nie chcą, natomiast mają problemy z przedstawieniem spójnej wizji, czego chcą w tej dziedzinie. I stosunkowo łatwo zablokować zgłaszanych kandydatów. Jest dużo trudniej stworzyć pozytywną wizję obsady tych pięciu stanowisk - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, cytowany przez IAR.

We wtorek na temat obsady najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej dyskutowali ministrowie do spraw europejskich 28 krajów członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Wiceszef MSZ stwierdził, że nic nie wskazuje na to, by na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie była zgoda co do obsady tych stanowisk.

Pytany, którego konkretnego kandydata popiera Polska, Konrad Szymański odpowiedział, że nie można tej dyskusji sprowadzać wyłącznie do nazwisk. - Podkreślamy konieczność zobowiązań politycznych. Ponieważ ta sprawa jest nie tylko o tym, kto, ale również co będzie robił przez najbliższe pięć lat w Unii - zaznaczył.

Zobacz: Budżet UE wciąż nieznany. Rząd zapowiada walkę o każdą złotówkę

Jeśli nie będzie porozumienia na unijnym szczycie w tym tygodniu, jeszcze możliwy jest jeden szczyt pod koniec czerwca, ale tylko wtedy - jak powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z wysokich rangą unijnych urzędników - kiedy będzie pewność, że porozumienie jest.

- Zwoływanie szczytu tylko po to, by się spotkać i porozmawiać nie ma sensu - dodał.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapewniał, że będzie dążył do równowagi płci na przyszłych najwyższych stanowiskach w Unii Europejskiej. Maïa de La Baume i Lili Bayer z POLITICO przedstawiły wówczas listę potencjalnych kandydatek, wśród nich znalazła się m.in. Beata Szydło.

Po nieformalnym szczycie przywódców krajów unijnych w maju w Rumunii, Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że parytet płci na najwyższych stanowiskach w Unii Europejskiej może być jednak "trudny do osiągnięcia".

Obecnie tylko jedno z czterech najwyższych stanowisk w UE zajmuje kobieta. Federica Mogherini jest wysoką przedstawicielką Wspólnoty do Spraw Zagranicznych. Natomiast spośród 28 obecnych komisarzy, tylko dziewięć to kobiety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

ŻródłoBeata Szydło będzie komisarzem i wiceprzewodniczacą Komisji Eurolejskiej. Zobaczycie

19-06-2019

🐯🐯🐯🐯🐯🐯🐯🐜🐯🐯Z Polskiej strony niewidzę źadnego kandydata, powód, brak kultury, obicia i poszanowania człowieka. Polacy pazerni pojechali po kasę. Pazerność PiS … Czytaj całość

19-06-2019

>>>Kretynizm "parytetu płci - przykład. Wczoraj w "1 z 10" rozpoczyna grę 8 mężczyzn i dwie kobiety. Do drugiego etapu przechodzi 8 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)