Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Viktor Orban mówi Brukseli twarde: "Nie". Morawiecki nie musi martwić się o unijny budżet

Viktor Orban mówi Brukseli twarde: "Nie". Morawiecki nie musi martwić się o unijny budżet

Mateusz Morawiecki nie musi zaczynać kolejnego sporu z szefem Komisji Europejskiej Fot. AP
Mateusz Morawiecki nie musi zaczynać kolejnego sporu z szefem Komisji Europejskiej

Polski rząd nie musi się obawiać kolejnego starcia z Brukselą. Mateusza Morawieckiego wyprzedził Viktor Orban, który zapowiedział zablokowanie unijnego budżetu, jeśli wypłata środków zostanie uzależniona od przestrzegania zasad państwa prawa.

Informacja o przygotowanym przez Komisję Europejską projekcie wspólnotowego budżetu na lata 2021-2027 trafiła na czołówki wszystkich polskich mediów za sprawą jednego zapisu. Tego, który uzależnia wypłatę środków od przestrzegania zasad praworządności. Ich łamanie od kilku lat zarzuca bowiem Polsce Bruksela.

To jednak dopiero wstępny projekt, który musi jeszcze zostać zatwierdzony na wielu poziomach. Najważniejszym z nich jest akceptacja wszystkich państw członkowskich. Dzięki Budapesztowi, polski rząd nie musi otwierać nowego sporu z Brukselą. Premier Viktor Orban (również Węgrom Bruksela zarzuca łamanie praworządności) zapowiedział, że zawetują budżet zawierający takie zapisy.

Zobacz też, co Leszek Balcerowicz myśli o wzroście ściągalności podatku VAT:

 

- Przed nami jeszcze długa debata i wiele tur negocjacji. Na końcu musimy być jednomyślni. Węgrzy nie muszą się niczym martwić. Nie będzie żadnego budżetu, dopóki Węgrzy się na niego nie zgodzą – zapowiedział premier środkowoeuropejskiego państwa.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Wegier Peter Szijarto nazwał pomysł Brukseli „szantażem”. Polscy politycy byli o wiele bardziej powściągliwi. Ograniczali się jedynie do informacji, że budżet musi być jeszcze przedmiotem negocjacji.

budżet, orban, morawiecki
Czytaj także
Polecane galerie
Tytus
2018-06-15 18:34
To zabawne, Orban sam przyznaje ze ma zamiar lamac zasady panstwa prawa. Normalnie tacy mali dyktatorzy sie kryja z takimi newsami az jest za pozno.
ddd
2018-05-06 18:44
ludzie nie badzcie naiwni ze unia bedzie dawac kase tym co łamia demokracje UNIA zmieni zasady finansowania i skonczy sie kaska
Mateusz
2018-05-06 18:37
Morawiecki niczym się nie różni od Tuska!! w Brukseli też go klepią po plecach -obejmują -kochają!! żenujące!!!
jak się patrzy na ten kołchoz który Polsce narzuca co ma robić i jakie prawo ma wprowadzać to człowieka cholera bierze!! a Morawieckiego klepią po plecach bo PIS się z reform cofa do tyłu jak rak!!! Po co Kaczyński dał Morawieckiego na stanowisko premiera!!! po to aby UE stanęła z kolan a Polska na kolana przed UE! haniebne-aż przykro patrzeć i słuchać jak Polskę obkładają ze wszystkich stron!!
Pokaż wszystkie komentarze (16)