Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przesłuchania komisarzy. Elżbieta Bieńkowska pozytywnie zaopiniowana

0
Podziel się:

Europosłowie przepytywali Polkę przez trzy godziny. Jej kandydatura została pozytywnie zaopiniowana.

Przesłuchania komisarzy. Elżbieta Bieńkowska pozytywnie zaopiniowana
(EPA/OLIVIER HOSLET)

Polka otrzymała zielone światło ze strony europosłów, by zostać komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw. Czwartkowe przesłuchanie polskiej kandydatki w Parlamencie Europejskim zakończyło się pomyślnie.

Aktualizacja: 21.50

Nie było niespodzianek. Komisje europarlamentu, które przesłuchały Elżbietę Bieńkowską pozytywnie oceniły jej wystąpienie. _ - Ocena wypadła dobrze i możemy się cieszyć, że ta sprawa przeszła _ - powiedział europoseł Jerzy Buzek szef komisji ds. przemysłu.

Sama kandydatka tuż po przesłuchaniu nie ukrywała satysfakcji, choć przyznała też, że odetchnęła z ulgą po trzech godzinach spotkania. Musiała na nim odpowiedzieć na 45 pytań dotyczących ważnej, ale i też dużej teki. _ - Przy takim portfolio, to jest ćwiczenie dość ciężkie _ - powiedziała dziennikarzom.

Bieńkowska, która ma w nowej Komisji Europejskiej odpowiadać za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, była przepytywana przez trzy godziny przez europosłów z komisji PE ds. przemysłu, badań i energii oraz rynku i konsumentów.

We wstępnym wystąpieniu, które poprzedziło pytania europosłów, kandydatka na komisarz wymieniła swoje priorytety. Oceniła, że po sześcioletnim kryzysie w UE widać elementy ożywienia gospodarczego, ale ciągle potrzebujemy wzrostu i nowych miejsc pracy. _ - UE musi powrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego i spójności społecznej. Aby to osiągnąć, będę się starała koncentrować na realnej gospodarce _ - zadeklarowała.

Jakie priorytety?

Za swoje cele kandydatka na komisarz uznaje pełny rozwój potencjału rynku wewnętrznego, wspieranie konkurencyjności przemysłowej poprzez inwestycje i innowacje, uwolnienie możliwości biznesu i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, jak również rozszerzanie rynku wewnętrznego poza granice UE.

Bieńkowska podkreśliła, że rynek wewnętrzny jest najważniejszym narzędziem tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Ale - jak zauważyła - ciągle jeszcze istnieją na nim bariery, a czasem tworzone są nowe. Poważne bariery natury prawnej i praktycznej istnieją - jej zdaniem - szczególnie na rynku usług.

Dlatego jednym z najważniejszych celów Bieńkowskiej na stanowisku komisarz będzie pełne wdrożenie dyrektywy usługowej, która liberalizuje świadczenie usług w UE. _ - Będzie to polityka zero tolerancji dla tych, którzy naruszają dyrektywę usługową, albo jej nie wdrażają _ - zapowiedziała. W połowie 2015 r. ma przedstawić raport na temat ewentualnych przeszkód we wdrażaniu dyrektywy usługowej.

Dyrektywa usługowa obowiązuje od końca 2009 r., ale nadal w krajach UE istnieją przeszkody dla usługodawców i usługobiorców z innych państw członkowskich. Według danych KE najczęściej bariery tworzone są w takich sektorach jak budownictwo, turystyka czy usługi dla biznesu.

Bieńkowska odrzuciła sugestię jednego z europosłów z Włoch, że dyrektywę należy znowelizować, bo może prowadzić do dumpingu socjalnego. Nie można zmieniać czegoś, co nie jest w pełni wdrażane - oceniła, dodając, że chce przyjrzeć się przyczynom problemów z realizacją dyrektywy.

