Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Urzędnicy rozczarowani pensjami. Przez "obsuwę" z budżetem nie dostali podwyżek

285
Podziel się:

Urzędnicy rozmawiają dziś w zasadzie tylko o jednym - o pierwszej od dekady podwyżce, którą mieli dostać, a nie dostali. Powodu należy szukać w Sejmie i gabinecie prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak mówi nam rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek, urzędnicy mają otrzymać wyrównanie.
Jak mówi nam rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek, urzędnicy mają otrzymać wyrównanie. (PAP, Wojciech Pacewicz)
bEKALddx

Rok 2019 miał być dla ponad 100 tys. urzędników przełomowy. "Zamrożona" od 2009 r. kwota bazowa, stanowiąca podstawę wyliczania ich pensji zasadniczej, drgnęła.

W budżecie na rok 2019 ustalono ją na 1916,94 zł, co oznacza wzrost o 43,1 zł w stosunku do poprzednich lat. Podwyżka nie jest imponująca, ale dla urzędników to i tak duża rzecz. W poprzednich 9 latach wyniosła dokładnie 74 gr. Trzeba także podkreślić, że realnie pracownicy dostaną więcej. Pensje urzędników są bowiem ustalane w oparciu o tzw. system mnożników.

bEKALddz

I tak, urzędnik, któremu przyporządkowano 2,5-krotność kwoty bazowej, otrzyma dodatkowe 107,75 zł brutto do pensji zasadniczej. Dla pracownika zarabiającego 5-krotność, podwyżka sięgnie 215,5 zł. Dla porównania, w tym samym okresie przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o prawie 1,5 tys. zł.

Kwota bazowa stanowi dopiero początek wyliczania całej pensji urzędniczej. Zarobki członków korpusu Służby Cywilnej oraz innych urzędników, których pensje wylicza się w oparciu o kwoty bazowe - dzielą się na wynagrodzenie zasadnicze, wysługę lat czy dodatki funkcyjne. Podniesienie podstawy o 43,1 zł zwiększy także te składniki, podobnie jak "trzynastki" w 2020 r. czy nagrody jubileuszowe.

Zobacz także: O podwyżki walczą także nauczyciele:

I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że styczniowe pensje są już na kontach urzędników i podwyżek nie widać. - Wszyscy w urzędzie o tym rozmawiają. Nikt nie dostał wypłaty z uwzględnieniem zapowiedzianej podwyżki - napisał do nas pracownik jednego z centralnych urzędów w Warszawie.

bEKALddF

Przyczyna jest błaha - to efekt "opóźnienia" w uchwalaniu budżetu. Prezydent Andrzej Duda podpisał go dopiero 31 stycznia. Od tego momentu szefowie urzędów mogli dzielić pieniądze między swoich pracowników.

Jak dobrze pójdzie, urzędnicy otrzymają dodatkowe pieniądze już w lutym. Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek podkreśla, że chodzi także o wyrównanie za styczeń.

- Pieniądze powinny trafić do urzędników jak najszybciej. Być może już w lutym. Budżet jest podpisany i pracodawcy powinni wiedzieć, jakimi środkami dysponują i zacząć w porozumieniu z organizacjami związkowymi je dzielić i wypłacać - tłumaczy w rozmowie z money.pl Jerzy Wielgus, przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność".

bEKALddG

Budżet na 2019 r. przewiduje podwyżki nie tylko dla członków korpusu Służby Cywilnej. Na systemowe podwyżki mogą liczyć także funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (skok z 1662,84 zł na 1701,09 zł), oraz członkowie KIO przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych (z 1523,29 zł na 1558,33 zł).

Sprawa dotyczy sporej rzeszy ludzi. Samych członków korpusu Służby Cywilnej jest około 120 tys. Do tego należy doliczyć 10 493 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz tysiące pracowników wynagradzanych w systemie mnożnikowym, którzy jeszcze nie zostali przyjęci do korpusu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKALdea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(285)
Olga
3 lata temu
Jesteście tu na forum śmieszni. Połowa z krytykujących nie potrafi sklecic dwóch poprawnych zdań we własnym, ojczystym języku. Nie wie jak napisać podstawowe słowa. I wy macie czelność obrażać urzędników. Dowiedzie się najpierw na czym opiera się funkcjonowanie państwa, a nie powtarzanie slogany zaslyszane pod Budka z piwem. Sami nic nie potraficie i nic nie robicie, ale do krytyki pierwsi. Chodź do urzędu skoro tam tak dobrze i tylko kawę się pije. Czemu was tu jeden z drugim jeszcze nie ma. Gdańsk kipi od ofert, na które nikt się nie zgłasza. Zapraszamy
mm
3 lata temu
Czepiacie się ilości urzędników, przecież sami się nie klonują, wzrost zatrudnienia w budżetówce jest odgórny. Jestem ciekawa, czy wy krytykujący urzędników chcielibyście być tak traktowani, zapewne nie. Urzędnicy funkcjonują tak jak im na to pozwalają władze zwierzchnie. Coś wiem na ten temat. Krótko pracowała w tej sferze i sama odeszłam.
gooo
3 lata temu
nasz najlepszy rzad od 30 lat i najlepszy prezydent
bEKALdeb
Zbigniew
3 lata temu
Ma tyle długopisów i dużych i zapomniał podpisać
TW.BOLEK
3 lata temu
darmozjady budżetówki nic nie odprowadzają tylko łapy wyciągają
...
Następna strona