Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBC wesprze europejską gospodarkę. Draghi zapowiada...

0
Podziel się:

Bank centralny pozostawił stopy procentowe w strefie euro na rekordowo niskim poziomie.

EBC wesprze europejską gospodarkę. Draghi zapowiada...
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Stopy procentowe w strefie euro pozostały na niezmienionym poziomie. EBC ogłosił, że referencyjna stawka to wciąż 0,05 proc. O 14:30 rozpoczęła się konferencja szefa banku centralnego Mario Draghiego, który m.in. zasugerował, że nie ma miejsca na kolejne obniżki stóp procentowych. Wspomniał też o skupie aktywów, który ruszy jeszcze w tym miesiącu.

Aktualizacja 15:38

Tym razem decyzja dotycząca stóp procentowych nie zaskakuje. Analitycy spodziewali się pozostawienia głównych parametrów polityki monetarnej na dotychczasowym poziomie. Już przed miesiącem EBC zdecydował o cięciu stóp do rekordowo niskiego poziomu. W przypadku referencyjnej stawki jest to 0,05 proc. a w depozytowej minus 0,2 proc.

To nie koniec emocji związanych z zakończenie posiedzenia banku centralnego. Na 14:30 zaplanowana była konferencja, na której Mario Draghi miał omówić przebieg spotkania bankierów oraz - jak oczekiwali eksperci - zdradzi szczegóły dotyczące ogłoszonego we wrześniu programu zakupu aktywów.

Konkrety jednak jak do tej pory nie padły. Wiemy, że skup ABS-ów ma rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku. Skup obligacji korporacyjnych ma wystartować w połowie tego miesiąca i potrwa przez co najmniej 2 lata. Draghi nie wyklucza też użycia innych niekonwencjonalnych instrumentów w celu wsparcia wzrostu gospodarczego w Europie. Wszyscy członkowie EBC są w tej kwestii jednomyślni.

Reakcja rynków akcji na te doniesienia jest negatywna. W dół poszły notowania przede wszystkim w Londynie i Frankfurcie. Już blisko 2-procentową przecenę notują blue chipy z włoskiego FTSE MIB. Około procent na minusie jest warszawski WIG20.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)