Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Badanie krwi, które zajmuje minuty. To innowacja w diagnostyce

0
Podziel się:

Koniec czekania na wyniki z laboratorium? Powstaje nowa, przełomowa technologia. Zainteresowała się nią już Europejska Agencja Kosmiczna.

Badanie krwi, które zajmuje minuty. To innowacja w diagnostyce
(lovleah/iStockphoto)

Badanie krwi zawsze wygląda tak samo. Igła, strzykawka i czekanie na wyniki przez kilka dni, a nawet tygodni. A co jeśli cały sprzęt laboratoryjny zastąpić miniaturowym aparatem, który przeprowadzi badanie błyskawicznie? W nową technologię z Irlandii zainwestowała Europejska Agencja Kosmiczna.

Właśnie takie rozwiązanie stara się zaoferować spółka Radisens Diagnostics, której urządzenie _ Gemini _ ma rozmiar pudełka zapałek i wymaga zaledwie dwóch kropel krwi do przeprowadzenia pełnego badania.

_ - Wzięliśmy sprzęt diagnostyczny z najwyższej półki. Po zdjęciu obudowy znaleźliśmy rozwiązania technologiczne z lat 50. To była ta iskra, która pchnęła nas do działania _ - tłumaczy Jerry O'Brien, założyciel Radisens Diagnostics, w wywiadzie dla CNN.

Po sześciu latach badań, irlandzka spółka stworzyła prototyp urządzenia _ Gemini _. Zasada jego działania jest dość prosta. Wewnątrz urządzenia umieszczone są specjalne substancje, wchodzące w reakcję z danymi czynnikami chorobotwórczymi. Po dostarczeniu do urządzenia krwi, zostaje ono umieszczone w wirówce, pod wpływem której czynniki te, w reakcji z daną substancją, zaczną się zlepiać tworząc długie łańcuchy, które są później analizowane przy użyciu zielonego światła. Im dłuższe łańcuchy powstaną - tym więcej drobnoustrojów jest w organizmie, co oznacza obecność danej choroby.

Zobacz, jak wygląda błyskawiczne badanie krwi:

Ponieważ urządzenia ma niewielkie rozmiary, może być używane w każdej placówce medycznej, pozwalając na zrobienie natychmiastowego badania krwi i szybkie postawienie diagnozy, co często decyduje o tym czy pacjent przeżyje. Twórcy urządzenia podkreślają też, że jest ono proste w obsłudze i nie wymaga wielogodzinnych szkoleń jak aparatura powszechnie stosowana w laboratoriach. O'Brien podkreśla też, że większość aparatów, które oferują natychmiastowe badanie krwi, monitoruje tylko jeden wybrany czynnik, zamiast wykonać kompletne badanie.

Jednym z głównych inwestorów jest Europejska Agencja Kosmiczna, która w opracowanej technologii widzi możliwość stałego monitorowania stanu zdrowia osób wysłanych na orbitę, gdzie robienie standardowych badań krwi nie jest możliwe. Spółka Radisens Diagnostics za cel obrała sobie także europejski rynek badań krwi, którego wartość szacowana jest obecnie na 6 mld dolarów, planując w przyszłości wprowadzić swój produkt także na rynek amerykański.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)