Notowania

Europejski Bank Centralny przejmuje nadzór nad bankami strefy euro

Centralny europejski nadzór ma pomóc w odbudowie reputacji banków, ale przede wszystkim nie dopuścić do powtórki z kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SIPA/East News)

Po ostatnim kryzysie finansowym w strefie euro zaufanie do banków zostało mocno nadszarpnięte. Centralny europejski nadzór ma pomóc w odbudowie reputacji banków, ale przede wszystkim nie dopuścić do powtórki z kryzysu.

Europejski Bank Centralny będzie odtąd odpowiedzialny za 120 największych banków eurolandu. Będą one kontrolowane według jednolitych kryteriów. Dotychczasowe narodowe nadzory finansowe były bowiem oskarżane o zbytnią pobłażliwość w stosunku do swoich banków.

Europejski Bank Centralny przejmuje nadzór tylko na najważniejszymi instytucjami finansowymi, czyli takimi, które mają aktywa o wartości ponad 30 miliardów euro. Mniejsze banki nadal będą kontrolowane przez nadzorców narodowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro najsłabsze od ponad 2 lat. Dolar mocny Na wzajemne relacje obu walut istotny wpływ wywiera polityka monetarna.
Inwestorzy boją się o kondycję banków. Test Większość inwestorów nie oczekuje jednak licznych wpadek lub niespodzianek, zwłaszcza jeśli chodzi o renomowane banki.
Będzie kolejna obniżka stóp procentowych? Obniżka o ćwierć punktu to najbardziej prawdopodobna decyzja Rady Polityki Pieniężnej - prognozują ekonomiści.
Tagi: europejski bank centralny, ebc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz