Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruska elektrownia atomowa. Litwini domagają się wstrzymania budowy

8
Podziel się

Litwini obawiają się, że w razie awarii elektrowni napromieniowaniu może ulec również ich stolica. Vitalius Auglis, z Ministerstwa Ochrony Środowiska Litwy na zakończenie drugiej rundy dwustronnych konsultacji w Mińsku powiedział, że Litwa domaga się wstrzymania budowy białoruskiej elektrowni atomowej

Białoruska elektrownia atomowa. Litwini domagają się wstrzymania budowy
(Reporters / HERCHAFT/REPORTER)
bDAcfqNx

Nadal brak widocznego zbliżenia stanowisk między Wilnem i Mińskiem w kwestii budowy białoruskiej elektrowni atomowej. Białorusini budują swoją siłownię w okolicy miasteczka Ostrowiec 50 kilometrów od Wilna co wywołuje protesty strony litewskiej.

Litwini obawiają się, że w razie awarii elektrowni napromieniowaniu może ulec również ich stolica. Vitalius Auglis, z Ministerstwa Ochrony Środowiska Litwy na zakończenie drugiej rundy dwustronnych konsultacji w Mińsku powiedział, że Litwa domaga się wstrzymania budowy białoruskiej elektrowni atomowej do czasu przeprowadzenia odpowiednich testów.

Tymczasem przedstawiciele białoruskich władz mówią, że Mińsk nie zamierza przerywać budowy. Michaił Michadziuk, wiceminister energetyki Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że Białoruś podjęła decyzję o budowie siłowni jądrowej dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. - To dla nas znaczący projekt. My uważamy, że wypełniamy wszystkie swoje zobowiązania międzynarodowe dotyczące rozwoju jądrowej infrastruktury w państwie i projektu - powiedział Michadziuk.

bDAcfqNz

Urzędnik przyznał, że dotychczas w trakcie budowy doszło do 10 wypadków w wyniku których zginęły 3 osoby. W lipcu ważący 334 tonu korpus reaktora atomowego w trakcie podnoszenia spadł na ziemię. Podjęto decyzję o jego zamianie co opóźni budowę. Obecnie jest ona zaawansowana w 37 procentach.

bDAcfqOa
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(8)
Tom
4 lata temu
Polska absolutnie nie powinna się w ten spór wtrącać. Niech sobie Litwa radzi sama. Litwa to paskudny ksenofobiczny kraik nie przestrzegający prawa europejskiego oraz umów dwustronnych z nami który chce nas dodatkowo antagonizować z innymi sąsiadami.
lew
4 lata temu
a co im do bialorusi cich siedziec labuzy
Kernel
4 lata temu
Niech Litwa napisze do Unii Europejskiej, to Unia zorganizuje debatę nt. elektrowni białoruskiej! A chodzi o jedną prostą sprawę: elektrownia będzie działać na urządzeniach ROSYJSKICH, a przecież takich urządzeń nie ma! Są ruskie, sowieckie też są, ale ruskie? W dodatku modernizowane? Ale co modernizowane?! :-) Litwa miała swoją elektrownię atomową, którą "dzięki" UE musiała zamknąć. Teraz zachowuje się jak pies ogrodnika.
bDAcfqOb
Forum Radunia...
4 lata temu
Konkurencja dla Liwy... Niech sobie radzą... Mam nadzieję, że Polska nie da się wciągnąć w tę hucpę...
Gdynia
4 lata temu
Przecież Litwa ma swoją elektrownię, niech się walą. Jak można żądać od suwerennego państwa aby coś robiło czy nie robiło na swoim terenie? W dupach się poprzewracało.