Notowania

Przejdź na

Bezpieczeństwo energetyczne Unii. Będzie większa kontrola umów na dostawy gazu

Nadzór Komisji nad umowami na dostawy błękitnego paliwa jeszcze przed ich podpisaniem ma zwiększyć przejrzystość europejskiego sektora gazowego, o co zabiegała Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe Gaz-System)

Komisja Europejska opublikuje we wtorek projekty przepisów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Unii. Chodzi o większą kontrolę umów na dostawy gazu, a także o nowe zasady zarządzania kryzysowego. Bruksela uwzględniła część proponowanych od dawna postulatów Polski.

Nadzór Komisji nad umowami na dostawy błękitnego paliwa jeszcze przed ich podpisaniem ma zwiększyć przejrzystość europejskiego sektora gazowego, o co zabiegała Polska. Pozwoli też wyeliminować zapisy niezgodne z unijnym prawem. Obecnie jest to niemożliwe, bo Bruksela ma wgląd do umów dopiero po ich podpisaniu i na zmiany jest już za późno.

- Chodzi o zapewnienie, że umowy gazowe nie będą zagrażały bezpieczeństwu dostaw do Unii - mówił niedawno komisarz do spraw energii Miguel Canete. Większa przejrzystość umów ma przyczynić się też do obniżki cen gazu, co ważne zwłaszcza w naszym regionie, gdzie dominuje rosyjski Gazprom i gdzie ceny są znacznie wyższe, niż na Zachodzie. Ponadto, jak mówią unijni urzędnicy, prześwietlenie umów podpisywanych z rosyjskimi monopolistą utrudni Moskwie rozgrywanie krajów między sobą.

W opublikowanym dziś pakiecie Komisja ma też zaproponować podział Unii na dziewięć regionów, które mają przygotować plany na wypadek sytuacji kryzysowych w dostawcach gazu i spieszyć sobie z pomocą dzięki wzajemnej sieci połączeń. Polska, jak wynika z nieoficjalnych informacji, ma się znaleźć w jednej grupie z Niemcami, Czechami i Słowacją.

Tagi: bezpieczeństwo energetyczne, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz