Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska: Wspólny rynek nie działa

0
Podziel się:

Firmy mają zbyt duże problemy z biurokracją - alarmuje unijna komisarz.

Bieńkowska: Wspólny rynek nie działa
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bEUjaYSZ

Wspólny rynek Unii Europejskiej nie działa, a przedsiębiorcy mają problemy z biurokracją - uważa komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska. Szansą na przełamanie marazmu może być strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego dla Unii Europejskiej. Jednym z jego głównych celów jest odbiurokratyzowanie oraz odchudzenie prawa europejskiego mającego znaczenie dla przedsiębiorczości.

Była wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju przyjechała w czwartek do miejscowości Cedrowice Parcela koło Ozorkowa (Łódzkie), gdzie w siedzibie Grupy Tubądzin odebrała ufundowaną przez Polski Klub Biznesu statuetkę Ambasadora Polskiego Biznesu.

- Jesteśmy zaszczyceni, że jedną z najważniejszych naszych nagród otrzymała pani komisarz. To niekoniunkturalna nagroda przyznawana przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców i ludzi wspomagających polską gospodarkę. Po raz pierwszy od 25 lat tę nagrodę możemy wręczyć u źródeł, czyli w zakładzie, który rozsławił polską gospodarkę. 20 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie pani komisarz otrzymała nagrodę wirtualnie, a teraz możemy przekazać statuetkę do rąk własnych - powiedział prezes PKB Ryszard Konwerski.

bEUjaYTb

Dziękując za wyróżnienie Bieńkowska podkreśliła, że jest to pierwsza nagroda od polskiego biznesu, jaką dostała będąc komisarzem UE. Wyraziła też nadzieję, że to dobry początek do tego, by za pięć lat sama siebie mogła nazwać ambasadorem europejskiego biznesu. Dodała jednak, że rynek europejski stoi przed trudnymi wyzwaniami.

- Europa jest w takim momencie, w którym inne gospodarki światowe depczą nam po piętach. Wszyscy w Europie powtarzają, jak ważny jest wspólny rynek, że trzeba znosić granice dla przedsiębiorców. A tak się nie dzieje. Ten wspólny rynek nie działa. Długie procesy urzędnicze, biurokracja, dostęp do rynków i finansów - to główne problemy podnoszone przez przedsiębiorców w Europie - powiedziała Bieńkowska.

Podkreśliła, że w 2015 r. chce odwiedzić wszystkie kraje unijne. Podczas tych wizyt jej głównymi rozmówcami mają być przedsiębiorcy, którzy muszą być słyszalni, muszą czuć, że ktoś ich wysłuchuje i wyciąga wnioski. - Musimy stworzyć takie warunki dla przedsiębiorców, żeby tworzyli miejsca pracy - powiedziała Bieńkowska.

Komisarz podkreśliła, że fakt, iż Polska otrzymała tekę komisarza ds. wspólnego rynku jest dla nas szczególnym wyzwaniem. - Ten obszar 500 mln ludzi w Europie jest obszarem szczególnym. Powinniśmy jak najlepiej wykorzystać wszystkie cechy i zalety, które tak duży rynek odbiorców ze sobą niesie, bo inni zaczynają nam deptać po piętach. Dzieje się tak z różnych powodów - bardzo często biurokratycznych. Z tym naprawdę będziemy walczyć - zapowiedziała Bieńkowska.

bEUjaYTh

Przełom jednak w internecie?

Polska, Słowacja, Czechy i Węgry przygotowały dokument, w którym prezentują wspólne priorytety dotyczące strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego dla Unii Europejskiej, na potrzeby prowadzonych przez Komisję Europejską prac nad nową strategią. Ma ona ożywić współpracę firm wewnątrz Unii.

Wśród wspólnych priorytetów można znaleźć takie zagadnienia, jak:

 • poparcie dla programu REFIT, którego celem jest odbiurokratyzowanie oraz odchudzenie prawa europejskiego mającego znaczenie dla przedsiębiorczości;
  • potrzeba budowania spójności na jednolitym rynku cyfrowym.wsparcie dla innowacji i tzw. start-upów;
  • usuwanie barier w cyfrowym handlu i usługach, istniejących w obrocie pomiędzy państwami członkowskimi UE;
  • ochrona prywatności w cyfrowym świecie;
  • modernizacja praw autorskich;
  • podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa;
  • wsparcie dla inwestycji infrastrukturalnych w sieci telekomunikacyjne na potrzeby Internetu dużych prędkości;neutralność sieci;
  • stworzenie warunków dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i przetwarzaniu danych, w tym tzw. Big Data oraz przetwarzanie w chmurze;informatyzacja administracji i cyfryzacja usług publicznych;
  • podnoszenie kompetencji cyfrowych.
bEUjaYTi

W maju 2015 r. należy się spodziewać komunikatu Komisji Europejskiej, w którym szczegółowo zostanie opisana strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego. Wówczas rozpoczną się prace nad oficjalnym stanowiskiem polskiego rządu, poprzedzonym konsultacjami publicznymi.

Na 14 maja 2015 r. planowana jest wizyta w Warszawie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej - Andrusa Ansipa, odpowiedzialnego za Jednolity Rynek Cyfrowy. Polska będzie pierwszym krajem UE, w którym wiceprzewodniczący publicznie ogłosi strategię Komisji Europejskiej na temat Jednolitego Rynku Cyfrowego podczas konferencji Europejski rynek cyfrowy. Umiejętności, gospodarka, praca.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUjaYTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)