Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Unia ma zaproponować Polsce kompromis. Jest szansa na odmrożenie funduszy

399
Podziel się:

Już niebawem w Brukseli premier Morawiecki ma usłyszeć propozycję kompromisowych rozwiązań w sprawie sporów prawnych. W zamian za pewne ustępstwa, Unia może odblokować środki finansowe dla Polski - donosi "Rzeczpospolita".

Unia ma zaproponować Polsce kompromis. Jest szansa na odmrożenie funduszy
Według nieoficjalnych informacji Mateusz Morawiecki, może usłyszeć od UE propozycję kompromisu (Flickr, KPRM, Krystian Maj)
bETwtHIl

Propozycje kompromisu mają paść na szczycie liderów Unii, który odbędzie się w najbliższy czwartek - donosi "Rzeczpospolita".

Jak tłumaczą dziennikowi "hiszpańskie źródła rządowe", "kompromis ma pozwolić na zachowanie twarzy obu stronom". Rozmówcy dziennika podkreślają jednak, że "prymat prawa europejskiego musi być zachowany, bo to jest fundament konstrukcji europejskiej".

Na czym zatem mogłoby polegać takie porozumienie? Inne europejskie źródła gazety wyjaśniają, że polskie władze mogłyby zostać zobowiązane do respektowania orzeczeń TSUE, a przede wszystkim do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - mimo tego, że orzeczenie polskiego TK pozostanie teoretycznie w mocy.

bETwtHIn
Zobacz także: Gowin: Kaczyński wykorzystuje narodowców do eskalowania napięcia z UE

Unia chce zaproponować kompromis?

Takie zapewnienie "mogłoby przybrać kształt deklaracji rządu Polski" - czytamy w "Rz". To z kolei miałoby oznaczać szybkie odblokowanie pieniędzy - przede wszystkim 13-procentowej zaliczki wartego 37 mld euro funduszu w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To zaś oznaczałoby wpływ do polskiej kasy w wysokości blisko 5 miliardów euro. Większość państw Wspólnoty już doczekała się pieniędzy z tych funduszy.

Rzeczniczka PiS mówiła niedawno, że pieniądze z KPO mają do Polski "trafić na dniach".

bETwtHIt

Według dziennika europejscy politycy podchodzą do negocjacji z Polską bardzo poważnie, nawet mówią, że kwestia polskiej praworządności jest obecnie najważniejsza dla całej UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwtHIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(399)
tomi3
2 miesiące temu
większość pieniędzy to kredyty, nie wiem czy biednego stać na spłacanie kredytów.
Stars
2 miesiące temu
Unia i Polska to karły łamiące prawo jeżeli dadzą pisowskim bandytom pieniądze
kupl
2 miesiące temu
Olać te pieniądze z kredytu, unia taka bogata a w kredyty Nas ciągnie. Mało długu mamy swojego.Z tych pieniedzy i tak pożytku nie bedzie bo nieudolni politycy i tak je przepuszczą
bETwtHIP
zxcv
2 miesiące temu
UNIA jak nie chce mieć tych arabów z Białorusi w swoich krajach to niech da fundusze na PŁOT i STRAŻ GRANICZNĄ !!!
Brawo
2 miesiące temu
Ojojoj nie uwierzyli Mateuszowi jak to w Pislandii wszystko pięknie i ładnie? Pewnie nie oglądają tvpis.
...
Następna strona