Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd ujawnia, co z obiecamy miliardami z Unii

0
Podziel się:

Negocjacje Polski z Komisją Europejską ws. programów operacyjnych
na lata 2014-2020 na finiszu.

Rząd ujawnia, co z obiecamy miliardami z Unii
(Andrzej Stawiński / Reporter)

Negocjacje Polski z Komisją Europejską ws. programów operacyjnych dotyczących wydawania funduszy UE na lata 2014-2020 zmierzają ku końcowi - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Resort liczy, że KE przyjmie je do końca tego roku.

Polska negocjuje z KE sześć krajowych programów operacyjnych dotyczących wydawania funduszy UE na lata 2014-2020 oraz 16 regionalnych.

Jak podkreśliło MIR, negocjacje programów krajowych trwają od lipca br., a komentarze KE do programów regionalnych przekazano Polsce w sierpniu br. _ We wrześniu odbyła się pierwsza runda spotkań regionów z KE. Podczas pierwszych sesji negocjacyjnych uzgodniono większość kwestii związanych z uwagami KE do krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Podczas kolejnych rund negocjacji wszystkich programów krajowych i siedmiu regionalnych zostały uzgodnione wszystkie rozbieżności między KE a instytucjami zarządzającymi _ - zaznaczył resort.

Cytowana w komunikacie szefowa MIR Maria Wasiak zapewniła, że Polska dotrzymuje wszystkich terminów uzgodnionych z KE. _ Naszym priorytetem jest przyjęcie dokumentów dla nowej perspektywy finansowej, tak szybko, jak to możliwe i jak najszybsze pełne rozpoczęcie realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 _ - oceniła.

_ Kontynuujemy ścisłą współpracę z KE, by szybko zakończyć negocjacje i oficjalnie przedstawić wszystkie programy Komisji Europejskiej w grudniu. Chcemy otrzymać od KE potwierdzenie, że dalsze rozpatrywanie wszystkich polskich programów operacyjnych będzie miało na celu nadanie im statusu +gotowy do przyjęcia+ przed końcem 2014 r. - dodała Wasiak. _

_ _

_ Resort zwrócił uwagę, że programy _Polska Cyfrowa" i _ Pomoc Techniczna _ są już po konsultacjach w KE i oczekują na formalne przyjęcie. _ W programach Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój wprowadzono wszystkie uwagi KE wynikające z negocjacji i nowe wersje przekazano na roboczo do KE. W najbliższych dniach planowane jest przesłanie tych programów _ - wyjaśniono.

W przypadku programów _ Polska Wschodnia _ i _ Inteligentny Rozwój _ - jak informuje resort - Polska uzgodniła z KE wszystkie kwestie. Najpóźniej na początku grudnia mają być one przesłane do KE.

MIR poinformowało ponadto, że do KE trafiły uzgodnione podczas spotkań negocjacyjnych regionalne programy woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego. Teraz KE wprowadza ostatnie poprawki, w tym głównie techniczne.

Resort podkreślił, że negocjacje z KE zmierzają ku końcowi. _ Strona polska jest zdeterminowana żeby uzyskać status _gotowy do przyjęcia" dla wszystkich programów do końca tego roku" - zaznaczył resort.

Do 5 grudnia ma potrwać ostatnia runda negocjacji pozostałych dziewięciu programów regionalnych. _ Ich pozytywne zakończenie pozwoli sukcesywnie przesyłać uzgodnione wersje programów do Komisji _ - dodano.

_ Zależy nam by do końca tego roku lub na początku przyszłego KE notyfikowała wszystkie programy - strona polska od początku negocjacji dokłada wszelkich starań aby tak się stało _ - zaznaczył resort.

Krajowe programy to: _ Infrastruktura i Środowisko _ z budżetem 27,45 mld euro, _ Inteligentny Rozwój _ (ok. 8,6 mld euro), _ Wiedza Edukacja Rozwój _ (ok. 4,7 mld euro), _ Polska Cyfrowa (ok. 2,2 mld euro), Polska Wschodnia _ (ok. 2,1 mld euro) oraz _ Pomoc Techniczna _ (ok. 700,1 mln euro).

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)