Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Ustawa o preferowanym zakupie węgla. Rząd podał termin przyjęcia przepisów

15
Podziel się:

Do końca 2022 r. rząd planuje przyjąć ustawę o preferencyjnym zakupie węgla kamiennego - wynika z wykazu prac Rady Ministrów. Ustawa ma umożliwić spółkom Skarbu Państwa współpracę z gminami w celu rozdysponowania węgla do gospodarstw domowych przy niższych cenach zakupu.

Ustawa o preferowanym zakupie węgla. Rząd podał termin przyjęcia przepisów
Rząd chce, by to samorządy wzięły na siebie zadanie rozdysponowania węgla dla gospodarstw domowych (GETTY, Anadolu Agency)

Jak wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projektowana ustawa o zakupie preferencyjnym węgla kamiennego ma umożliwić państwowym spółkom współpracę z zainteresowanymi gminami w celu rozdysponowania węgla do indywidualnych gospodarstw domowych przy niższych cenach zakupu.

Szczegółowa lista tych spółek ma zostać określona w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprowadzenie węgla do Polski to za mało? "Może dotrzeć za późno"

Węgiel dla gospodarstw domowych. Po co nowa ustawa?

Jak wskazano we wpisie, proponowane rozwiązanie ma wesprzeć budżety gospodarstw domowych, a przede wszystkim istotnie wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego najbardziej potrzebujących. Tym samym ma przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ciepła jest instalacja zasilana węglem kamiennym - zaznaczono.

Zgodnie z wpisem do wykazu, rząd planuje przyjąć odpowiedni projekt, przedstawiony przez Ministerstwo Aktywów Państwowych do końca 2022 r.

Na temat projektowanych przepisów rozmawiali w czwartek premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Nie podoba mi się filozofia, natomiast najważniejsi są ludzie, dlatego rozmawiamy o szczegółach - powiedział Trzaskowski.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Prezydent Warszawy powiedział, że węgiel będzie dostarczany na składowiska, które będą się znajdowały w pobliżu miast. Następnie samorządy pomogą w dostarczeniu węgla mieszkańcom.

- Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. O tych szczegółach rozmawiamy, ale najważniejsze jest to, żeby pomóc zarówno odbiorcom końcowym, jak również wszystkim jednostkom samorządu, bo to jest pomoc kluczowa dla samorządów - podkreślił Trzaskowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Miki
2 lata temu
Kupilam pół tony wegla z Kolumbii,dziadostwo az piszczy,sypiesz,sypiesz ani ciepla ani wydajności a cena prości
taa
2 lata temu
W Polsce jest około 2500 gmin. Nie kupią bo niema gdzie 2500 wag, 2500 ładowarek, 2500 wywrotek przed zima ,,choćby skały sikały.
Janus
2 lata temu
To jest chore. PIS tworzy monopol państwa na handel węglem. Gdzie jest Urząd Antynopolowy? Mamy powrót komuny w jeszcze gorszej postaci niż dawniej. Nieudolny rząd sam doprowadził do braku węgla i wysokich cen, a teraz udaje, że pomaga ludziom. Ten importowany przez państwowe spółki niby węgiel, to w większości najgorszy sort, dlatego mają one nie odpowiadać za jego jakość. Co za bezczelność i bezprawie. Nigdy więcej PIS-u.
Polak
2 lata temu
Rząd w rakietę i na Marsa to nagroda za dobrodziejstwo , kierowcą rakiety kaczka on potrafi kierować
Polak patriot...
2 lata temu
Niestety, samorządy mają wydać kasę na nie wiadomo jakiej jakości jest ten niby węgiel, rząd wiedział, że bubla nie sprzeda na składowisku opału to wpędził w to jeleni tzn. samorządy, tragedia. Jejżeli teraz tego niby węgla nikt nie kupi to samorządy na swój koszt będą go utylizować.