Notowania

euro na litwie
30.12.2014 21:28

Euro na Litwie. Litwini oblegają bankomaty przed zmianą waluty

Bankowcy przyznają, że nawet kilkukrotnie zwiększyła się liczba operacji wpłacania litów w bankomatach. Od pierwszego stycznia Litwini będą z nich wypłacali euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Håkan Henriksson/wikimedia (CC BY 3.0))

Litwini oblegają bankomaty przed wprowadzeniem euro. Nie wyciągają jednak litów, tylko odwrotnie - wpłacają je, by automatycznie zostały przeliczone na europejską walutę 1 stycznia.

Od kilku dni przed bankomatami, które mogą przyjmować banknoty ustawiają się kolejki. Władze wcześniej apelowały do obywateli, by ci jak najwięcej swoich oszczędności wpłacili do banków przed końcem grudnia. Dzięki temu gdy w Nowy Rok Litwini obudzą się, zobaczą na swoich kontach euro.

Bankowcy przyznają, że obecnie nawet kilkukrotnie zwiększyła się liczba operacji wpłacania litów w bankomatach. Tylko klienci _ Swedbanku _ w ostatnich 2 dniach na swoje konta wpłacali po około 75 milionów litów - pięciokrotnie więcej niż zwykle.

Ci, którzy nie zdążą zrobić tego jeszcze jutro, mają czas w przyszłym roku. Płacić litami będzie można jedynie przez pierwsze 15 dni stycznia, ale przez wszystkie 12 miesięcy banki będą zamieniać lity na euro. Litewski bank centralny szacuje, że z rynku należy wycofać prawie miliard starych banknotów i monet.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: euro na litwie, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz