Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Zamach terrorystyczny w Londynie nie wystraszy firm. Kapitał zostanie w Wielkiej Brytanii

120
Podziel się

Biznes i rynki finansowe nie zareagują nerwowo na sobotni zamach terrorystyczny w Londynie. - Wielkie firmy nie zaczną myśleć o przeprowadzce - przekonuje prof. Dariusz Rosati. - Kapitał zagraniczny z Wielkiej Brytanii się nie wyniesie, bo na dobrą sprawę nie ma się gdzie wynieść. Nie ma miejsc całkowicie bezpiecznych - dodaje ekonomista Marek Zuber.

Zamach terrorystyczny w Londynie nie wystraszy firm. Kapitał zostanie w Wielkiej Brytanii
(Ben Stevens)
bDfsxvMB

Biznes i rynki finansowe nie zareagują nerwowo na sobotni zamach terrorystyczny w Londynie. - Wielkie firmy nie zaczną myśleć o przeprowadzce - przekonuje prof. Dariusz Rosati. - Kapitał zagraniczny z Wielkiej Brytanii się nie wyniesie, bo na dobrą sprawę nie ma dokąd. Nie ma miejsc całkowicie bezpiecznych - dodaje ekonomista Marek Zuber.

Dwa ataki terrorystyczne, 7 zabitych osób, 48 hospitalizowanych. To wynik sobotnich wydarzeń w Londynie. Wieczorem zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a następnie zaatakowali przechodniów nożem. Politycy z całego świata w mediach społecznościowych ślą kondolencje. A jak na ostatnie wydarzenia na Wyspach zareaguje biznes?

Nie ma dokąd uciec

- Nie sądzę, by ostatnie zamachy terrorystyczne wpłynęły na decyzję biznesu i korporacji na Wyspach. W ten sposób nie odpowiedzą na pytanie, czy chcą zostać, czy szukać innego miejsca poza Wielką Brytanią - przekonuje prof. Dariusz Rosati, europoseł, ekonomista, były członek RPP i były minister spraw zagranicznych w rządzie Władysława Geremka.

bDfsxvMD

- Firmy planują długookresowo, więc dopóki w Wielkiej Brytanii nie będzie sytuacji na wzór wojny domowej, to nie spodziewałbym się weryfikacji planów biznesowych. Zainteresowanie tym rynkiem i pozycja tamtejszych firm na pewno się nie zmienią pod wpływem dramatycznych wydarzeniach z Londynu - mówi w rozmowie z money.pl.

- Pamiętam lata 70., kiedy przez Europę przetoczyła się fala zamachów związanych z ekstremistycznymi ruchami lewicowymi. Wieszczono wtedy, zwłaszcza w kontekście Niemiec, że to będzie miało większy wpływ na gospodarkę. Nic takiego się wtedy nie stało, nic takiego się nie stanie dziś - dodaje.

Możliwe skutki? Tylko krótkoterminowe. Zdaniem Rosatiego w najbliższym czasie ruch turystyczny do Londynu i Wielkiej Brytanii się zmniejszy.

- Jeżeli chodzi o decyzje poszczególnych ludzi, to jestem pewien, że część osób zmieni plany wyjazdowe. Wyskok do Londynu nie będzie już tak atrakcyjny, a przynajmniej w najbliższych dniach. Z pewnością niektórzy będą się wahać. To przejściowy efekt - dodaje.

bDfsxvMJ

Jego zdaniem, jeżeli w najbliższym czasie w Wielkiej Brytanii nie będzie eskalacji zamachów, to sytuacja wyjazdów w ciągu kilku tygodni się unormuje.

- Jeżeli ktoś z kolei rozważa emigrację do Wielkiej Brytanii, to jedno, dwa a nawet trzy takie dramatyczne wydarzenia nie zmienią jego zdania - dodaje. - Może odłoży decyzję, ale nie zamach go nie powstrzyma. Zainteresowanie Londynem i Wielką Brytanią i tak od dłuższego czasu spada, ale to efekt widma brexitu - wyjaśnia.

