Notowania

kryzys w grecji
13.03.2015 11:44

Kryzys w Grecji. Laureat ekonomicznego Nobla proponuje walutę równoległą

Cypryjski laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Christopher Pissarides zaproponował wprowadzenie w Grecji drugiej równoległej waluty, co miałoby uchronić kraj przed wyjściem ze strefy euro - poinformowała w piątek agencja dpa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Cypryjski laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Christopher Pissarides zaproponował wprowadzenie w Grecji drugiej równoległej waluty, co miałoby uchronić kraj przed wyjściem ze strefy euro - poinformowała w piątek agencja dpa.

Występując w czwartek późnym wieczorem w greckiej telewizji publicznej Pissarides zaznaczył, że byłoby to "rozwiązanie awaryjne", gdyby greckie państwo nie było w najbliższym czasie w stanie wypłacać płac i emerytur w pełnej wysokości.

- Państwo mogłoby dokonać emisji papierów wartościowych określonego rodzaju, które mogłoby być początkiem nowej (równoległej) waluty - powiedział pracujący w Wielkiej Brytanii naukowiec, który w 2010 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych wraz z dwoma innymi współlaureatami.

W obliczu groźby niewypłacalności Grecji dyskusja nad jej pozostaniem w strefie euro znów się nasiliła. Jak jednak wskazuje dpa, traktaty unijne nie przewidują możliwości wyrzucenia lub wystąpienia jakiegoś państwa z unii walutowej.

Mimo zmiany ekipy rządzącej w Atenach Grecja nadal boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Rozmowy z międzynarodowymi kredytodawcami prowadzone są na szczeblu ekspertów. Płynność greckich banków komercyjnych utrzymywana jest transferami gotówki z banku centralnego, a zaniepokojeni sytuacją obywatele wycofali w ciągu ubiegłych trzech miesięcy z kont - jak się szacuje - ponad 22 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Zastrzeżenia do greckiego planu reform Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oceniła, że planowi brakuje _ niezbędnych szczegółów _. Ma jednak dobre wiadomości.
Niemcy zdecydowanie reagują na prośbę Grecji o pieniądze Ateny wystąpiły o przedłużenie o 6 miesięcy międzynarodowego programu pomocowego.
Szef KE: "Wykluczam niepowodzenie w sprawie Grecji" - Wykonujemy nasze zadania i oczekujemy od partnerów, by wykonali swoje - zapowiedział z kolei grecki premier i zaapelował o "przesłanie nadziei".
Tagi: kryzys w grecji, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz