Notowania

brexit
25.06.2016 18:56

Brexit. Szkocja zorganizuje drugie referendum, by oderwać się od Wielkiej Brytanii?

Premier szkockiego rządu Nicola Sturgeon zwołała w sobotę posiedzenie swojego gabinetu poświęcone sytuacji kraju po referendum. Jak powiedziała, Szkocja będzie próbować ratować swoje związki z Unią Europejską, zgodnie z wolą szkockiego elektoratu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W przeciwieństwie do Anglii i Walii, Szkocja zagłosowała w referendum w ponad 60 procentach za pozostaniem w Unii i premier Sturgeon sugerowała już w piątek ponowną próbę uzyskania niepodległości, by pozostać w Unii Europejskiej.

- Drugie referendum niepodległościowe to wyjście, które musi być dostępne i jest brane pod uwagę - powiedziała premier Sturgeon po posiedzeniu gabinetu.

Szkocka Partia Narodowa przegrała pierwsze referendum 2 lata temu i komentatorzy podkreślają, że Nicola Sturgeon nie zdecyduje się na kolejne, o ile nie będzie absolutnie pewna wygranej.

Ale szkocka premier ma w zanadrzu inne pomysły. - Gabinet uzgodnił, że podejmiemy od zaraz próby dyskusji z instytucjami unijnymi i z innymi państwami członkowskimi w celu omówienia wszelkich możliwych opcji, by chronić miejsce Szkocji w Unii Europejskiej - powiedziała.

Poza tym szkocka premier zapowiedziała, że powoła doradczy panel ekspertów finansowych, prawnych i dyplomatycznych, z którymi będzie konsultować pomysły przyszłych rozwiązań konstytucyjnych.

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2016

JBBrawo Szkoci! Czas już najwyższy zrzucić angielskie jarzmo!

26-06-2016

koniec tematuA jak Donbas zechce zrobić referendum o wyjściu z Ukrainy to co wtedy? A jak Katalonia zechce zrobić referendum o wyjściu z Hiszpanii? Zdumiewa mnie … Czytaj całość

26-06-2016

PawelNajwazniejsze dla nich bedzie wywalczenie jak najlepszych warunkow czlonkostwa, zwlaszca tych dotyczacych polowy ryb.

Rozwiń komentarze (4)