Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

W Szwecji przenoszą miasto. Bo stoi na rudach żelaza

38
Podziel się:

Los szwedzkiego miasta Kiruna to obraz tego, do czego może doprowadzić działalność człowieka. Miasto płaci za nadmierną eksplorację złóż żelaza.

Kościół w Kirunie
Kościół w Kirunie (Robert Harding)

Do tej pory licząca niespełna 20 tys. mieszkańców Kiruna była znana jako najbardziej wysunięte miasto na północy Szwecji. Teraz zyskuje sławę, bo jest przenoszone. Kawałek po kawałku – trzy kilometry dalej.

W mieście otwarto właśnie nowy ratusz. Wstęgę przecinał król Karol XVI Gustaw – informuje TVN24 BiS. Budynek kosztował 208 mln zł. Rachunek uregulowała firma zajmująca się stalą.

Zobacz także: Zobacz też: To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń

Dlaczego? Bo przeniesienia ratusza wiąże się z wydobyciem rud żelaza. Zaszło on tak daleko, że w 2035 r. będzie się odbywało w samym centrum Kiruny. Jak przyznaje szef firmy LAKB, surowiec w aktualnym złożu skończy się 10-15 lat temu.

Dalsze wydobycie groziłoby zapadnięciem się miasta pod ziemię. Miasta, które już teraz zmaga się z pęknięciami budynków i ulic, czy uszkodzoną trakcją. Wszystko przez kopalnie.

Jednak za 20-30 lat ma się skończyć proces przenoszenia miasta. Cała operacja to koszt miliarda dolarów. Za tę sumę powstanie m.in. nowe centrum miasta z trzema tysiącami budynków. Wśród nich swoje nowe miejsce znajdzie kilkanaście zabytkowych budynków, które zostaną przetransportowane do nowej Kiruny. Niektóre – po prostu zburzone i odtworzone cegła po cegle. Inne zostaną przetransportowane specjalnymi pojazdami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
miglancew
5 lata temu
a co z lotniskiem w B-stoku ???? sprawa przyschla czy jak.
wie co pisze
5 lata temu
tam sie opłaci wydobywać rudę żelaza głębokości ok 1000 m bez metali strategicznych i pierwiastków ziem rzadkich, a w Polsce jest gotowy przygotowany projekt budowy kopalni rud tytanowo żelazowych i wanadonośnych z całą tablicą Mendelejewa nie wspomnę o helu3 , gdzie w sąsiedztwie złóż stoi armia amerykańska. JEST CICHUTKO, NIKT NIC NIE MÓWI, A FAKTY MÓWIĄ ZA SIEBIE strach władzy przed ekologami jest potężny, technologia wydobycia rudy suwalskiej jest o 180 stopni inna jak dotąd dalece bardziej przyjazna ekologii (100 mil ton tytanu to gigantyczny skarb narodu, który zapłacił na badania tej rudy ponad 1 miliard zł podatnika NIECH KTOŚ ZAPRZECZY TA PRAWDĘ NAJPRAWDZIWSZĄ!)
ja
5 lata temu
Jezyka pol.ski trudna byc: "surowiec w aktualnym złożu skończy się 10-15 lat temu" - czyli przeszlosc ktora nadejdzie?
das
5 lata temu
WIELKIE RZECZY. U nas w Toruniu jest taki co siłą woli przesuwa pieniądze z budżetu skarbu państwa na swoje..
Antek
5 lata temu
U nas przenoszą wojska amerykańskie w miejsce gdzie mamy gigantyczne złoża tytanu i rzadkich metali. Podziękujcie scyzorykiem chrzczonej sekcie towarzysza kalksteina i matołusza , którzy za koryto i szekle sprzedali nasz kraj.
...
Następna strona