Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pieniądze z KPO dla Polski. Rzeczniczka PiS: "W najbliższych dniach"

83
Podziel się:

Polska wciąż nie dostała unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wypłata środków, ze względu na liczne konflikty na linii Polska-Bruksela, może stać pod znakiem zapytania. Tym bardziej że w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał prymat prawa unijnego nad krajowym za niekonstytucyjny. Jednak zdaniem rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej, zagrożenia nie ma, a pieniądze "w najbliższych dniach na pewno" do Polski trafią.

Pieniądze z KPO dla Polski. Rzeczniczka PiS: "W najbliższych dniach"
KPO. Anita Czerwińska twierdzi, że Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy (PAP, Mateusz Marek)

Choć zdecydowana większość państw członkowskich już część pieniędzy z Funduszu Odbudowy otrzymała, Polska nadal czeka na zielone światło dla swojego KPO. W ostatnich dniach swój KPO opublikowała Bułgaria, która była niemal na końcu listy oczekujących.

- Proszę się nie martwić, nie ma żadnych podstaw do tego, by Polska nie otrzymała tych funduszy - powiedziała w piątek Anita Czerwińska, pytana w Sejmie o to, czy nie obawia się, że pieniądze przepadną.

Unia blokuje środki

Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez Komisję otwiera drogę do wypłaty Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Pieniądze miały zostać przeznaczone na szereg inwestycji, które pomogą Polsce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Wśród zadań, które miały być finansowane z europejskiego funduszu, jest m.in. ogromne wsparcie dla sektora energii odnawialnej. 5 mld złotych miało zostać przeznaczone na wsparcie budownictwa mieszkaniowego, poprzez dofinansowania inwestycji w lokale o obniżonym czynszu.

Dodatkowe 300 mln złotych miałoby trafić do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa. Wsparcie finansowe miałyby uzyskać szpitale powiatowe, a aż 30 proc. ogólnej puli miałoby trafić do samorządów.

Polexitu nie będzie

Konflikt między Polską a Brukselą narasta. Nadal nie wykonano dwóch decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczących zmian w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz tymczasowego zamknięcia kopalni Turów.

Co więcej, w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z polską ustawą zasadniczą niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy dotyczące prymatu unijnego prawa nad krajowym.

Z powodu napiętej sytuacji komentatorzy i politycy coraz częściej zaczynają mówić o groźbie wyjścia Polski ze struktur UE. Takim planom zaprzecza jednak premier Mateusz Morawiecki, który mówił w czwartek w Sejmie, że "nie ma czegoś takiego jak polexit".

- To kolejne wielkie kłamstwa Donalda Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają - stwierdził Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
wara
8 miesięcy temu
juz rok temu glosila ze pieniadze beda za trzy dni.Fstyd zamilcz
CZAS ROZLICZE...
9 miesięcy temu
KRS, ID- do likwidacji !!!! Przywrócenie do orzekania sędziów zawieszonych przez ID wybraną nielegalne i niezgodne z prawem. postawienie zarzutów hejterom z ministerstwa i podsluchowym bandytom. Wyrzucenie na zbity pysk tych którzy lamiąc prawo zwalniali sędziów za walkę o praworządność. No i tego co na oczach milionów Polaków w idiotyczny sposób darl urzędowe pisma i nie przestrzegał wyroków Sądu!!!! No i na konieć kary za -- ogromne kary za nie przestrzeganie prawa przez miernoty polityczne !!!!
glapa
10 miesięcy temu
No to pani Anitko gdzie ta kasa? Mamy kwiecień 2022, te parę dni się tak wydłużyło jak dług publiczny i inflacja jakie nam budujecie od lat...
nik
10 miesięcy temu
na Węgrzech niedorozwinięci pokazali rozwiniętym, że będą wyjeżdżać z Węgier. My też niedorozwinięci polacy pokażemy POlokom gdzie ich miejsce. Będą wracać do Rusi jeśli jeszcze będzie.
edi
rok temu
za tydziń-sprawdzam
...
Następna strona