Notowania

wiadomości
23.06.2015 16:51

Energia odnawialna w Hiszpanii na zakręcie. Przez "podatek od słońca"

W ciągu trzech lat 8-krotnie zmieniano prawo na niekorzyść producentów energii odnawialnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Oregon Department of Transportation , Flickr (CC BY 2.0))

Hiszpania, choć należy do krajów, które najwięcej inwestowały w energię odnawialną, produkuje jej prawie najmniej - wynika z raportu opracowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego.

Przyczyną jest wstrzymanie dotacji i obciążenie producentów tej energii wysokimi podatkami. Przemysł energii odnawialnych zatrudniał 42 tysiące osób. Teraz pracuje w nim 7,5 tysiąca osób.

Zatrudnionych ubyło, bo rząd Mariano Rajoya wprowadził tzw. podatek od słońca, którym obciążył producentów energii fotowoltaicznych. Zakazał też, by koszty zakupu i instalacji baterii słonecznych można było - jak wcześniej - odliczać od podatku.

Stowarzyszenie Producentów Energii Odnawialnych ubolewa, że w ciągu trzech lat 8-krotnie zmieniano na ich niekorzyść prawo. - Jesteśmy świadkami największego w dziejach naszego kraju pogwałcania praw producentów energii odnawialnych - mówił prezes stowarzyszenia Miguel Angel Martinez-Aro

Autorzy raportu twierdzą, że Hiszpania dołączyła do kilku europejskich krajów Europy, których rządy nie wspierają produkcji czystych energii. I przypominają, że liderami w produkcji energii odnawialnej są Wielka Brytania i Niemcy - państwa, w których słońce świeci dwa razy rzadziej niż na Półwyspie Iberyjskim.

Zobacz też: RWE zainwestuje w Polsce 70 mln euro w farmy wiatrowe

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz