Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|

Ustawa górnicza. Rząd przyjął projekt. Urlopy i odprawy dla górników

12
Podziel się:

We wtorek po południu rząd przyjął projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. To krok do restrukturyzacji i transformacji polskiego górnictwa.

Ustawa górnicza. Rząd przyjął projekt. Urlopy i odprawy dla górników
Rząd pochylił się nad ustawą górniczą. (Adobe Stock)

Za przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw odpowiedzialne jest Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jak już wcześniej zapowiadali przedstawiciele MAP - nowa ustawa górnicza będzie uwzględniać postanowienia z umowy społecznej między ministerstwem, a górniczymi związkowcami. W porozumieniu znalazły się m.in. zasady etapowego wyłączania z użytku kopalń węgla do 2049 roku.

"Zaplanowany plan naprawczy, ma na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego państwa, jak również kontynuację wydobycia węgla w sposób ekonomicznie uzasadniony i zgodny z harmonogramem zawartym w Umowie społecznej" - czytamy w w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zobacz także: Statistica: Związek Banków Polskich

Oprócz tego, jednym z najważniejszych przepisów w projekcie jest przedłużenie dotychczasowych regulacji dotyczących nabywania przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń kolejnych kopalni od funkcjonujących spółek węglowych oraz likwidowania ich ze środków finansowych pochodzących z budżetu państwa.

Z kolei pracownicy przeniesieni do SRK, cały czas będą mogli skorzystać z osłon socjalnych, które gwarantują im urlopy górnicze oraz jednorazowe odprawy pieniężne.

Dodatkowo, projekt nowelizacji zakłada również zwiększenia wysokości limitu środków przeznaczonych na finansowanie procesu restrukturyzacji. Budżet ma zostać zwiększony z z 7 mld zł do 14 mld zł, licząc od roku 2015.

Przepisy mają również dawać gwarancję zwiększenia okresu finansowania restrukturyzacji środkami z tego limitu do 31 grudnia 2027 r.

Spotkanie rządu rozpoczęło się we wtorek po godzinie 11:00. Przepisy z nowej ustawy mają wejść w życie 1 września 2021 r. Niektóre z artykułów zaczną obowiązywać jednak dopiero od 1 stycznia 2022 r.

Ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego uchwalono 7 września 2007 r. Nie jest to pierwszy raz, gdy dokument został nowelizowany. Obecna nowelizacja ma jednak istotne znaczenie w kontekście restrukturyzacji górnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
ddddd
2 lata temu
właśnie, ja chcę odejść z tej roboty, mam dzięki niej dwa implanty w kręgosłupie, niby mają być odprawy, tylko nikt nie wie kiedy, nie mogę iść na L-4 bo jej nie dostanę a mam już dość tej ca tej machiny związkowo-mafijnej, tego kolesiowstwa, tej korupcji za flaszkę wódki. A Mam już naprawdę dość, mam nową pracę praktycznie za te same pieniądze i czekam na możliwość odejścia, póki co nie mogę, a nie odpuszczę im odprawy, przepracowałem 14 lat, a odprawę maję dostać ludzie którzy przepracowali tylko rok. To chore. Bardzo chore .Bo o odprawach mówiono 2 lata temu. Wszystkie POCIOTY się załapią na 120 000 zł
Hanysss
3 lata temu
Jeśli Cię tak interesuje praca górnika to zawsze możesz spróbować, a później się wypowiadać. Górnictwo jest opłacalne tylko na tej branży jest tyle podatków, aby ludzie myśleli, że jest inaczej.
riki
3 lata temu
mnie nie brakuje to i innym nie zazdroszcze, ale biedota zazdrosci
dnodna
3 lata temu
mam nadzieję, że to rozdawnictwo dla tępoty górniczej się wreszcie skończy
Polacy 1
3 lata temu
Mordy zamknięte, ani jednego górnika w Warszawie?? I kto mnie spyta kto ich wybiera??. Wy Polacy sprzedajny naród!!!!! Każdy sobie zadaje pytanie kto by się sprzedał?? Bo honor. Tylko pytanie jest kluczowe i inne do każdego, za ile ? ;)