Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nie będzie sankcji za nieprzyjęcie uchodźców. Przynajmniej na razie

Nie będzie sankcji za nieprzyjęcie uchodźców. Przynajmniej na razie

Fot. Parlament Europejski

Unia nie nałoży na Polskę sankcji za nieprzyjęcie uchodźców - poinformował Gunther Oettinger, komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich. Przynajmniej na razie, bo "pojawiają się głosy, by takie mechanizmy istniały w kolejnym budżecie UE po 2020 r.".

Niemiecki polityk udzielił wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Dość jasno uciął w nim spekulacje, jakoby Polsce (oraz Czechom i Węgrom) groziły w najbliższych latach kary finansowe za nieuczestniczenie w relokacji uchodźców.

- Unijne fundusze są oparte na funkcjonujących już wieloletnich ramach finansowych i nie ma powiązania między wypłatami pieniędzy z polityki spójności czy funduszy strukturalnych a nieprzestrzeganiem pewnych zasad. W tym przypadku związanych z kryzysem migracyjnym - powiedział Oettinger.

Dość jasno dał więc do zrozumienia, że o żadnych karach nie może być teraz mowy. Przyznał jednak zarazem, że temat może powrócić przy kolejnym budżecie.

- Pojawiają się oczywiście głosy, aby takie mechanizmy istniały w kolejnym wieloletnim budżecie UE po 2020 r., ale dyskusja na ten temat jest dopiero przed nami - powiedział unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich.

Czy Polska przyjmie uchodźców? Prezydent chce w tej sprawie referendum:

Oettinger tłumaczył, że wszczęcie procedury przeciwko Polsce było obowiązkiem Komisji Europejskiej.

- Analizy pokazały, że obecnie trzy kraje zachowują się w sposób sprzeczny ze zobowiązaniami UE - powiedział. I podkreślił, że "Polska, Czechy i Węgry w sposób zdecydowany sprzeciwiają się unijnym zasadom".

Procedura od zeszłego tygodnia

Komisja Europejska w środę formalnie wszczęła procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z "niewywiązywaniem się przez te państwa" z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Kraje te mają miesiąc na wystosowanie odpowiedzi do KE.

- Komisja wszczęła dziś postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski, Czech i Węgier. Powodem jest niewywiązywanie się tych państw z obowiązków ciążących na nich (...) w sprawie relokacji - poinformowała KE.

Według KE mimo ponawianych wezwań te trzy państwa nadal nie wywiązały się z podjętych zobowiązań.

- Wykazały też brak poszanowania dla swoich zobowiązań wobec Grecji, Włoch i pozostałych państw członkowskich - uważa KE. - Węgry nie podjęły żadnych działań od momentu rozpoczęcia relokacji, Polska nie dokonała żadnej relokacji, a Czechy nie dokonały żadnej relokacji od sierpnia 2016 roku i od ponad roku nie podjęły żadnych nowych zobowiązań - poinformowała KE. Wezwała też wszystkie te kraje do rozpoczęcia relokacji.

"Nie mieliśmy wyboru"

W środę w tej sprawie wypowiedział się także Jean-Claude Juncker, szef KE. Przypomniał, że Polska, Węgry i Czechy od ponad roku nie przyjęły uchodźców w ramach programu relokacji i dlatego KE nie ma innego wyboru niż rozpoczęcie wobec tych krajów procedury o naruszenie prawa unijnego.

- Musimy zagwarantować, by państwa unijne wdrażały unijne prawo. Stale powtarzamy, że niektóre kraje powinny zrobić więcej w kwestii relokacji uchodźców. Jednak trzy - Polska, Węgry i Czechy - nie przyjęły ani jednego uchodźcy z Włoch czy Grecji. Od ponad roku w ogóle nie przyjmują uchodźców. To nie pozostawiło nam innego wyboru niż rozpoczęcie dziś procedury o naruszenie przez te kraje prawa unijnego - oświadczył Juncker w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Zaznaczył, że "nie jest to kwestia sankcji", lecz "przestrzegania prawa unijnego".

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji. Termin na zakończenie tych działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku.

Polska, unia europejska, Komisja Europejska, sankcje, oettinger
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
JerzySięPyta
2017-06-28 13:36
A setki tysięcy Ukraińców - w dużej części z objętego wojną Donbasu czy Krymu ? To niby nie UCHODŻCY ?
Czy uchodżca MUSI być "śniady"albo czarny i koniecznie muzułmanin z Afryki ? Bo inaczej to niby kto - turysta?
em231
2017-06-21 11:57
moga nas pocalowac i ty tuseczku co Polske sprzedales,Szwajcaria ma wwas w d.Wegry,Czesi,pomalu Austria ,i my Polacy ,dosyc ludzi juz naginelo a makrela z tymi rakoma iiluminati niech Polske pocalu tez w d.
mm
2017-06-21 11:44
do 2020roku uni juz nie bedzie :D
Pokaż wszystkie komentarze (146)