Notowania

emigracja
13.05.2015 10:49

Uchodźcy po równo dla każdego kraju UE? Schulz chce ustalenia kwot

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zarzucił w środę w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk krajom UE egoizm w podejściu do problemu imigracji i wezwał do ustalenia kwot, według których poszczególne państwa miałyby przyjmować uchodźców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Kalinowski)

Martin Schulz chce ustalenia kwot według których państwa powinny przyjąć minimalną liczbę uchodźców. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zareagował w ten sposób na ostatnie tragedie do jakich dochodzi na Morzu Śródziemnym.

- Egoizm poszczególnych krajów Unii Europejskiej uniemożliwia od 20 lat przyjęcie skutecznego i humanitarnego rozwiązania tego problemu - powiedział Schulz. Jak zaznaczył, postawa niektórych rządów nie ma nic wspólnego z "postulowaną przy każdej okazji" wspólnotą wartości UE.

Schulz zaapelował do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o utrzymanie presji na kraje UE, by skłonić je do rozwiązania tego problemu. - Europa potrzebuje ustawy imigracyjnej - powiedział. Przewodniczący europarlamentu zaznaczył, że obecnie większość imigrantów przyjmują cztery kraje; jedna trzecia z nich trafia do Niemiec.

- Ten, kto chce legalnie wyemigrować do Europy, nie jest przestępcą - podkreślił Schulz. Według niego w UE muszą być stworzone warunki, w których ludzie będą mieli nadzieję na legalną imigrację, zamiast - będąc w sytuacji bez wyjścia - wpadać w ręce band przemytników ludzi. Jak dodał Schulz, UE musi zapewnić też czasowe schronienie uciekinierom z krajów, gdzie toczy się wojna domowa. - W obu przypadkach potrzebny jest system kwot - podkreślił polityk niemieckiej SPD.

Pytany o ocenę stanowiska Polski, która opowiada się za zasadą dobrowolności, Schulz powiedział, że premier Ewa Kopacz należy do osób, które darzy szacunkiem. - Prosiłem ją, aby wyjaśniła, co rozumie pod tym pojęciem (dobrowolnej solidarności). Mam nadzieję, że to uczyni. Cieszyłbym się, gdyby istniała solidarność dobrowolna - mówił Schulz.

Ostrzegł, że brak działań ze strony UE prowadzi do utraty wiarygodności i do utrzymania nieuregulowanej imigracji. - Z tym nie można się pogodzić - zastrzegł Schulz. Komisja Europejska przedstawi w środę w południe projekt unijnej strategii w dziedzinie imigracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Mogherini wskazuje najnowszy priorytet Unii Szefowa unijnej dyplomacji wezwała kraje do wspólnych działań przeciwko przemytnikom ludzi.
Unia skupi się na imigracji. Wschód przegrywa Bruksela krytykowana za brak pomysłów w sprawie nielegalnych uchodźców, teraz zaczyna pracować nad strategią.
Szef PE: więcej środków na patrole na morzu Obecnie budżet samego programu Tryton to około 3 mln euro miesięcznie.
Tagi: emigracja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz