Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Znów biorą się za emerytury. Zmienią waloryzację dla 9 mln osób

845
Podziel się:

Zmiana w waloryzacji rent i emerytur miałaby obowiązywać od marca 2019 roku.

Zmiana w waloryzacji rent i emerytur miałaby obowiązywać od marca 2019 roku.
Zmiana w waloryzacji rent i emerytur miałaby obowiązywać od marca 2019 roku. (Bartosz Krupa)

Waloryzacja emerytur i rent o realny wzrost płac tylko dla najgorzej zarabiających. Dla większości waloryzowany będzie tylko wskaźnik inflacji. To nowy pomysł na niskie emerytury w Polsce.

Rząd zamierza zmienić zasady waloryzowania rent i emerytur. Chodzi o to, aby zmniejszyć różnicę między emerytami z niskimi świadczeniami, a bogatymi – wyjaśnia "Gazeta Wyborcza". Pula pieniędzy przeznaczanych na waloryzację byłaby taka sama, ale zupełnie inaczej dzielona.

Obecny system zakłada, że wszystkie emerytury rosną o ustalony procent. Składa się na niego wskaźnik inflacji i 20 proc. realnego wzrostu płac. Takie jednak rozwiązanie ma poważną wadę. Najbiedniejsi dostają podwyżkę bardzo małą, a im bogatsi tym wyższą.

- Na kolejny rok szykujemy następną rewaloryzację i chcemy, żeby była ona dla tych, którzy mają niższe emerytury, wyższa w wartościach absolutnych, czyli żeby liczona w złotówkach była wyższa niż procentowo - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki przywoływany przez "Wyborczą".

Bezpłatne wejściówki na Impact'18 - wystarczy się zarejestrować

Jak zaznaczył, obecne zasady są niesprawiedliwe.- Jeśli dziś komuś, kto ma tysiąc złotych świadczenia, podnosi się je o 5 proc., to ktoś taki dostaje 50 zł, a dla kogoś, kto ma 3 tys. zł emerytury, podwyżka wynosi dużo więcej, bo 150 zł - tłumaczył.

Zobacz także: Składki pokryją część długu emerytalnego

Jak można to zmienić? Pomysł polega na tym, aby wszystkim waloryzować inflację, a 20 proc. realnego wzrostu płac , który teraz trafia do najbogatszych, doliczać tylko biednym – tłumaczy "Wyborcza".

W ten sposób ci emeryci mogliby zyskać od 35 do 70 zł brutto emerytury więcej. Najwięcej kobiety, bo to one są najbardziej pokrzywdzone przez system emerytalny. Zmiana w waloryzacji rent i emerytur miałaby obowiązywać od marca 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(845)
Józef
6 lat temu
Przepracowałem 50 lat. Deklarowano że będę miał większą emeryturę bo płaciłem większe składki. Teraz będzie rząd mnie ją obcinał na rzecz uboższych. Posłowie wywalczyli sobie 500 + i 300 na zeszyciki dla swoich dzieci. To jest ta polityka społeczna PIS.
Dziadek Tomek
6 lat temu
Emeryci, nie wierzcie PIS-owi. Dzisiaj Wam dają, a jutro Wam zabiorą 10 razy tyle . Tak jak w Grecji . Tam też rządziła taka partia jak PIS.
Dziadek Tomek
6 lat temu
Emeryci, nie wierzcie PIS-owi. Dzisiaj Wam dają, a jutro Wam zabiorą 10 razy tyle . Tak jak w Grecji . Tam też rządziła taka partia jak PIS.
Wkurzona
6 lat temu
Złodzieje, to mało powiedziane. Od kiedy ZUS ma pełnić funkcję Mopsu! Dlaczego mnie się okrada!!!! To jest ta dobra zmiana!!!???
Jurek
6 lat temu
"Nieroby" często pracowały "na czarno", lekceważyły ZUS i uczciwie płacących składki. Jeżdżą "wypasionymi" samochodami i dość często mieszkają w willach. Wyśmiewały uczciwie pracujących i tych którym chciało się uczyć i pracować na dwóch etatach /7 dni w tygodniu/. I dalej tak będzie bo to oni mają wspomagać "nierobów". Co za sprawiedliwość?
...
Następna strona