Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Waszczykowski ostrzega w "Die Welt" przed końcem Unii Europejskiej

Waszczykowski ostrzega w "Die Welt" przed końcem Unii Europejskiej

Fot. ADEM ALTAN/AFP/EAST NEWS

O niezdolnym do kompromisu Berlinie, polskich interesach, Europie dwóch prędkości, podwójnych standardach Brukseli i końcu Unii Europejskiej opowiada Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, w wywiadzie dla niemieckiego "Die Welt".

Minister Witold Waszczykowski udzielając wywiadu niemieckiemu dziennikowi nazwał stosunki polsko-niemieckie dobrymi. Zaznaczył jednak, że Berlin w wielu kwestiach nie jest gotowy do kompromisu.

- Pragniemy, aby także polskie interesy były respektowane przez Niemcy, Francję i inne ważne europejskie kraje - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Witold Waszczykowski przestrzegł też przed tworzeniem Unii dwóch prędkości. Jego zdaniem propozycje stworzenia unijnego ministra finansów i wspólnego budżetu dla strefy euro są niebezpieczne i mogą podzielić Europę.

- To mogłoby oznaczać koniec Unii Europejskiej - powiedział polski minister.

Witold Waszczykowski skrytykował także podwójne standardy jakie - jego zdaniem - w stosunku do Polski stosuje Bruksela.

- Polska sobie nie zasłużyła na takie traktowanie - skarży się szef MSZ dodając, że nie ma żadnych podstaw - także prawnych - aby nasz kraj straszyć karami.

Pytany o uchodźców odpowiedział, że Polska przyjęła u siebie Ukraińców, oraz rozważa stworzenie tzw. korytarza humanitarnego, który ma polegać na przewiezieniu do Polski ofiar wojny i dzieci, które ucierpiały w wyniku działań wojennych.

unia europejska, dyplomacja, die welt, waszczykowski
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
lech
2017-08-17 16:05
Też mi ostrzeżenie Upadek UE, to upadek Polski natomiast Niemcy jak zwykle będą na wierzchu, tak więc ostrożnie z tymi reparacjami. Ale do tych zakutych łbów w rządzie to nie dociera.
Wr
2017-08-17 15:36
Najpierw idealny narod socjalistyczny a teraz marzy sie lawakom idelany narod europejski. Osobiscie ja mam dosc, bo chce mieszkac w Polsce wsrod Polakow. Za komuny klamali na temat historii, gdzie sowieci uratowali nas od niemcow, tak jak teraz robi to unia, ktora mowi, ze nazisci przybyli nie wiadomo skad i tez znecali sie nad nieszczesnymi niemcami. Nie ma roznicy pomiedzy ZSRR a UE. Ten sam schemat.
Marek
2017-08-17 15:25
Człowieku zamilknij wreszcie bo i tak juz jesteśmy pośmiewiskiem
Pokaż wszystkie komentarze (69)