Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie. Są pieniądze z UE na aktywizację bezrobotnych

0
Podziel się

Choć są jeszcze pieniądze ze starego unijnego budżetu, to urzędnicy już szykują się do nowej perspektywy budżetowej.

Bezrobocie. Są pieniądze z UE na aktywizację bezrobotnych
(Krystian Dobuszyński/Reporter)
bEqIIvud

Cały czas są jeszcze pieniądze na aktywizację zawodową ze starej unijnej perspektywy. Mają one pomóc ponad 1,9 mln osób bezrobotnych.
Jedni czekają na środki z nowego unijnego budżetu. Inni kończą wydawać pieniądze z poprzedniego. Chodzi nie tylko o inwestycje w infrastrukturę, ale także pomoc w poszukiwaniu pracy. W styczniu w Polsce było ponad milion 918 tysięcy bezrobotnych.

Dyrektor Wojewódzkiego urzędu pracy w Lublinie Małgorzata Sokół wierzy, że pieniądze z kolejnego budżetu zostaną dobrze wydane. Rozmówczyni Polskiego Radia twierdzi, że najważniejsza będzie aktywizacja młodych i długotrwale bezrobotnych.

Do końca roku można wydawać pieniądze ze starego budżetu. Warszawska inicjatywa _ Szkolenie-staż-samozatrudnienie _ jest skierowana do osób, które są na okresie wypowiedzenia lub niedawno straciły pracę. Jak mówi IAR organizatorka akcji Katarzyna Waloch-Kłosowska, lepiej zapobiegać niż leczyć.

bEqIIvuf

Dzięki szkoleniom i zajęciom pracownik może zdobyć nowe umiejętności i zająć nowe stanowisko w starej firmie. Dzięki przekwalifikowaniu może też poszukać pracy gdzie indziej lub założyć własną firmę.

W najbliższych latach Polska przeznaczy na aktywizację zawodową około 19 miliardów złotych. Wszystko w ramach programu _ Wiedza, edukacja, rozwój _. Dodatkowo pieniądze na ten cel mogą przeznaczyć poszczególne województwa w ramach regionalnych programów operacyjnych.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie w styczniu w Polsce wyniosło 12 procent. To o pół punktu procentowego więcej niż w grudniu ubiegłego roku, ale 2 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej.

Stopa bezrobocia w Polsce

bEqIIvul
Czytaj więcej w Money.pl
Koniec z bezrobociem? Będzie rynek pracownika Na koniec roku stopa bezrobocia już jednocyfrowa. Tak uważa minister Kosiniak-Kamysz
Bezrobocie w Polsce rośnie trzeci miesiąc z rzędu. Resort pracy pomylił się Najnowsze dane Głównego Urzędy Statystycznego są gorsze od prognoz ekonomistów.
Świetne dane z Niemiec. Rekord 2 dekad Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona w listopadzie 6,6 procent.
bEqIIvuG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)