Chce współpracy

Przyznała też, że różnice między krajami UE w regulacjach dotyczących zawodów _ mogą prowadzić do barier w przepływie pracowników w UE _. Zmodernizowana w 2013 r. dyrektywa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych wprowadziła jednak istotne usprawnienia w tej dziedzinie.

_ - Będę współpracować zarówno z przedstawicielami zawodów zainteresowanych, jak i z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich w celu usunięcia czy to nieuzasadnionych, czy to nieproporcjonalnych barier w przepływnie pracowników _ - zapewniła kandydatka.

W realizacji drugiego celu przyszłej komisarz, związanego z konkurencyjnością przemysłu, ma pomóc _ mapa drogowa _ wspierania tego sektora, jaką Bieńkowska chce przedstawić w 2015 r.. _ Nie może być trwałego wzrostu gospodarczego bez solidnej bazy przemysłowej _ - powiedziała.

Zdaniem Bieńkowskiej, jeśli Europa chce cieszyć się dobrobytem, być globalnie konkurencyjna i zaawansowana technologicznie oraz chronić środowisko, musi wzmocnić konkurencyjność przemysłu, który powinien wytwarzać 20 proc. PKB UE do 2020 r.

Polska kandydatka podkreśliła, że przemysł w UE musi mieć dostęp do energii po przystępnych cenach, surowców i wykwalifikowanych pracowników. Konieczne jest też zwiększenie inwestycji, w tym w innowacje i modernizację - dodała.

Ważne będą małe i średnie przedsiębiorstwa

Wśród strategicznych gałęzi przemysłu wymieniła: sektor motoryzacyjny, przemysł chemiczny, obronny oraz budownictwo. Zapewniła jednak, że nie będzie zaniedbywać żadnej gałęzi przemysłu, zaś w niektórych dziedzinach, jak sektor wyrobów medycznych, zamierza uwzględniać obawy obywateli. _ - Zdrowie, bezpieczeństwo, jakość, dostępność w przypadku tego sektora (farmaceutycznego) będą nierozerwalne _ - obiecała Bieńkowska. Przekonywała też eurodeputowanych, że jest _ absolutnie odporna na lobbing _ koncernów farmaceutycznych.

Bardzo ważne miejsce w działalności Bieńkowskiej jako komisarz UE mają zajmować małe i średnie przedsiębiorstwa. Zapewniała, że będzie dążyć do uproszczenia wszystkich procedur administracyjnych dla prowadzących działalność gospodarczą w Unii i pod tym kątem chce analizować wszelkie projekty przepisów.

_ - Nie może być takiej sytuacji, że jeżeli z tych wcześniejszych badań czy przeglądu wyjdzie, że jakaś regulacja w jakikolwiek sposób podwyższa żądania biurokratyczne, zwiększa bariery, że taka regulacja wejdzie w życie _ - oświadczyła._ - Będziemy proponować wzmocnienie zasady _ think small first _ (najpierw myśl na małą skalę - red.) na poziomie krajowym, jak i na poziomach regionalnych _ - zapowiedziała.

_ Przepisy powinny być proste _

Bieńkowska mówiła też o upraszczaniu i przewidywalności przepisów dla małych i średnich przedsiębiorstw. _ - Przepisy unijne powinny być proste, mniej kosztowne. I proszę mi wierzyć, że w moich ustach to nie są puste słowa. _

_ - Ja przynajmniej w części doprowadzę do tego, że te przepisy takie się staną _ - powiedziała. Oświadczyła, że chciałaby, aby w całej Europie można było szybko założyć firmę, również przez tzw. okienko online.

Polka początkowo miała problemy z trzymaniem się ścisłego czasu na odpowiedź, jednak krótkie humorystyczne wymiany zdań na ten temat z egzekwującym dyscyplinę prowadzącym obrady szefem komisji przemysłu, badań i innowacji Jerzym Buzkiem, zjednywały jej słuchaczy.

Pierwsze oceny przesłuchania

Przesłuchanie wypadło co najmniej pozytywnie - ocenił szef komisji PE ds. przemysłu, badań i energii Jerzy Buzek, który prowadził to przesłuchanie.

