Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czarna lista rajów podatkowych. Pierwsza taka w UE

Czarna lista rajów podatkowych. Pierwsza taka w UE

Prócz czarnej listy, KE stworzyła również szarą Fot. Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0)
Prócz czarnej listy, KE stworzyła również szarą

Ministrowie finansów Unii Europejskiej przyjęli czarną listę rajów podatkowych. Jak podaje Reuters powołując się na "dwóch przedstawicieli UE", objęła ona 17 krajów.

UE już w lutym rozpoczęła selekcję wśród 92 jurysdykcji uznanych za możliwe raje podatkowe. Na "czarnej liście" znalazło się jednak 17 krajów: Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Korea Północna, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago, a także Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Afera "Panama Papers". Wyciek poufnych dokumentówTo pierwsza taka lista w UE. Ma ona pomóc krajom wspólnoty skuteczniej wpływać na zachowanie państw, w których dochody ukrywane są przed fiskusem. Kraje z czarnej listy nie mogą już być wykorzystywane przez instytucje UE do międzynarodowych operacji finansowych, a transakcje z nimi związane mogą być przedmiotem dokładniejszej analizy. Ministrowie nie uzgodnili sankcji, z jakimi będą się musiały liczyć państwa figurujące w zestawieniu, ale przewidzieli dalszą procedurę, w ramach której mogą być one przyjęte.We wtorek przyjęto również drugą listę - "szarą", na której znalazło się 47 krajów. Zobowiązały się one do zmiany przepisów podatkowych na takie, które spełniałyby unijne standardy w zakresie przejrzystości. Widnieją na niej m.in. Szwajcaria, Turcja, Hongkong, Maroko i Republika Zielonego Przylądka. Również tu, a nie na czarnej liście, znalazły się brytyjskie terytoria zamorskie, jak Kajmany, Bermudy i Wyspy Normandzkie.

Listy mają być regularnie aktualizowane.

Czytaj także
Polecane galerie
Krasawica
2017-12-08 16:31
A gdzie Holandia i Luksemburg ?!?!?!
Gdansk
2017-12-06 10:25
I co z tego????
ddd2
2017-12-06 10:18
Tak się robi kapitał i jest się bogatym a ty biedaku pracuj na nich bo zawsze mają mało to złodziejski kapitalizm ,okrutny człowiek się nie liczy tylko złodziej ,który robi fortunę.Pod siebie ustalają prawo.
Pokaż wszystkie komentarze (7)