Notowania

Czarna lista rajów podatkowych. Pierwsza taka w UE

Ministrowie finansów Unii Europejskiej przyjęli czarną listę rajów podatkowych. Jak podaje Reuters powołując się na "dwóch przedstawicieli UE", objęła ona 17 krajów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
Prócz czarnej listy, KE stworzyła również szarą

UE już w lutym rozpoczęła selekcję wśród 92 jurysdykcji uznanych za możliwe raje podatkowe. Na "czarnej liście" znalazło się jednak 17 krajów: Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Korea Północna, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago, a także Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Afera "Panama Papers". Wyciek poufnych dokumentów

To pierwsza taka lista w UE. Ma ona pomóc krajom wspólnoty skuteczniej wpływać na zachowanie państw, w których dochody ukrywane są przed fiskusem. Kraje z czarnej listy nie mogą już być wykorzystywane przez instytucje UE do międzynarodowych operacji finansowych, a transakcje z nimi związane mogą być przedmiotem dokładniejszej analizy. Ministrowie nie uzgodnili sankcji, z jakimi będą się musiały liczyć państwa figurujące w zestawieniu, ale przewidzieli dalszą procedurę, w ramach której mogą być one przyjęte.

We wtorek przyjęto również drugą listę - "szarą", na której znalazło się 47 krajów. Zobowiązały się one do zmiany przepisów podatkowych na takie, które spełniałyby unijne standardy w zakresie przejrzystości. Widnieją na niej m.in. Szwajcaria, Turcja, Hongkong, Maroko i Republika Zielonego Przylądka. Również tu, a nie na czarnej liście, znalazły się brytyjskie terytoria zamorskie, jak Kajmany, Bermudy i Wyspy Normandzkie.

Listy mają być regularnie aktualizowane.

Tagi: raj podatkowy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2017

MichalHmmm ... "Korea (Republic of)" to wydaje sie byc Poludniowa Korea a nie Polnocna. A tak na marginesie, jak to jest, ze terytoria zamorskie … Czytaj całość

06-12-2017

asdWszędzie powinny być tak niskie podatki jak w rajach podatkowych

06-12-2017

PiotrTo nie są raje podatkowe. To my żyjemy w kołchozie podatkowym.

Rozwiń komentarze (7)

Wybrane dla Ciebie