Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd w Grecji. Czego chce od Unii minister finansów?

0
Podziel się:

Nowy minister finansów zapewnił, że Grecja zamknie rozdział dotychczasowej polityki oszczędności, i że Ateny są gotowe do negocjacji ze swymi wierzycielami, w tym UE i MFW.

Nowy minister finansów Janis Warufakis.
Nowy minister finansów Janis Warufakis. (PAP/EPA)

Grecja chce _ paneuropejskiego New Dealu _, by przyczynić się do wzrostu gospodarczego w Europie - oświadczył nowy minister finansów Janis Warufakis. Zapewnił, że Ateny _ nie chcą pojedynków _ z UE, lecz _ nowej relacji _, opartej na zaufaniu i szczerości.

Słowa nowego ministra finansów podczas przejmowania obowiązków od poprzednika, Gikasa Harduwelisa, agencja AFP ocenia jako wyraz zachęty pod adresem europejskich partnerów Grecji.

Nowy rząd w Atenach, dowodzony przez lewicowo-populistyczną SYRIZĘ, chce _ paneuropejskiego "New Dealu", który przyniesie Europie ożywienie _ - powiedział Warufakis. Według niego nowe porozumienie jest potrzebne, by _ zmniejszyć koszt błędnego greckiego kryzysu, nie tylko dla obywatela Grecji, ale też dla obywatela Słowacji, Holandii, Włoch, Portugalii, Niemiec, każdego obywatela Europy _.

Zapowiadając _ skromne życie _ Warufakis zapewnił jednocześnie, że Grecja _ zamknie rozdział _ dotychczasowej polityki oszczędności. Zapewnił, że Ateny są gotowe do negocjacji na ten temat ze swymi wierzycielami, w tym UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

_ - Nie chcemy pojedynków _ pomiędzy Grecją a Europą, ani też _ gróźb czy wyczekiwania, kto podda się pierwszy _ - oświadczył Warufakis. Tę ostatnią uwagę skierował pod adresem _ prasy zagranicznej, która prowadzi zakłady dotyczące walki pomiędzy Grecją a UE _.

_ - Chcemy nowej relacji zaufania i szczerości _ - zaznaczył minister. Według jego słów _ Europa dowiodła, że umie znajdować rozwiązania i unikać ultimatum _.

Warufakis powiedział też, że jego pierwsza rozmowa telefoniczna z szefem eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem przebiegała _ w doskonałej atmosferze _.

New Deal (ang. Nowy Ład) to pakiet reform wprowadzonych w USA przez prezydenta Franklina Delano Roosvelta w celu przeciwdziałania skutkom Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Jego elementami były: specjalna politykę pieniężna, poddanie kontroli państwa wielkich spółek, rozwój inwestycji państwowych i robót publicznych oraz odrodzenie rolnictwa.

Warufakis objął stanowisko po zwycięstwie lewicowo-populistycznej partii SYRIZA w przedterminowych wyborach parlamentarnych w niedzielę. Nowy minister jest zagorzałym krytykiem warunków, na których Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową. Przekonywał, że spłata zadłużenia powinna być powiązana ze wzrostem gospodarczym kraju. Natomiast za negocjacje z wierzycielami Grecji (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW) odpowiedzialny jest wicepremier, ekonomista Jannis Dragasakis. Przed wyborami domagał się on śledztwa wyjaśniającego zgodę Aten na restrykcyjny program oszczędności.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)