Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pieniądze z KPO dla Polski. Rzeczniczka PiS: "W najbliższych dniach"

80
Podziel się:

Polska wciąż nie dostała unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wypłata środków, ze względu na liczne konflikty na linii Polska-Bruksela, może stać pod znakiem zapytania. Tym bardziej że w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał prymat prawa unijnego nad krajowym za niekonstytucyjny. Jednak zdaniem rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej, zagrożenia nie ma, a pieniądze "w najbliższych dniach na pewno" do Polski trafią.

Pieniądze z KPO dla Polski. Rzeczniczka PiS: "W najbliższych dniach"
KPO. Anita Czerwińska twierdzi, że Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy (PAP, Mateusz Marek)
bEUuwnit

Choć zdecydowana większość państw członkowskich już część pieniędzy z Funduszu Odbudowy otrzymała, Polska nadal czeka na zielone światło dla swojego KPO. W ostatnich dniach swój KPO opublikowała Bułgaria, która była niemal na końcu listy oczekujących.

- Proszę się nie martwić, nie ma żadnych podstaw do tego, by Polska nie otrzymała tych funduszy - powiedziała w piątek Anita Czerwińska, pytana w Sejmie o to, czy nie obawia się, że pieniądze przepadną.

Unia blokuje środki

Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez Komisję otwiera drogę do wypłaty Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

bEUuwniv
Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Pieniądze miały zostać przeznaczone na szereg inwestycji, które pomogą Polsce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Wśród zadań, które miały być finansowane z europejskiego funduszu, jest m.in. ogromne wsparcie dla sektora energii odnawialnej. 5 mld złotych miało zostać przeznaczone na wsparcie budownictwa mieszkaniowego, poprzez dofinansowania inwestycji w lokale o obniżonym czynszu.

bEUuwniB

Dodatkowe 300 mln złotych miałoby trafić do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa. Wsparcie finansowe miałyby uzyskać szpitale powiatowe, a aż 30 proc. ogólnej puli miałoby trafić do samorządów.

Polexitu nie będzie

Konflikt między Polską a Brukselą narasta. Nadal nie wykonano dwóch decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczących zmian w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz tymczasowego zamknięcia kopalni Turów.

Co więcej, w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z polską ustawą zasadniczą niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy dotyczące prymatu unijnego prawa nad krajowym.

bEUuwniC

Z powodu napiętej sytuacji komentatorzy i politycy coraz częściej zaczynają mówić o groźbie wyjścia Polski ze struktur UE. Takim planom zaprzecza jednak premier Mateusz Morawiecki, który mówił w czwartek w Sejmie, że "nie ma czegoś takiego jak polexit".

- To kolejne wielkie kłamstwa Donalda Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają - stwierdził Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUuwniW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
edi
2 miesiące temu
za tydziń-sprawdzam
renka
2 miesiące temu
Pani Czerwinska zawsze pewna siebie i arogancka no i wizualnie podobna do Terleckiego już teraz już się boje jak osiągnie jego wiek
26:1😂🤣😂
2 miesiące temu
Niezła beka była jak morawitz pokazywał planszę z 770 miliardami i roztaczał swoje wizje, proszę państwa ja wynegocjowałem, a teraz żebrze na kolanach o ojo
bEUuwniX
tom
2 miesiące temu
Unio błagam żadnych pieniędzy dla pisu będą kupowali niedorozwiniętych wyborców i sami się paśli kradnąc bez opamiętania
tom
2 miesiące temu
Unio błagam żadnych pieniędzy dla pisu będą kupowali niedorozwiniętych wyborców i sami się paśli kradnąc bez opamiętania
...
Następna strona