Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Minister finansów chce "inteligentnej restrukturyzacji długu"

0
Podziel się:

Minister finansów Grecji zasugerował też przekonwertowanie części kredytów w obligacje.

Janis Warufakis, grecki minister finansów
Janis Warufakis, grecki minister finansów (PAP/EPA)
bESgWJQR

Minister finansów Grecji Janis Warufakis wezwał do _ inteligentnej _ restrukturyzacji długu. W rozmowie z niemieckim dziennikiem gospodarczym _ Handelsblatt _ zasugerował przekonwertowanie części kredytów, otrzymanych z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej w obligacje, których zwroty byłyby powiązane ze wskaźnikami wzrostu greckiego PKB. Przyznał też, że jego kraj nie chce się już dalej zadłużać.

_ - Wówczas nasi kredytodawcy także mieliby interes w tym, by grecka gospodarka zaczęła znowu rosnąć _ - dodał.

W ubiegłym tygodniu ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję w sprawie wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego. Warunkiem przedłużenia o cztery miesiące wygasającego z końcem lutego programu było przesłanie przez Ateny listy planowanych reform gospodarczych.

bESgWJQT

Warufakis oświadczył, że nie chce, by kraj w dalszym ciągu się zadłużał. - _ Nowe porozumienie, które chcemy wynegocjować do końca czerwca, musi zawierać pakt na rzecz rozwoju, który wspierałby inwestycje w sektorze prywatnym _ - zaznaczył.

Grecki minister przyznał, że kraj ma w marcu i kwietniu zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. _ - W tym samym czasie Europejski Bank Centralny powinien przekazać nam 1,9 miliarda euro z greckich obligacji. Proponujemy, by część tej kwoty przekazać na zwrot pożyczek w MFW _ - mówił.

W sobotnim wywiadzie dla agencji AP Warufakis mówił, że priorytetem będą dla Aten spłaty zadłużenia w MFW, natomiast spłaty zadłużenia w EBC to _ inna sprawa _ i będzie wymagała dyskusji z kredytodawcami.

bESgWJQZ
Czytaj więcej w Money.pl
Zadłużenie Grecji. Co dalej? W listopadzie międzynarodowi kredytodawcy zadecydują o przyszłości zadłużenia Aten - poinformowały greckie media.
Grecja ujawni, gdzie poszuka oszczędności Ateny mają dziś przysłać do Brukseli plan najpilniejszych reform. Od nich uzależnione jest dalsze, międzynarodowe wsparcie finansowe.
Pomoc dla Grecji tylko w zamian za reformy Uzgodniono, że do poniedziałku Ateny mają przedstawić pierwszą listę reform, która zostanie poddana ocenie instytucji nadzorujących wdrażanie programu pomocowego.
bESgWJRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)