Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Połączenie gazowe Polska-Czechy faktem. Ewa Kopacz dogadała się z Sobotką

0
Podziel się:

To kolejny krok w stronę większego bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ewa Kopacz nową sieć przesyłową chce budować za unijne pieniądze.

Na zdjęciu Ewa Kopacz i Bohuslav Sobotka</br>
Na zdjęciu Ewa Kopacz i Bohuslav Sobotka</br> (PAP/Radek Pietruszka)

Premier Ewa Kopacz oświadczyła w Pradze po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Bohuslavem Sobotką, że zawarła ona porozumienie w sprawie budowy polsko-czeskiego połączenia gazowego. Stosowny wniosek KE ma otrzymać do 2016 roku - zapowiedziała Kopacz.

W poniedziałek w czeskiej stolicy odbyły się po raz trzeci polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. Wzięli w nich udział m.in. wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz ministrowie: infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, środowiska Maciej Grabowski, spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, a także przedstawiciele ministerstw gospodarki, skarbu i rolnictwa.

Kopacz zaznaczyła na wspólnej konferencji prasowej z premierem Sobotką, że rozmowy w Pradze potwierdzają strategiczny charakter stosunków między Polską i Republiką Czeską. Jak mówiła, tematem rozmów była rozbudowa infrastruktury transportowej i energetycznej.

- Będziemy budować połączenie gazowe między Czechami a Polską; będziemy i chcemy je budować przede wszystkim za pieniądze europejskie. Będziemy zabiegać o to, aby cała dokumentacja i stosowny wniosek znalazł się na biurku przedstawiciela Komisji Europejskiej do roku 2016 - oświadczyła szefowa polskiego rządu. Zobowiązanie to potwierdził także Sobotka.

Wcześniej w obecności obojga premierów podpisane zostało memorandum o współpracy w sektorze gazu ziemnego w celu realizacji projektu polsko-czeskiego połączenia gazowego. Dokument podpisali wiceszef ministerstwa gospodarki Tomasz Tomczykiewicz oraz wiceminister przemysłu i handlu Czech Pavel Solc.

Kopacz zaznaczyła, że jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, tematem rozmów międzyrządowych była m.in. budowa połączenia Republiki Czeskiej z polskimi portami - Szczecinem i Świnoujściem. Jak dodała, jest to "szczególnie ważne w perspektywie, kiedy Polska będzie uruchamiać jeszcze w tym roku gazoport w Świnoujściu".

- Mówiliśmy również o unii energetycznej i o tym, jak ważna jest solidarność europejska na wypadek kryzysu dostaw gazu. Dostaw, które mogą być zakłócone, dlatego, że tym dostarczającym jest monopolista - stwierdziła Kopacz.

Według szefowej polskiego rządu, "dzisiaj bezpieczeństwo europejskie zależy od naszej solidarności w tej kwestii". Kopacz dodała, że Polska i Czechy są dla siebie bardzo ważnymi partnerami nie tylko w regionie, ale również w Europie.

- Spotkanie jest też okazją, żeby powiedzieć, że w osobie premiera Sobotki mam szczególnego partnera w dyskusjach podczas posiedzeń Rady Europejskiej. Dziękuję Bohuslav za zdrowy rozsądek, za bardzo wielkie zaangażowanie w sprawy europejskie i nasze partnerskie - powiedziała Kopacz.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)