Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brexit. Szkocja zorganizuje drugie referendum, by oderwać się od Wielkiej Brytanii?

4
Podziel się:

Premier szkockiego rządu Nicola Sturgeon zwołała w sobotę posiedzenie swojego gabinetu poświęcone sytuacji kraju po referendum. Jak powiedziała, Szkocja będzie próbować ratować swoje związki z Unią Europejską, zgodnie z wolą szkockiego elektoratu.

Brexit. Szkocja zorganizuje drugie referendum, by oderwać się od Wielkiej Brytanii?
(PAP/EPA)

W przeciwieństwie do Anglii i Walii, Szkocja zagłosowała w referendum w ponad 60 procentach za pozostaniem w Unii i premier Sturgeon sugerowała już w piątek ponowną próbę uzyskania niepodległości, by pozostać w Unii Europejskiej.

- Drugie referendum niepodległościowe to wyjście, które musi być dostępne i jest brane pod uwagę - powiedziała premier Sturgeon po posiedzeniu gabinetu.

Szkocka Partia Narodowa przegrała pierwsze referendum 2 lata temu i komentatorzy podkreślają, że Nicola Sturgeon nie zdecyduje się na kolejne, o ile nie będzie absolutnie pewna wygranej.

Ale szkocka premier ma w zanadrzu inne pomysły. - Gabinet uzgodnił, że podejmiemy od zaraz próby dyskusji z instytucjami unijnymi i z innymi państwami członkowskimi w celu omówienia wszelkich możliwych opcji, by chronić miejsce Szkocji w Unii Europejskiej - powiedziała.

Poza tym szkocka premier zapowiedziała, że powoła doradczy panel ekspertów finansowych, prawnych i dyplomatycznych, z którymi będzie konsultować pomysły przyszłych rozwiązań konstytucyjnych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Guest36
6 lat temu
Zagrożenie nie wchodzi znienacka
koniec tematu
6 lat temu
A jak Donbas zechce zrobić referendum o wyjściu z Ukrainy to co wtedy? A jak Katalonia zechce zrobić referendum o wyjściu z Hiszpanii? Zdumiewa mnie jak się gra referendami. Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem i już na drugi dzień podnoszona jest kwestia drugiego referendum oraz straszenie wyjściem Szkocji i Irlandii. To może niech jakiś miliarder majdan tam zasponsoruje? Okazuje się że demokracja i referenda TAK ale pod warunkiem że wyniki są takie jak chcą ELITY OLIGARCHÓW rządzące Zachodem. Zły wynik to oligarchia nie uznaje i koniec tematu.
Pawel
6 lat temu
Najwazniejsze dla nich bedzie wywalczenie jak najlepszych warunkow czlonkostwa, zwlaszca tych dotyczacych polowy ryb.
JB
6 lat temu
Brawo Szkoci! Czas już najwyższy zrzucić angielskie jarzmo!