_ - Możemy się cieszyć z przebiegu tego wysłuchania. Wiele osób, wychodząc z sali, mówiło, że możemy być dumni - powiedział Buzek dziennikarzom. - Wypadło co najmniej pozytywnie, ale poczekajmy na wynik _.

Zastrzegł, że jest ostrożny, jeśli chodzi o wyniki spotkania koordynatorów grup politycznych w komisjach PE, którzy ocenią Bieńkowską. Były już przypadki, że kandydat, który wypadł dobrze, spotkał się ze sprzeciwem jednej lub dwóch grup politycznych - przyznał Buzek, który prowadził przesłuchanie wraz z szefową komisji ds. rynku i konsumentów Vicky Ford.

Jego zdaniem Bieńkowska odpowiadała na pytania europosłów dobrze i zwięźle, choć początkowo nie mieściła się w wyznaczonym czasie. Ale - jak dodał - to zdarza się na każdym wysłuchaniu komisarzy. _ - Ani razu nie wyłączyłem (Bieńkowskiej - red.) mikrofonu _ - zauważył Buzek.

_ - Pani Bieńkowska miała bardzo dużo do powiedzenia, dlatego na początku kilka razy nie zmieściła się w czasie, ale potem doskonale przestrzegała dyscypliny czasowej _ - dodał.

Według Buzka polska kandydatka zebrała na koniec oklaski po każdej ze stron sali. _ - To znaczy, że odpowiedzi były trafne i nie było w zasadzie żadnych wątpliwości co do tych odpowiedzi _ - powiedział.

_ Robi wrażenie kompetentnej _

Także eurodeputowana PO Róża Thun pozytywnie oceniła występ Bieńkowskiej przed komisjami PE. _ - Bardzo sprawnie odpowiada, zna regulacje europejskie. Robi wrażenie osoby kompetentnej, niezwykle pewnej siebie, zadziornej, z ogromną dozą energii, dobrze słuchającej pytań, świetnie przygotowanej _ - powiedziała Thun dziennikarzom.

Nieco bardziej ostrożny był europoseł PiS Andrzej Duda, który dobrze ocenił początek przesłuchania. _ - Kiedy pani Bieńkowska wygłaszała swoje wstępne wystąpienie - ta część jakby przebiegła dobrze, sądząc po reakcjach polityków zgromadzonych na sali, czyli posłów z różnych grup politycznych, którzy reprezentują całe spektrum poglądów politycznych w europarlamencie _ - powiedział.

Jednak - dodał - trudniejsza była faza pytań. _ - Rozmawiając po cichu na sali, opinie są różne. Padają takie zarzuty, że te odpowiedzi są niekonkretne. To pewnie zależy od pytania. Ale jest faktem, że często odpowiedzi (Bieńkowskiej - red.) mają charakter ogólny. Zobaczymy, jaki będzie ostateczny efekt _ - powiedział Duda dziennikarzom, jeszcze w trakcie przesłuchania.

Zapewnił, że poprze wybór Bieńkowskiej na unijnego komisarza. _ - Pani Bieńkowska jest polskim kandydatem. My jako Prawo i Sprawiedliwość zawsze popieraliśmy polskich kandydatów i tutaj wątpliwości żadnych nie ma _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Przesłuchania komisarzy. Odważna deklaracja węgierskiego kandydata Tibor Navracsics przekonywał, że jako członek Komisji Europejskiej będzie bronić zasad demokracji i nie zawaha się działać wbrew rządowi w Budapeszcie.
Bieńkowska na przesłuchaniu w Brukseli Polka jest kandydatką na komisarza do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw w nowym gabinecie Jean Claude Junckera.
Przesłuchania komisarzy. Kontrowersje wokół brytyjskiego kandydata Jonathan Hill ma być przyszłym komisarzem ds. stabilności finansowej, usług finansowych oraz rynków kapitałowych.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)