Notowania

Znów biorą się za emerytury. Zmienią waloryzację dla 9 mln osób

Zmiana w waloryzacji rent i emerytur miałaby obowiązywać od marca 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa)
Zmiana w waloryzacji rent i emerytur miałaby obowiązywać od marca 2019 roku.

Waloryzacja emerytur i rent o realny wzrost płac tylko dla najgorzej zarabiających. Dla większości waloryzowany będzie tylko wskaźnik inflacji. To nowy pomysł na niskie emerytury w Polsce.

Rząd zamierza zmienić zasady waloryzowania rent i emerytur. Chodzi o to, aby zmniejszyć różnicę między emerytami z niskimi świadczeniami, a bogatymi – wyjaśnia "Gazeta Wyborcza". Pula pieniędzy przeznaczanych na waloryzację byłaby taka sama, ale zupełnie inaczej dzielona.

Obecny system zakłada, że wszystkie emerytury rosną o ustalony procent. Składa się na niego wskaźnik inflacji i 20 proc. realnego wzrostu płac. Takie jednak rozwiązanie ma poważną wadę. Najbiedniejsi dostają podwyżkę bardzo małą, a im bogatsi tym wyższą.

- Na kolejny rok szykujemy następną rewaloryzację i chcemy, żeby była ona dla tych, którzy mają niższe emerytury, wyższa w wartościach absolutnych, czyli żeby liczona w złotówkach była wyższa niż procentowo - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki przywoływany przez "Wyborczą".

Bezpłatne wejściówki na Impact'18 - wystarczy się zarejestrować

Jak zaznaczył, obecne zasady są niesprawiedliwe.- Jeśli dziś komuś, kto ma tysiąc złotych świadczenia, podnosi się je o 5 proc., to ktoś taki dostaje 50 zł, a dla kogoś, kto ma 3 tys. zł emerytury, podwyżka wynosi dużo więcej, bo 150 zł - tłumaczył.

Składki pokryją część długu emerytalnego

Jak można to zmienić? Pomysł polega na tym, aby wszystkim waloryzować inflację, a 20 proc. realnego wzrostu płac , który teraz trafia do najbogatszych, doliczać tylko biednym – tłumaczy "Wyborcza".

W ten sposób ci emeryci mogliby zyskać od 35 do 70 zł brutto emerytury więcej. Najwięcej kobiety, bo to one są najbardziej pokrzywdzone przez system emerytalny. Zmiana w waloryzacji rent i emerytur miałaby obowiązywać od marca 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytura, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2018

wisus54Kolejny pomysł jak okraść emeryta. Tylko jednego PiS nie wziął pod uwagę że emeryt to dziś najważniejszy wyborca liczba emerytów rośnie i bezkarnie … Czytaj całość

25-04-2018

tak będzieW ten sposób już niedługo wszyscy będą mieli emeryturę socjalną z ZUS-u. Z emerytur resortowych nic nie zabiorą. Tylko gawiedzi "uregulują" … Czytaj całość

25-04-2018

emerytka 54Ja pracowałam 39 lat, podnosiłam przez całe życie swoje kwalifikacje, pracowałam nieraz 12 godzin dziennie mam 3300 zł emerytury netto, mam koleżanki, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (845)