Większe kontrole podróżnych już niedługo? Zobacz materiał:

Nie tylko Dariusz Rosati jest przekonany, że biznes nie zareaguje na zamachy z ostatnich miesięcy. Podobne zdanie ma ekonomista Marek Zuber.

bDfsxvMK

- To nie będzie kluczowy czynnik, nie doprowadzi do ucieczki kapitału z Wielkiej Brytanii. Tak naprawdę dzisiaj nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie ten kapitał miałby się wynieść. Które państwo, które miasto jest bezpieczniejsze? Nie możemy udowodnić, że Wielka Brytania jest bardziej zagrożona niż Francja, Niemczy czy nawet Polska. Zagrożenie wszędzie występuje. Nie ma więc dobrego miejsca na przeniesienie biznesu, by móc zapomnieć całkowicie o niebezpieczeństwie - przekonuje z kolei Marek Zuber.

Trzęsienia ziemi nie będzie

- Brutalnie mówiąc, świat finansów się przyzwyczaił do zamachów. To brzmi oczywiście fatalnie, bo giną ludzie, ale tak wyglądają realia. Po zamachach w USA 11 września 2001 roku obserwowaliśmy panikę na giełdach. Szok dla świata, chaos. Kilka lat później terroryści zaatakowali w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Ale już trzęsienia ziemi na rynkach finansowych nie było. I teraz będzie podobnie - przekonuje Marek Zuber.

Ekonomista tłumaczy, że nerwowość inwestorów na pewno spowodowałoby kilka zamachów terrorystycznych, jednak rynki szybko wróciłyby do normalnego funkcjonowania.

- Jeżeli będą jakieś ruchy na kursie brytyjskiej waluty, to będą związane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. To jest oddzielny temat. Już dziś pojawiają się głosy, by wybory odłożyć. Społeczeństwo miałoby czas się po prostu uspokoić i nie musiałoby podejmować tak ważnej decyzji na szybko po zamachach - wyjaśnia Zuber.

bDfsxvML

Dariusz Rosati jest przekonany, że w tej chwili każdemu w Wielkiej Brytanii powinno zależeć na poprawieniu kwestii bezpieczeństwa. Tutaj swoją rolę mają do odegrania zarówno przedstawiciele wielkiego biznesu, jak i obywatele.

- Wszyscy są zainteresowaniem tematem bezpieczeństwa, biznes nigdy nie był na to obojętny, choć może nie zawsze ten głos było słychać w dyskusji. Na pewno jest silne oczekiwanie, by służby zaczęły działać sprawniej. Wiemy dobrze, że zapobieganie zamachom jest niezwykle trudne. Zwłaszcza, gdy zamachowcy wybierają miejsca oblegane przez ludzi i korzystają z noża czy ciężarówki. Jedyna skuteczna metoda walki to zapobieganie, czyli penetracja środowiska, zbieranie informacji, nasłuch. I w końcu odnajdzie się i zidentyfikuje radykalne komórki. Często służby mają informacje o sprawcach, a jednak czegoś brakuje. Jest sporo do naprawienia w tym zakresie - dodaje Dariusz Rosati.

