Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|

Ustawa górnicza. Rząd przyjął projekt. Urlopy i odprawy dla górników

11
Podziel się:

We wtorek po południu rząd przyjął projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. To krok do restrukturyzacji i transformacji polskiego górnictwa.

Ustawa górnicza. Rząd przyjął projekt. Urlopy i odprawy dla górników
Rząd pochylił się nad ustawą górniczą. (Adobe Stock)
bEEKXZSJ

Za przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw odpowiedzialne jest Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jak już wcześniej zapowiadali przedstawiciele MAP - nowa ustawa górnicza będzie uwzględniać postanowienia z umowy społecznej między ministerstwem, a górniczymi związkowcami. W porozumieniu znalazły się m.in. zasady etapowego wyłączania z użytku kopalń węgla do 2049 roku.

"Zaplanowany plan naprawczy, ma na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego państwa, jak również kontynuację wydobycia węgla w sposób ekonomicznie uzasadniony i zgodny z harmonogramem zawartym w Umowie społecznej" - czytamy w w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

bEEKXZSL
Zobacz także: Statistica: Związek Banków Polskich

Oprócz tego, jednym z najważniejszych przepisów w projekcie jest przedłużenie dotychczasowych regulacji dotyczących nabywania przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń kolejnych kopalni od funkcjonujących spółek węglowych oraz likwidowania ich ze środków finansowych pochodzących z budżetu państwa.

Z kolei pracownicy przeniesieni do SRK, cały czas będą mogli skorzystać z osłon socjalnych, które gwarantują im urlopy górnicze oraz jednorazowe odprawy pieniężne.

bEEKXZSR

Dodatkowo, projekt nowelizacji zakłada również zwiększenia wysokości limitu środków przeznaczonych na finansowanie procesu restrukturyzacji. Budżet ma zostać zwiększony z z 7 mld zł do 14 mld zł, licząc od roku 2015.

Przepisy mają również dawać gwarancję zwiększenia okresu finansowania restrukturyzacji środkami z tego limitu do 31 grudnia 2027 r.

Spotkanie rządu rozpoczęło się we wtorek po godzinie 11:00. Przepisy z nowej ustawy mają wejść w życie 1 września 2021 r. Niektóre z artykułów zaczną obowiązywać jednak dopiero od 1 stycznia 2022 r.

Ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego uchwalono 7 września 2007 r. Nie jest to pierwszy raz, gdy dokument został nowelizowany. Obecna nowelizacja ma jednak istotne znaczenie w kontekście restrukturyzacji górnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEKXZTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Hanysss
2 miesiące temu
Jeśli Cię tak interesuje praca górnika to zawsze możesz spróbować, a później się wypowiadać. Górnictwo jest opłacalne tylko na tej branży jest tyle podatków, aby ludzie myśleli, że jest inaczej.
riki
2 miesiące temu
mnie nie brakuje to i innym nie zazdroszcze, ale biedota zazdrosci
dnodna
2 miesiące temu
mam nadzieję, że to rozdawnictwo dla tępoty górniczej się wreszcie skończy
bEEKXZTn
Polacy 1
2 miesiące temu
Mordy zamknięte, ani jednego górnika w Warszawie?? I kto mnie spyta kto ich wybiera??. Wy Polacy sprzedajny naród!!!!! Każdy sobie zadaje pytanie kto by się sprzedał?? Bo honor. Tylko pytanie jest kluczowe i inne do każdego, za ile ? ;)
Polacy
2 miesiące temu
Mordy zamknięte, ani jednego górnika w Warszawie?? I kto mnie spyta kto ich wybiera??. Wy Polacy sprzedajny naród. Sobie trzeba zadać pytanie nie kto jest honoruje i za ile się nie sprzeda. Tylko pytanie jest kluczowe za ile ? ;)