Notowania

Prawo imigracyjne. Obcokrajowcy nie odstają od Brytyjczyków

Wskaźnik bezrobocia wśród przybywających do Wielkiej Brytanii jest niższy niż wśród rdzennych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Przybywający do Wielkiej Brytanii imigranci z krajów Unii Europejskiej w ogólnym rozrachunku nie stanowią obciążenia dla państwa, a wskaźnik bezrobocia wśród nich jest niższy niż wśród rdzennych Brytyjczyków - pisze _ Financial Times _. David Cameron (na zdjęciu) zapowiedział, że doprowadzi do renegocjacji zasad swobody przemieszczania się ludzi w ramach Unii.

Imigranci z krajów UE zapłacili w podatkach o 20 mld funtów (ok. 108 mld zł) więcej, niż otrzymali w świadczeniach od Wielkiej Brytanii w latach 2001-2011 - wynika z badania przeprowadzonego na University College London (UCL). 15 mld funtów z tej sumy przypadło na przybyszów z 15 krajów _ starej UE _, a 5 mld funtów - na przybyszów z 10 państw, które przystąpiły do UE w 2004 r., w tym Polski. Mieszkańcy _ piętnastki _ wpłacili do państwowej kasy 64 proc. więcej niż uzyskali z niej w formie świadczeń, a mieszkańcy nowej _ dziesiątki _ - 12 proc. więcej.

_ - Jeśli spojrzeć na całkowitą liczbę imigrantów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, widać, że mamy do czynienia z fiskalnym zyskiem netto. Ci ludzie wpłacają do kasy więcej niż z niej wyjmują _ - podkreślił jeden z autorów badania Christian Dustmann. Dustmann podkreślił, że Wielka Brytania jest _ wyjątkowym przypadkiem _, ponieważ przyciąga imigrantów z wyższymi kwalifikacjami niż pozostałe kraje UE. W innym badaniu wykazano, że Polacy w Wielkiej Brytanii są wykształceni znacznie lepiej niż ich rodacy w Niemczech.

Badacze wskazują, że dzięki imigracji dobrze wykształconych mieszkańców z krajów Europy Wielka Brytania dysponuje _ produktywnym kapitałem ludzkim _; na edukacji tej rzeszy ludzi rząd brytyjski oszczędził blisko 7 mld euro w latach 2001-2011.

Mniej optymistyczny dla Londynu obraz rysuje się przy analizie danych o imigracji mieszkańców krajów spoza UE. W latach 1995-2011 uzyskali oni na Wyspach w świadczeniach o 118 mld funtów więcej niż zapłacili w podatkach, częściowo ze względu na statystycznie większą liczbę dzieci i niższą liczbę osób zatrudnionych.

Ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. wynika dodatkowo, że bezrobocie wśród imigrantów z UE jest niższe niż wśród rdzennych mieszkańców Wielkiej Brytanii; takie dane opublikował we wtorek Narodowy Urząd Statystyczny (ONS). W grupie przybyszów z 10 _ nowych krajów Unii _ najwięcej osób zatrudnionych jest wśród Polaków - wskaźnik ten wyniósł 81 proc. wobec 69 proc. zatrudnionych Brytyjczyków.

Analiza danych wykazała również, że w porównaniu z wcześniejszymi falami imigracji nowi przybysze są wysoko wykwalifikowani, ale rzadziej są aktywni gospodarczo lub zatrudnieni w wymagających wysokich kompetencji zawodach.

Około 9 na 10 mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych poza krajem oceniło swą znajomość języka angielskiego jako dobrą lub bardzo dobrą. Zdecydowana większość tych, którzy w kraju mieszkają dłużej niż 10 lat, ma brytyjski paszport i utożsamia się z jedną z części składowych Zjednoczonego Królestwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel wolałaby Wielką Brytanię poza Unią? Część komentatorów jest wyraźnie zaniepokojona, ale są też głosy, że to wszystko to burza w szklance wody.
Wielka Brytania wystąpi z Unii? Ważny krok Projekt ustawy został przyjęty w pierwszym czytaniu
Cameron kontra reszta Unii Europejskiej Chodzi o imigrantów i dopłatę do unijnego budżetu. Pułapkę na premiera zastawił jego własny rząd - komentuje brytyjska prasa.
Tagi: imigracja w wielkiej brytanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz