Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pieniądze z KPO dla Polski. Rzeczniczka PiS: "W najbliższych dniach"

83
Podziel się:

Polska wciąż nie dostała unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wypłata środków, ze względu na liczne konflikty na linii Polska-Bruksela, może stać pod znakiem zapytania. Tym bardziej że w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał prymat prawa unijnego nad krajowym za niekonstytucyjny. Jednak zdaniem rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej, zagrożenia nie ma, a pieniądze "w najbliższych dniach na pewno" do Polski trafią.

Pieniądze z KPO dla Polski. Rzeczniczka PiS: "W najbliższych dniach"
KPO. Anita Czerwińska twierdzi, że Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy (PAP, Mateusz Marek)

Choć zdecydowana większość państw członkowskich już część pieniędzy z Funduszu Odbudowy otrzymała, Polska nadal czeka na zielone światło dla swojego KPO. W ostatnich dniach swój KPO opublikowała Bułgaria, która była niemal na końcu listy oczekujących.

- Proszę się nie martwić, nie ma żadnych podstaw do tego, by Polska nie otrzymała tych funduszy - powiedziała w piątek Anita Czerwińska, pytana w Sejmie o to, czy nie obawia się, że pieniądze przepadną.

Unia blokuje środki

Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez Komisję otwiera drogę do wypłaty Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Pieniądze miały zostać przeznaczone na szereg inwestycji, które pomogą Polsce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Wśród zadań, które miały być finansowane z europejskiego funduszu, jest m.in. ogromne wsparcie dla sektora energii odnawialnej. 5 mld złotych miało zostać przeznaczone na wsparcie budownictwa mieszkaniowego, poprzez dofinansowania inwestycji w lokale o obniżonym czynszu.

Dodatkowe 300 mln złotych miałoby trafić do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa. Wsparcie finansowe miałyby uzyskać szpitale powiatowe, a aż 30 proc. ogólnej puli miałoby trafić do samorządów.

Polexitu nie będzie

Konflikt między Polską a Brukselą narasta. Nadal nie wykonano dwóch decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczących zmian w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz tymczasowego zamknięcia kopalni Turów.

Co więcej, w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z polską ustawą zasadniczą niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy dotyczące prymatu unijnego prawa nad krajowym.

Z powodu napiętej sytuacji komentatorzy i politycy coraz częściej zaczynają mówić o groźbie wyjścia Polski ze struktur UE. Takim planom zaprzecza jednak premier Mateusz Morawiecki, który mówił w czwartek w Sejmie, że "nie ma czegoś takiego jak polexit".

- To kolejne wielkie kłamstwa Donalda Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają - stwierdził Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
wara
2 lata temu
juz rok temu glosila ze pieniadze beda za trzy dni.Fstyd zamilcz
CZAS ROZLICZE...
2 lata temu
KRS, ID- do likwidacji !!!! Przywrócenie do orzekania sędziów zawieszonych przez ID wybraną nielegalne i niezgodne z prawem. postawienie zarzutów hejterom z ministerstwa i podsluchowym bandytom. Wyrzucenie na zbity pysk tych którzy lamiąc prawo zwalniali sędziów za walkę o praworządność. No i tego co na oczach milionów Polaków w idiotyczny sposób darl urzędowe pisma i nie przestrzegał wyroków Sądu!!!! No i na konieć kary za -- ogromne kary za nie przestrzeganie prawa przez miernoty polityczne !!!!
glapa
2 lata temu
No to pani Anitko gdzie ta kasa? Mamy kwiecień 2022, te parę dni się tak wydłużyło jak dług publiczny i inflacja jakie nam budujecie od lat...
nik
2 lata temu
na Węgrzech niedorozwinięci pokazali rozwiniętym, że będą wyjeżdżać z Węgier. My też niedorozwinięci polacy pokażemy POlokom gdzie ich miejsce. Będą wracać do Rusi jeśli jeszcze będzie.
edi
3 lata temu
za tydziń-sprawdzam
...
Następna strona