Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Niemiecki dziennik przypomina Kaczyńskiemu: w supermarkecie trzeba płacić

1342
Podziel się:

Jarosław Kaczyński nie traktuje Unii Europejskiej jak supermarketu. W supermarkecie należałoby zapłacić - czytamy w sobotnim wydaniu "Sueddeutsche Zeitung".

Niemiecki dziennik przypomina Kaczyńskiemu: w supermarkecie trzeba płacić
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Jarosław Kaczyński nie traktuje Unii Europejskiej jak supermarketu. W supermarkecie trzeba płacić - czytamy w sobotnim wydaniu "Sueddeutsche Zeitung".

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" poparł w sobotę ostrą krytykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którą wystosował wobec krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

- Rządzący w Polsce są obrażeni. Uważają, że prezydent Francji, Emmanuel Macron, zachował się wobec nich niewłaściwie, ostrzegając ich przed traktowaniem Unii Europejskiej jak supermarketu, z którego można sobie brać, co się chce - pisze Daniel Broessler, brukselski korespondent "SZ".

- Silny człowiek Polski, Jarosław Kaczyński, rzeczywiście nie traktuje UE jak supermarketu. W supermarkecie trzeba płacić - kontynuuje.

Dzień powszedni

Zdaniem dziennika krytyka z ust Macrona rani, gdyż "trafia w punkt". Komentator "SZ" zadaje pytanie, czy krytyka w takiej formie była potrzebna teraz - w momencie, gdy UE opuszcza "padół łez", mobilizuje się w polityce obronnej i stawia czoła w handlu protekcjoniście, jakim jest prezydent USA Donald Trump.

- Po co podkreślać właśnie teraz spór między Wschodem a Zachodem w Unii? - pyta Broessler. I zaraz sobie odpowiada: spór jest konieczny, ponieważ "fundamentalny konflikt w UE nie zniknie dzięki temu, że go przemilczymy".

Dziennikarz przypomina, że konflikt dotyczy solidarności w kryzysie uchodźczym.

Zobacz także: Zobacz, co o uchodźcach mówi premier Beata Szydło:

- Odmowa Polski, Czech i Węgier uczestniczenia w skromnej relokacji uchodźców wywołała na Zachodzie oburzenie - stwierdza, zastrzegając, że "Niemcy nie powinni zapominać, że przez długi czas sami nie uważali za stosowne, by solidarnie pomóc Europejczykom z Południa".

- UE dysponuje przeciwko tym, którzy ignorują decyzje większości, środkami prawnymi. W UE nie jest to żaden kryzys, lecz dzień powszedni - ocenia Broessler.

Jego zdaniem ważniejszy jest inny aspekt konfliktu: słowa Macrona o supermarkecie odbiły się szerokim echem, ponieważ "są wyrazem poczucia, że ktoś tylko bierze, a nic nie daje".

- Takie uogólnienie byłoby krzywdzące. Z pewnością jednak twarda postawa Wschodu ograniczy gotowość bogatych krajów do lokowania za pomocą funduszy unijnych pieniędzy w polskie drogi czy czeskie startupy - czytamy w niemieckim dzienniku.

Likwidacja niezależności

Pieniądze i kwoty uchodźców są, zdaniem komentatora, jedynie "zewnętrznym objawem" postaw.

- Premier Węgier Viktor Orban demonizuje "Brukselę" prowadząc przeciwko niej swoistą nagonkę. Polak Jarosław Kaczyński uporczywie likwiduje niezależność wymiaru sprawiedliwości. Prezydent Czech Milos Zeman gawędzi z szefem Kremla Władimirem Putinem o tym, że należy likwidować dziennikarzy - wymienia autor komentarza. - To nie UE znajduje się w kryzysie, w kryzysie znajdują się młode demokracje w środku Europy - stwierdza.

Broessler zwraca uwagę, że zdaniem polskiego rządu nie ma żadnego konfliktu wartości, lecz wartości są tylko różnie interpretowane. Zdaniem komentatora taka ocena przypomina próby podejmowane przez Trampa, by "opakować kłamstwa w nowy sposób" i przedstawić je jako "alternatywne fakty". Według Broesslera odpowiedź Europejczyków musi być jasna: "wartości UE nie są bezkształtną masą. Są potrzebne jako fundament" - czytamy w "SZ".

- UE nie rozpadnie się wskutek sporu. Zabójcza byłaby natomiast zakłamana harmonia - konkluduje Daniel Broessler.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1342)
psyh
7 lat temu
szydło kłębek nerwów sama już nie wie co robi i co mówi nie panuje nad soba ot przypadek "kliniczy' - terapia - Tworki
Babcia Aniela
7 lat temu
Ten POrtal to niemiecka antypolska szczujnia, której celem jest podzielenie jedności Polski. Polska podzielona to polska słaba i o taką Polskę walczy UE/Niemcy i ich V kolumna w Polsce zwolennicy partii wspierających KOD. UE/Niemcy i Polski KOD dążą do likwidacji państw narodowych w myśl manifestu z Ventotene Altiero Spinellego. Dlatego tak perfidne ataki na reformy Polskie wprowadzane przez PIS zwiększające podmiotowość i samowystarczalność Polski.
sylwek
7 lat temu
oddajcie za zniszczoną Warszawę za Oświęcim, za Majdanek,a potem żądajcie od nas
bujaćsię
7 lat temu
Możeta już nie Jarka ale kota Jarka w wacka cmoknąć.
qqa
7 lat temu
konflikt dotyczy solidarności w kryzysie uchodźczym. - zgadza się, nikt nas nie pytał gdy wołano herzlich willkommen!
...
Następna strona