Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Ecofin. Szczurek: Osiągnęliśmy dodatkowy sukces

0
Podziel się:

- Polsce udało się uzyskać obietnice innych państw członkowskich w sprawie rozwiązania problemu spłaty zaległych rachunków w unijnej kasie - powiedział.

Rada Ecofin. Szczurek: Osiągnęliśmy dodatkowy sukces
(Ministerstwo Finansów)

Przy okazji negocjacji dotyczących brytyjskiej dopłaty do budżetu Unii Europejskiej Polsce udało się uzyskać obietnice innych państw członkowskich w sprawie rozwiązania problemu spłaty zaległych rachunków w unijnej kasie - powiedział minister finansów.

Podczas piątkowego spotkania ministrów w Brukseli omawiano m.in. pomysł, by kraje, które mają wpłacić dodatkowe sumy do budżetu Unii, mogły to uczynić na raty, bez przewidzianych w unijnym prawie odsetek karnych. Parlament i rządy państw członkowskich w Radzie UE do 17 listopada muszą wypracować kompromis w sprawie budżetu Unii na 2015 r., tak by jeszcze przed końcem miesiąca został on przegłosowany podczas sesji plenarnej. Dodatkowe środki w budżecie Wspólnoty miałyby być impulsem rozwojowym dla krajów członkowskich.

_ - Mieliśmy dziś niełatwe negocjacje w Brukseli, dotyczące rozwiązania problemu, przed którym stanęły kraje, które muszą dokonać dodatkowych wpłat do budżetu UE w wyniku zazwyczaj technicznego przeliczenia ich danych gospodarczych. Polska jest tym krajem, który na tej operacji skorzysta, gdyż nam zostaną zwrócone pieniądze - _powiedział minister Mateusz Szczurek po spotkaniu ministrów finansów UE.

_ - Szczególnie mnie cieszy, że udało nam się przy tej okazji osiągnąć dodatkowy sukces. Po raz pierwszy wszystkie państwa członkowskie, włącznie z płatnikami netto do budżetu UE, zgodziły się z koniecznością rozwiązania narastającego problemu spłaty zaległych rachunków w budżecie UE - dodał. _

Jak podał resort finansów, przed rozpoczęciem rady Ecofin prezydencja włoska przedstawiła projekt kompromisowej noty, która pierwotnie miała dotyczyć wyłącznie rozwiązania problemu Wielkiej Brytanii i innych państw, które muszą dokonać dodatkowych płatności do budżetu UE.

Polska wraz z państwami korzystającymi z funduszy spójności poparła tę notę, dzięki czemu rada Ecofin jednomyślnie zgodziła się co do konieczności rozwiązania problemu braku wystarczających środków na płatności w budżecie UE. Zdaniem MF daje to szanse na osiągnięcie kompromisu podczas przyszłotygodniowych negocjacji budżetowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy unikną dodatku do unijnej składki? Komisja Europejska zażądała 2 miliardów euro, płatnych do 1 grudnia. Kanclerz skarbu George Osborne oświadczył, że udało mu się zmniejszyć tę sumę o połowę i odłożyć wypłatę o prawie rok.
Spór o składki do budżetu UE. Cameron ostro Brytyjski premier David Cameron powiedział, że powstanie "wielki problem", jeśli nie uda się rozwiązać sporu dotyczącego dodatkowych płatności do unijnego budżetu. Powtórzył, że Londyn odrzuca żądanie zapłacenia do 1 grudnia kwoty ponad 2 mld euro.
Budżet UE. Wielka Brytania nie chce tyle płacić Dziś w Brukseli spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)