bDfsxvNe
wiadomości
gospodarka
unia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
Ania P.
3 lata temu
Ilu Polaków można zabić w imię ratowania islamistów?! Czy tylko dziesięciu?! Może dziennikarze Gazety Wyborczej uznają, że można zabić miliony???!!!
Polak mały
3 lata temu
Zrobią sobie kolejny tatuaż z pszczołą i będzie ok.
Wzorujmy sie ...
3 lata temu
Australia nie pozwolila ani jednej lodce z uchodzcami doplync do swych brzegow mimo olbrzymiej lini brzegowej i faktu ze plynely ich tysiace Jesli UE nie zmieni swej polityki odnonie islamskich imigrantow nastepne panstwa opuszcza jej szeregi zwlaszcza te w ktorych islam nie czuje sie jeszcze tak mocno zakorzeniony jak we Francji , Niemczech czy Anglii ,Wspomniaem o Australii bo moi przyjaciele mieszkaj tam od kilku lat i twierdza ze to bardzo bezpieczny i spokojny kraj .To dlatego ze ONI nie wpuszczaja nieproszonych gosci.
bDfsxvNf
Spk
3 lata temu
Moze do zasciankowej i niedemokratycznej Polski ? Drodzy rodacy, okazuje sie, ze niby jestesmy tacy źli a w rzeczywistosci na zachod od nas jest padaka. Nie dajcie się się lewackim hasełkom. Pomalutku się poukładamy, badźmy dobrzy dla sąsiadów i będzie git. Wole kaczuszki za kierownicą niż meczety co przystanek. Rodacy - bądźcie dla siebie dobrzy, nie dajmy się podzielić. Olać politykę ale póki co nie ma innej drogi niż bycie odrobinę prawicowym.
albatros17
3 lata temu
[QUOTE] To brzmi oczywiście fatalnie, bo giną ludzie... [/QUOTE] Bezkrytycznie wpuszczali młodych fanatyków o odmiennej kulturze i pojmowaniu wartości a którzy dziwnym zbiegiem okoliczności potracili dokumenty tożsamości. Podobnie w epoce Gierka do Polski bezmyślnie jako roślinę paszową wpuścili chwast Barszcz Sosnowskiego. Skutki opłakane i trudne do odwrócenia a cierpią Bogu ducha winni którzy bezmyślności niewinni.
Najnowsze komentarze (120)
Komoutrz0plkj...
3 lata temu
U5yy. Cb
swój swojego ...
3 lata temu
a co Rosati może nie był TW - V Kolumno?
kicha
3 lata temu
Polska jest drugim po Japonii najbezpieczniejszym krajem świata według zagranicznych rankingów. Czy piszący to dziennikarzyna liberalny słyszał o jakimś zamachu w Polsce? A we Francji, Wyspach i Włoszech sa tydzień po tygodniu. Bo w Turynie ludzie się zatratowali krzycząc "bomba" strzelają" więc to jest pokłosie zamachów. U nas hałas nie wywołałby paniki.
Księgowy
3 lata temu
Kapitał się wyniesie z Anglii natychmiast jak towar przy przekroczeniu granicy będzie musiał zapłacić za wszystko 23% VAT, A do tego połowy eksportu nie zrealizuje bo unia zrobi mu limity.
Wakacjusz
3 lata temu
Wszystkie znane mi osoby "uprawiają" turystykę albo ten gdzie słońce albo tam gdzie śnieg. Jakby redaktor sprawdził to ani tego pierwszego ani tego drugiego w Anglii nie uświadczysz. Turystów - Miłośników podziwiania deszczu chyba trzeba że świecą szukać.
koko
3 lata temu
ten rosati to jakis oblakaniec. jak to nie ma miejsc bezpiecznych? sa wszedzie poza paryzem i londynem i berlinem i calym zahodem. toz to w moskwie jest 100 razy lepiej . w warszawie!
gustdelf
3 lata temu
Problem w tym, że za chwilę puszczą nerwy i będziemy mieli małą wojnę domową w UK.
Kapitan żuber...
3 lata temu
Panie Żuber lublin to bezpieczne miasto więc nie lgaj i nie kłam że wszędzie jest niebezpieczne
bDfsxvMX
Adam
3 lata temu
Ruch turystyczny do Londynu i Wielkiej Brytanii... ha ha ha, kon by sie usmial. Poza Londynem i niektorymi miejscami w Szkocji, cala UK to turystyczna kloaka. Mieszkam tu od dziesiecioleci i tutaj nie ma zadnych turystow, bo nie ma zadnego zaplecza. Owszem, wyspiarze z poludnia karawanuja na polnoc i odwrotnie. Ale turystyki miedzynarodowej po prostu nie ma, dzieki czemu zreszta Anglicy eliminuja ewentualne poczucie wstydu i zazenowania stanem bazy turystycznej bliskiej zeru absolutnemu!
Co za głupota
3 lata temu
Podoba mi się to sianie paniki przez prawactwo. W tym zamachu zginęło mniej ludzi niż w wypadkach samochodowych w jeden weekend w Polsce. I co? Już wszyscy uciekacie w panice?
gazer46
3 lata temu
z tym sie nie rozmawia,z tym sie walczy.I tak to sie skonczy.
operator kina
3 lata temu
A ja myslę,że ten kapitał z GB i francji odpłynie
jor
3 lata temu
Rosati nie był w Radzie Nadzorczej Amber Gold .????????????Komisja przedstawi nam skład wszystkich spółek pana Marcina Plichty.Temat ciekawy.
ccc
3 lata temu
odpieprzcie sie od polski, polska jest bezpieczna
...
Następna strona